Despite a few drops of rain falling just prior to the warm up, a full program of racing took place at the second round of the Brooks Cycles Track League on Thursday, May 12.
Result: Brooks Cycles Track League
Despite a few drops of rain falling just prior to the warm up a full program of racing took place at the second round of the Brooks Cycles Track League of 2022 took place on Thursday 12th May. There were 6 new riders from last week which was great to see with some great racing throughout the evening. Anyone who wants to race next week please enter before the Monday night closing time of 9pm via the BC system.
The results were as follows;
Results:
Sprinters 500m Handicap
1st -Harry Radford ( Enhanced RT)
2nd-Thomas Alcock ( Backline Sprinting)
3rd – Hannah Davis ( Blackline Sprinting)
4th- Chris Pyatt ( Brooks Cycles )
5th- Pete Humphries ( Brooks Cycles)
6th- Thomas Wheaver ( Lyme RC)
Youth 400m Standing Start TT
1st – William Hyde ( Newport CC)
2nd – Charlie Croft ( Eastlands Velo)
3rd- Hope Ryan ( Sportcity Velo)
Endurance C Scratch
1st- Phil Lord ( U/A)
2nd- Robert Barber ( Southend Wheelers )
3rd- Martin Pettitt ( Coalville Wheelers)
Endurance A Scratch
1st – Sidney Wilson ( Derby Mercury)
2nd – Thomas Hyde ( Newport CC)
Endurance B Scratch
1st – Martin Alcock ( Lyme RC )
2nd -Andrew Bonnett( Velospeed Cycling Club)
3rd – Phil Braybrooke ( Cheshire Mavericks)
Sprinters Team Sprint
1st – Thomas Wheaver , Jack Pearson ( BCC Race Team), Glenn Manifold (Holmes Chapel Velo)
2nd- Bram Oftewel ( BCC Race Team) Thomas Hyde, Harry Radford
3rd – John Hughes ( Blackline Sprinting ) Josh Spendelow ( Brooks Cycles) Tony Brooks ( Brooks Cycles)
Youth Team Sprint
1st – Charlie Croft, Luca McCann ( Newport CC) William Hyde.
A Endurance Elimination
1st- Sidney Wilson
2nd -Thomas Hyde
Endurance B Elimination
1st- Harry Cheung ( U/A)
2nd- Andrew Bonnett
3rd -Thomas Jackson ( Newport CC)
Endurance C Elimination
1st – Phil Lord
2nd- Robert Barber
3rd – Adrian Trott ( Cheshire Mavericks)
Youth Win and Out
1st – William Hyde
2nd- Charlie Croft
3rd – Lucas McCann ( Newport CC)
Endurance A Win and Out
1st- Sidney Wilson
2nd -Thomas Hyde
Endurance B Win and Out
1st- Aidan Pettitt ( Coalville Wheelers)
2nd- Thomas Jackson
3rd -Andrew Bonnett
Endurance Win and Out
1st- Martin Pettitt
2nd- Adrian Trott
3rd – Phil Lord
Sprint Final
1st- Thomas Alcock
2nd-Josh Spendelow
3rd- Jack Pearson
Youth Scratch
1st- William Hyde
2nd – Charlie Croft
3rd – James Tripper ( Newport CC)
Endurance C 10 lap Scratch
1st – Martin Pettitt
2nd -Robert Barber
3rd- Adrian Trott
Endurance B 20 lap Scratch
1st – Harry Cheung
2nd – Martin Alcock
3rd – Cerys Greaves ( Lichfield CCC)
Endurance A 20 lap Scratch
1st -Sidney Wilson
2nd – Thomas Hyde
3rd- Thomas Wheaver
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch