Luke Goodwill, Grace Davies and Keith Watson winners at week 1 of the Kent League Circuit Races on March 19 at Cyclopark
Result: Kent League Circuit Races 1
1/2/3
1 Luke Goodwill VC Londres
2 Ian Vagg Project 51
3 Rupert Beharrell GFTL
4 Alexander Speirs
5 William Taylor GFTL
6 Louis Digance Hart Performance Coaching
7 Adrian Castrillon Moya GFTL
8 Alexander Carley
9 Christopher Eibich GFTL
10 Anthony Attwood Project 51
2/3/4 Women
1 Grace Davies Project 51
2 Lora Angelova TRASH MILE
3 Gonca Ulku Velociposse
4 Philippa Jenkins 1904 RT
5 Louise Davidson Team Watto-LDN
6 Orla Shields TRASH MILE
7 Tamala McGee TRASH MILE
8 Diana Kovacheva London Dynamo
9 Gemma Hayes 1904 RT
10 Kristy Howells Born to Bike Racing Team
3/4 Category
1 Keith Watson VC Deal
2 Benn Bromley GFTL
3 Chris Parsons-Green Southborough & District Whls
4 Sam Hodge trainSharp Development Team
5 Luke Forward Rapha Cycling Club
6 Mark Kendernay GFTL
7 Chris Balkham Oxted Cycling Club
8 Matthew Pettit Sunday Echappée
9 Jamie Baskerville Dulwich Paragon CC
10 Henry Foster Rapha Cycling Club
11 James Wallace Lee Velo (South East London)
12 Jack Thomas Brixton Cycles Club
13 Nicholas Knight Hart Performance Coaching
14 Lincon Rodrigues GFTL
15 John Kidd Hart Performance Coaching
16 Archie White Partenza – Nude Espresso RT
17 Nicholas Barratt Tri Surrey
18 Francisco Javier Catalan De La Iglesia GFTL
19 Thomas Seller Oxted Cycling Club
20 Daniel Hills Sunday Echappée
21 Ari Panzer Brixton Cycles Club
22 Alan Selby Brixton Cycles Club
23 Alexander Montero Lee Velo (South East London)
24 Cameron Carthew Wigmore CC
25 Laurence Hanoman Brixton Cycles Club
26 Matt Nunn Medway Velo
27 Myles Brown 4T+ Cyclopark
28 Lucas Taylor-Costin 4T+ Cyclopark
29 Alex Trim Crawley Wheelers
30 Luca Treadwell Lee Velo (South East London)
31 David Carter VC Deal
32 Keke Orth Maldon & District CC
33 Ben Haver GFTL
34 Paul Tippett Crawley Wheelers Race Team
35 David Palmer
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique