trainSharp coach Chris McNamara fastest (49.59) in the Farnborough & Camberley 25 mile time trial; Angela Carpenter fastest woman;
Result: Farnborough & Camberley CC 25m TT
1 Christopher McNamara Nuun-Sigma Sport-London RT 00:49:59 Male Vet
2 Alastair Luxford Full Gas Racing Team 00:51:29 Male Vet
3 Andy Critchlow Norwood Paragon CC 00:52:03 Male Vet
4 Andrew Rivett Velo Club St Raphael 00:52:27 Male Vet
5 Michael Nagi Team Bottrill 00:52:54 Male Senior
6 Howard Bayley Blazing Saddles 00:52:56 Male Vet
7 Henrik Persson FTP ( Fulfil The Potential ) Race Team 00:53:25 Male Senior
8 Peter Younghusband Petersfield Triathlon Club 00:53:47 Male Vet
9 Stuart Hourigan VeloRefined Rule 5 00:53:59 Male Vet
10 Alexander Donger Oxonian CC 00:54:08 Male Senior
11 Kevin Tye VeloRefined Rule 5 00:54:21 Male Vet
12 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 00:54:32 Male Vet
13 Brendan Reese Army Cycling 00:55:19 Male Vet
14 Angela Carpenter …a3crg 00:55:30 Female Vet
15 David Walters Velo Club Godalming & Haslemere 00:55:39 Male Vet
16 Nigel Pratt Velo Club St Raphael 00:55:49 Male Vet
17 Lee Williams North Hampshire RC 00:55:54 Male Senior
18 Matt Hill Velo Club Godalming & Haslemere 00:55:58 Male Vet
19 Lilly Chant Southampton University Road Cycling Club (SURC) 00:56:28 Female Senior
20 Rob Parry Crystal Palace Triathletes 00:56:34 Male Vet
21 Stuart Bettis HuntBike 00:56:49 Male Senior
22 Edward Renwick Oxford City RC 00:57:03 Male Vet
23 Adam Page Paceline RT 00:57:49 Male Vet
23 Darren Anderson Fareham Wheelers CC 00:57:49 Male Vet
25 Angus Pollard Total Tri Training 00:58:01 Male Senior
26 Isaac Griffiths Epsom CC 00:58:14 Male Senior
27 Martin O’Sullivan Teddington and Turing Velo 00:58:30 Male Vet
28 Mark Jones GS Stella 00:59:05 Male Vet
28 Philip Watkins North Norfolk Whs 00:59:05 Male Vet
30 Ian Cheesman Worthing Excelsior CC 00:59:10 Male Vet
31 Larry Wiltshire Chichester City Riders 00:59:14 Male Vet
32 Adam Coppard Chichester City Riders 00:59:32 Male Senior
33 Karl Roberton Worthing Excelsior CC 00:59:35 Male Vet
34 Marianne Holt Fareham Wheelers CC 00:59:55 Female Vet
35 Nigel Sign Fareham Wheelers CC 01:00:19 Male Vet
36 Benjamin Jones Penge Cycle Club 01:00:48 Male Vet
37 James Long Farnham Triathlon Club 01:01:04 Male Vet
38 Peter Main 34 Nomads CC 01:01:09 Male Vet
39 Stuart Peckham Velo Club St Raphael 01:01:20 Male Vet
39 Eva Callinan AWOL O’Shea Worx 01:01:20 Female Espoir
41 Brandon Stott Epsom CC 01:01:28 Male Vet
42 John Hyde Velo Club St Raphael 01:01:37 Male Vet
43 Callum McPartlin DR J Performance 01:01:49 Male Senior
44 Stu Carver North Hampshire RC 01:01:55 Male Vet
45 Hedley Rhodes North Hampshire RC 01:02:03 Male Vet
46 Martin Beale Velo Club St Raphael 01:02:24 Male Vet
47 Tommy Osullivan Oxford City RC 01:02:35 Male Vet
48 Ian Sherin 3C Cycle Club 01:02:51 Male Vet
49 David Yates High Wycombe CC 01:03:37 Male Vet
50 Manan Kumar Hillingdon Triathletes 01:03:52 Male Junior
51 Cliff Voller Newbury RC 01:03:56 Male Vet
52 Ian Knight Andover Wheelers 01:03:59 Male Vet
53 Graham Pepperdine Verulam CC 01:04:28 Male Vet
54 Ian Boshier Southampton Triathlon Club 01:04:29 Male Vet
55 Ben Payne Maidenhead & District CC 01:04:40 Male C4
56 David Welling Farnham RC 01:05:16 Male Vet
57 Roger Hutchings VC Merlin 01:05:22 Male Vet
58 Virginia McGee …a3crg 01:05:23 Female Vet
59 Robert Gilmour Hounslow & District Whs 01:05:41 Male Vet
60 Lucy Mitchell …a3crg 01:05:47 Female Vet
61 Russell Lamb Crystal Palace Triathletes 01:06:01 Male Senior
62 Joy Payne High Wycombe CC 01:06:03 Female Vet
63 Ali Walters Velo Club Godalming & Haslemere 01:06:28 Female Vet
64 Martin Leat Crystal Palace Triathletes 01:06:43 Male Vet
65 Chris Ogorman Crystal Palace Triathletes 01:07:23 Male Vet
66 Lisa Buchanan Crystal Palace Triathletes 01:07:50 Female Senior
67 Edward James VTTA (London & Home Counties) 01:07:55 Male Vet
68 Robert Corry Fareham Wheelers CC 01:08:05 Male Vet
69 Rachel Waite North Hampshire RC 01:08:26 Female Vet
70 Eva Zsigoova …a3crg 01:08:52 Female Senior
71 Derek Dowden Hampshire Road Club 01:10:47 Male Vet
72 Toby Clay Petersfield Triathlon Club 01:11:01 Male Vet
73 Hilary Briggs Serpentine Running Club 01:11:26 Female Vet
74 Jeremy Tucker Fareham Wheelers CC 01:12:15 Male Vet
75 David England Crabwood Cycling Club 01:12:31 Male Vet
76 Peter Horsfield Redmon CC 01:18:42 Male Vet
77 Rachel Green Cheltenham & County Cycling Club 01:19:17 Female Vet
78 Brian Hygate Fareham Wheelers CC 01:24:06 Male Vet
Tandem
1 Rachael Elliott Newbury Velo 00:50:17 Female Vet
1 Ian Greenstreet Newbury Velo 00:50:17 Male Vet
2 Richard May Islington Cycling Club 00:59:39 Male Vet
2 David Shannon Islington Cycling Club 00:59:39 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)