Thomas Batchelor one of many winners in the Lincolnshire Criterium Racing League on May 14
Result: Lincolnshire Criterium Racing League
Cat 3/4 Criterium
1 Thomas Batchelor COBL Cycling Club
2 Harry Garfield Peterborough Cycling Club
3 Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club
4 Benjamin Light COBL Cycling Club
5 Adam Wright COBL Cycling Club
6 Tom Bos Brown Cow Buckaroos
7 Bradley Norris COBL Cycling Club
8 Luke Lynch Kingston Wheelers CC
9 Ben Vaughan Velo Club Lincoln
10 Joshua Hemmings Verulam – reallymoving.com
11 Philip Bennett Royal Air Force CA
12 Ryan Hornsby COBL Cycling Club
13 Richard Summerbell Royal Air Force CA
14 Matthew Purbrick Sleaford Wheelers Cycling Club
15 Callum Ecobichon JRC-INTERFLON Race Team
16 Adam Brumpton COBL Cycling Club
17 Devon Morgan Sleaford Wheelers Cycling Club
18 Robert Jennings Hull Thursday RC
19 Neil Hall
20 Harry Nickells Lindsey Roads Cycling Club
Youth C Criterium (Under 12s)
1 Tom Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club
2 Theo Brewin Velo Club Lincoln
3 Toby Carpenter Velo Club Lincoln
4 Montgomery Clarke Tuxford Clarion CC
5 Gareth Walker Lincoln Wheelers CC
6 Harry Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club
7 Max Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club
Youth D/E Criterium (Under 8/10)
1 Milo Banner Leicester Forest CC
2 Charlie Trimble Velo Club Lincoln
3 Tillie Jennings Clancy Briggs Cycling Academy
4 Thomas Kent Velo Club Lincoln
5 Bradley Staples Clancy Briggs Cycling Academy
6 Max Parish Ilkeston Cycle Club
7 Freya Vaughan Velo Club Lincoln
8 Elysian Rose Quibell VeloSport
9 Ruben Briggs Clancy Briggs Cycling Academy
10 Indiyana Blewett Scunthorpe Polytechnic CC
11 William Jennings Clancy Briggs Cycling Academy
12 Jennifer Clarke Tuxford Clarion CC
13 Logan Carlin Velo Club Lincoln
14 Jude Clark Velo Club Lincoln
15 Kai Redfern Lincoln Wheelers CC
16 Tom Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club
17 Josiah Mcmaster Lincoln Wheelers CC
18 Thomas Gelnar Lincoln Wheelers CC
19 Louis Thompson Sleaford Wheelers Cycling Club
20 Ella Miller Lincoln Wheelers CC
21 Thea Staples Clancy Briggs Cycling Academy
22 Eleanor Gelnar Lincoln Wheelers CC
Youth A/B Criterium (U14/16 Female)
1 Canedela Wyatt Velo Club Lincoln
2 Madeline Bell Lincoln Wheelers CC
Youth A Criterium (U16 Boys)
1 Matthew Kent Beeston Cycling Club
2 Ben Baker NEL Lindsey Go-Ride
3 Oliver Perkins
4 Fionn O Carroll Collingham Velo Club
5 Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride
6 Oscar Farrow
Youth B Criterium (U14 Boys)
1 Samuel Grundy Witham Wheelers Cycling Club
2 Oliver Turnbull Velo Club Lincoln
3 Alexander O’Connor Velo Club Lincoln
4 Dominic O’Connor Velo Club Lincoln
Go Ride – 1 Lap Time Trial (All Under 16 Novice & CDE) and Handicap (U16 Novice)
Go Ride Race
1 Molly Barret Velo Club Lincoln
Youth Time Trial
Thomas Kent Velo Club Lincoln 1.26.1
William Jennings Clancy Briggs Cycling Academy 1.27.1
Jennifer Clarke Tuxford Clarion CC 1.28.2
Logan Carlin Velo Club Lincoln 1.28.6
Indiyana Blewett Scunthorpe Polytechnic CC 1.36.7
Ruben Briggs Clancy Briggs Cycling Academy 1.38.4
Bradley Staples Clancy Briggs Cycling Academy 1.42.0
Charlie Trimble Velo Club Lincoln 1.54.0
Max Parish Ilkeston Cycle Club 2.15.3
Milo Banner Leicester Forest CC 2.17.3
Thea Staples Clancy Briggs Cycling Academy 2.19.0
Elysian Rose Quibell VeloSport 2.22.0
Freya Vaughan Velo Club Lincoln 2.29.8
Ella Miller Lincoln Wheelers CC 3.12.3
Eleanor Gelnar Lincoln Wheelers CC 3.2.0
Kai Redfern Lincoln Wheelers CC 3.2.0
Tom Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club 3.23.0
Josiah Mcmaster Lincoln Wheelers CC 3.53.5
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch