Edward Moore, Matthew Fletcher, Felix Lopez and Eleanor Thompson winners at week 3 of the Spring In The Park Youth Races at Cyclopark
Result: Spring In The Park Youth Races 3
U8 Boys
1 Ryan Fletcher Club Cyclopark
2 Thomas Adshead Redhill Raiders
3 Miles Anderson Club Cyclopark
4 Daniel Furlong Limited Edition Cycling
5 Luke Spicer Preston Park Youth CC (PPYCC)
U8 Girls
1 Esther Munden Team Darenth
2 Summer Cass Wigmore CC
U10 Boys
1 Hugh Graves Club Cyclopark
2 Sebastian Szarzynski Crawley Wheelers
3 Bobby Oram Barking & Dagenham CC
4 Oliver Bradford Club Cyclopark
5 Gabriel Allet Barking & Dagenham CC
6 Lucas Perilla Limited Edition Cycling
7 Jake Kalogiannopoulos Woolwich CC
8 Toby Larner Kent Velo Kids
9 Hughie Latter Kent Velo Kids
U10 Girls
1 Beatrice Murrell Southborough & District Whls
2 Alice Tulett Thanet RC
U12 Boys
1 Felix Lopez Thanet RC
2 Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC)
3 Luke Fletcher 4T+ Cyclopark
4 Edward Graves Club Cyclopark
5 Eddie Suthanah Team Darenth
6 William Butcher Lee Valley Youth Cycling Club
7 Riley Mahoney Limited Edition Cycling
8 Finley Andrews Redhill Raiders
9 Toby Alderson Team Darenth
10 Ayrton Alemao Club Cyclopark
11 Harry Adshead Redhill Raiders
12 Harry Plumadore Redhill Raiders
13 Elliott Munden Team Darenth
14 Joseph Cass Wigmore CC
U12 Girls
1 Eleanor Thompson Bigfoot CC
2 Harriet Butcher Lee Valley Youth Cycling Club
3 Eva Gibson 4T+ Cyclopark
4 Betsy Hacker Kent Velo Kids
5 India-Rose Osborne Woolwich CC
6 Jessica Latter Kent Velo Kids
7 Edie Wright Limited Edition Cycling
U14 Boys
1 Matthew Fletcher 4T+ Cyclopark
2 Noah Wheller Preston Park Youth CC (PPYCC)
3 Theo Sandell Southborough & District Whls
4 Hadley Davis Preston Park Youth CC (PPYCC)
5 Ivo Thwaites Kent Velo Youth
6 Max Holmes Southborough & District Whls
7 Albert Hacker Kent Velo Youth
8 James Cook Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
U16 Boys
1 Edward Moore Woolwich CC
2 William Flatau Elitecycling Junior Team
3 Luke Gibson 4T+ Cyclopark
4 Ryan Jackson Essex Roads CC
5 Lewis Underwood 4T+ Cyclopark
U16 Girls
1 Ilana Lord VC Deal
2 Emily Tanner Woolwich CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)