James Jenkins, Sonny Parker, Christine Robson and Edward Moore some of the winners at week 4 of Dulwich Paragon’s Crystal Palace Crits on May 17
Result: Crystal Palace Crits 4
E/1/2
1 James Jenkins Richardsons Trek DAS
2 Benjamin Flatau
3 Benjamin Tuchner TEKKERZ CC
4 James Somerfield TRASH MILE
5 Thomas Mason Sunday Echappée
6 Neil Phillips TEKKERZ CC
7 Finn Dunton trainSharp Development Team
8 Kishan Bakrania TBW23 Stuart Hall Cycling
9 Matt Holmes Arctic Aircon RT
10 Rhys Howells Richardsons Trek DAS
11 Andrew Kerr INFLITE
12 George Sales Project 51
13 Gavin Ryan CHAINGANG Racing Team
14 Ethan Rowell Cycling Club Hackney
15 Theo Clarke Team LDN – Brother UK
16 Bradley Shenton Partenza – Nude Espresso RT
17 Jacob Vaughan Saint Piran
18 Keith Henderson Southborough & District Whls
19 Flora Perkins Le Col – Wahoo
20 Jake Neale TRASH MILE
21 Mark Aldred Kingston Wheelers CC
22 Grant Fraser G!RO Cycles
23 Matthew Brown Elitecycling Junior Team
24 Robyn Llewellyn TRASH MILE
3rd Cat only
1 Sonny Parker Partenza – Nude Espresso RT
2 Max Capamagian VC Londres
3 Richard Turner London Dynamo
4 Paul Sewell Partenza – Nude Espresso RT
5 Daniel Hills Sunday Echappée
6 James Stevens Sunday Echappée
7 George Oehlert
8 William Everson Partenza – Nude Espresso RT
9 Piers Higginson VC Londres
10 Harry Christian Dulwich Paragon CC
11 Chris Schiering Dulwich Paragon CC
12 Conor Walsh Dulwich Paragon CC
13 Kevin Knox ViCiOUS VELO
14 Paul Turner PMR
15 James Cobb Switch Racing
16 Billy Beswick Dulwich Paragon CC
Women (E/1/2/3)
1 Christine Robson VC Londres
2 Polly Milsom Team Watto-LDN
3 Niki Kovacs VC Londres
4 Lauren O’Brien StolenGoat Race Team
5 Jayne Paine Les Filles Racing Team
6 Hannah Roberts Team Watto-LDN
7 Lora Angelova TRASH MILE
8 Louise Moriarty Look Mum No Hands!
9 Marta Cooper Brixton Cycles Club
10 Rosie Day Brixton Cycles Club
U16 Boys
1 Edward Moore Woolwich CC
2 Isaac Dutton VC Londres
3 Arthur Siri VC Londres
4 Spike Brits London Dynamo
5 Tom FitzGerald-Jones
6 Owain Williams Hillingdon Slipstreamers
7 Ollie Bodley-Scott London Dynamo
8 Santiago Alzate Rivera VC Londres
9 Kasra Pochin London Dynamo
U16 Girls
1 Lucy Benezet Minns VC Londres
2 Esme Wiley VC Londres
3 Martha Crooks VC Londres
U14 Boys
1 Milo Wills VC Londres
2 Mikhail Gitnik VC Londres
3 Gus Dutton VC Londres
4 Samuel Little VC Londres
5 Theo Sandell Southborough & District Whls
6 Milo De La Mare VC Londres
7 Samuel de la Mare VC Londres
U14 Girls
1 Aalia Clay VC Londres
2 Rianna Mahoney Woolwich CC
3 Gabriella McHugh VC Londres
4 Millie Dean 4T+ Cyclopark
U12 Boys
1 Barney Higgins VC Londres
2 Laurie Dutton VC Londres
3 Tiger Gloag VC Londres
4 Brodie Wilkinson Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
5 Riley Mahoney Limited Edition Cycling
6 Colin Benezet Minns Penge Cycle Club
7 George Haines VC Londres
8 Eoin Medlyn Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
9 Christopher Campos VC Londres
10 Joshua Moisey Penge Cycle Club
U12 Girls
1 Siobhan Hawthorne
2 Yamina Clay VC Londres
U10 Boys
1 Oscar Chambers VC Londres
2 Sebastian Szarzynski Crawley Wheelers
3 Finn Jones Herne Hill Youth CC
4 Ojas Adhikari Penge Cycle Club
U10 Girls
1 Greta Wilkinson Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
2 Alyssa Gitnik VC Londres
U8 Boys
1 Daniel Furlong Limited Edition Cycling
2 Felix Chambers VC Londres
3 Sho Baty
4 Timothy Collins Limited Edition Cycling
5 William Leung
6 George Williams Herne Hill Youth CC
7 Finn Hermans Herne Hill Youth CC
8 Anitya Sewa Penge Cycle Club
U8 Girls
1 Imogen Leung
2 Victoria Debeule
3 Eva Campos
4 Sophia Matthews Penge Cycle Club
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch