Timothy Jones and Kelly Murphy winners at the Halesowen A&CC Road Races on Sunday, May 15 held at Astley (nr Stourport).
Results: Halesowen A&CC Road Races
Photos David Perry
WOMEN
1 Kelly Murphy 3rd 02:21:31
2 Isabell Darvill Pro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes Heidi Kjeldsen 1st 00:00:38
3 Savannah Morgan 2nd ST
4 Penny Colloff LAKA Pedal Mafia RT 2nd ST
5 Niamh Murphy Liv Cycling Club – Halo Films 2nd ST
6 Georgina Paul TORQ Performance 2nd ST
7 Eline Smit LAKA Pedal Mafia RT 2nd ST
8 Gabriella Homer Saint Piran WRT 1st ST
9 Emily Proud Grinta Coaching 2nd ST
10 Gemma Sargent Saint Piran WRT 2nd ST
11 Bexy Dew Pro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes Heidi Kjeldsen 2nd 00:00:39
12 Matilda McKibben Liv Cycling Club – Halo Films 2nd ST
13 Elizabeth Sanders Saint Piran WRT 2nd ST
14 Cecilia Ricks Grinta Coaching 4th ST
15 Ellie Mackman The Ark Cycles 2nd ST
16 Lowri Richards Backstedt Bike Performance RC 2nd ST
17 Ailsa McLagan Abingdon Race Team 3rd 00:00:40
18 Charlotte Dexter Grinta Coaching 2nd ST
19 Claire Nott Army Cycling Union 3rd ST
20 Emma Watson Grinta Coaching 2nd ST
21 Polly Burge Jadan – Vive le Velo 2nd ST
22 Ruth Fisher Abingdon Race Team 3rd 00:00:41
23 Anouska Greenaway LAKA Pedal Mafia RT 3rd ST
24 Emily Chilton Saint Piran WRT 2nd ST
25 Jessica Wood Army Cycling Union 3rd ST
26 Hope Inglis Brother UK-Orientation marketing 2nd 00:15:07
27 Eloise Singham Abingdon Race Team 3rd ST
28 Freya Eccleston Brother UK-Orientation marketing 3rd 00:15:13
29 Charlotte Gibson AWOL Worx Galliard 2nd 00:23:21
MEN
1 Timothy Jones 2nd 02:35:56
2 James Pittard Didcot Phoenix CC 2nd 00:00:01
3 Matthew Humpage 2nd 00:00:02
4 Daniel Barnes Spectra Wiggle p/b Vitus 2nd 00:00:21
5 Tom Palfrey Caffi Gruff 2nd 00:00:48
6 Ben Askey FlandersColor Galloo 2nd ST
7 Jude Chamberlain Zappi Junior Race Team 2nd 00:00:49
8 Joe Brookes Halesowen A & CC 3rd ST
9 Matt Clarke 2nd ST
10 Ben Pierce Bridgnorth Cycling Club 2nd 00:00:51
11 Jonathan Oxley BCC Race Team 2nd 00:00:53
12 Zak Machin Cero – Cycle Division Racing Team 2nd 00:00:59
13 Emile Glorieux Royal Leamington Spa CC (RLSCC) 2nd 00:01:00
14 Daniel Lord University of Warwick 3rd ST
15 Taylor Hill JRC-INTERFLON Race Team 2nd ST
16 Ashley Hutchison VC St Raphael 2nd 00:01:01
17 Isaac Henley Caffi Gruff 2nd 00:01:06
18 Thomas Briers Primera-TeamJobs 2nd 00:01:16
19 Jack Ramsbottom Caffi Gruff 2nd ST
20 Freddie Loveday GS Mossa 2nd ST
21 Ben Barnett Team Novo Nordisk Development 3rd ST
22 Aaron Mansell Halesowen A & CC 3rd 00:01:17
23 Henry Eve Cotswold Cycles RT 3rd ST
24 Gary Blackman West Midlands Police CC 3rd ST
25 Thomas Charles Zappi Racing Team 2nd ST
26 Adam Millington Team PB Performance 3rd ST
27 Dafydd Wright Caffi Gruff 2nd ST
28 William Abbott INFLITE 2nd 00:01:18
29 Preslav Dimitrov INFLITE 2nd 00:01:19
30 Oliver Wise Racing Club Ravenna 2nd 00:01:20
31 Joshua Brown Kettering CC 2nd 00:01:21
32 Edward Ray Gloucester City Cycling Club 2nd 00:01:22
33 Alexandre Touche Pontypool RCC 3rd 00:01:23
34 George Moore Cero – Cycle Division Racing Team 2nd 00:01:24
35 Kirk Vickers Holohan Coaching Race Team 2nd 00:01:26
36 Rhys (Iorwerth) Evans Caffi Gruff 2nd 00:01:34
37 Leon Brown Bridgnorth Cycling Club 3rd 00:01:36
38 Damion Guest Wolverhampton Wheelers 3rd ST
39 Junda Niu University of Bristol CC 3rd 00:01:37
40 Ieuan Davies Caffi Gruff 2nd 00:01:38
41 Danny Laud Born to Bike Racing Team 3rd 00:01:41
42 Gerard Henry 2nd 00:01:46
43 Simon Wyllie Spectra Wiggle p/b Vitus 2nd 00:03:54
44 Sean Dawson INFLITE 2nd time gap not available
45 Thomas Moody Yomp Bonk Crew 3rd time gap not available
46 Antony Cox INFLITE 2nd time gap not available
47 Simon Molyneux VeloVitesse 4th time gap not available
…. continued after the advert.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch