Imogen Wolff, Evie Smith, Seth Jackson, James Canham & Bethany Goodwin winners at No Nonsense Circuit Races in Halifax
Result: No Nonsense Circuit Races 3
3/4 Women
1 Imogen Wolff Shibden Cycling Club
2 Hebe Picking RFDA
3 Katherine Swithenbank Bury Clarion Cycling Club
4 Lindsay Toy Beeston RC
5 Jo Jarvis Knottingley Velo
6 Amy Mourne RFDA
7 Ellie Horrocks East Bradford CC
8 Teri Bayliss Reifen Racing
9 Frances Johnson Klatsch.
10 Nicola Caswallader
11 Tina Reimann Klatsch.
12 Bev Sorsby Klatsch.
13 Kate Naylor Valley Striders CC
14 Jessica O’Brien Holmfirth Cycling Club
15 Catherine Sweeney Klatsch.
16 Ciara Newell Albarosa Cycling Club
17 Sarah Weir Klatsch.
18 Niamh Campbell Williams JRC-INTERFLON Race Team
19 Charlotte McCormack Queensbury Queens of the Mount…
20 Rachel Grayton BBM Revolution Cycling Club
Under-16 Girls
1 Evie Smith Sportcity Velo
2 Eleina McFadden East Bradford CC
3 Lola Stevenson Huddersfield Star Wheelers
4 Floella Phillips Clifton CC
Under-16 Boys
1 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy
2 Oliver Moss Clifton CC
3 Jamie Stewart Cystic Fibrosis Race
4 Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race
5 Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers
6 Louis Herring Ilkley Cycling Club
7 Jacques Goetz East Bradford CC
8 James Beagley Harrogate Nova CC
9 Elliot Fraser Clifton CC
10 Patrick Casey East Bradford CC
11 Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion
12 Oscar Saxton Huddersfield Star Wheelers
13 Joseph Allanson 360cycling
Under-14 Boys
1 James Canham RTD – J’sCycleShack
2 Harper Johnson North Cheshire Clarion
3 George Hughes Sportcity Velo
4 Luke Trafford Shibden Cycling Club
5 Oscar Hall Otley CC
6 Davey Allanson 360cycling
7 Charlie Albone Shibden Cycling Club
8 Theo Mcfadden East Bradford CC
9 Yousef Hardaker East Bradford CC
Under-14 Girls
1 Bethany Goodwin Louth Cycle Centre RT
2 Izabel Young Shibden Cycling Club
3 Elena Green Huddersfield Star Wheelers
4 Aoife Byrne Calder Clarion CC
5 Poppy Spencer Shibden Cycling Club
Under-12
1 Billy Ladle Kirklees Cycling Academy
2 Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre RT
3 Casey Jackson East Bradford CC
4 Reuben Hart Huddersfield Star Wheelers
5 Toby Diggins Bury Clarion Cycling Club
6 Elsie Hughes Eastlands Velo
7 Eliza Saxton Huddersfield Star Wheelers
8 Brodie Stewart Shibden Cycling Club
9 Lewis Bentley Holmfirth Cycling Club
10 Charles Parry Shibden Cycling Club
11 Flynn Lambley Huddersfield Star Wheelers
12 Archie Edmondson Kirklees Cycling Academy
Under-10
1 Red Johnson North Cheshire Clarion
2 Nathaniel Obertelli Clancy Briggs Cycling Academy
3 William Young Shibden Cycling Club
4 Seraphina Green Barnsley RC
5 Louis Stanton – Spencer
6 Harry Patterson Bury Clarion Cycling Club
7 Tillie Jennings Clancy Briggs Cycling Academy
8 Elysian Rose Quibell VeloSport
9 Matthew Robertson Clifton CC
10 William Jennings Clancy Briggs Cycling Academy
11 Dylan Cadwallader Bury Clarion Cycling Club
12 Sophie Watkins Holmfirth Cycling Club
Under-8
1 Ruben Briggs Clancy Briggs Cycling Academy
2 William Barton Louth Cycle Centre RT
3 Isaac Spencer Shibden Cycling Club
4 William Priestley Kirklees Cycling Academy
5 Ethan Henstock
6 Edward (Ted) Watkins Holmfirth Cycling Club
7 Benjamin Briggs Shibden Cycling Club
8 Garry Cockroft Shibden Cycling Club
9 Erin Hewlett East Bradford CC
10 Cody Shooter Kirklees Cycling Academy
11 Edward Finnigan East Bradford CC
12 George Atherton Bronte Tykes Cycling Club
13 William Bisson Bury Clarion Cycling Club
14 Edward Johnston Bronte Tykes Cycling Club
15 Spencer Parry Shibden Cycling Club
16 Wilfred Finnigan East Bradford CC
17 Felix Hart Huddersfield Star Wheelers
18 Abigail Parsons
19 Austin Quinn Bronte Tykes Cycling Club
20 Ralph Quinn Bronte Tykes Cycling Club
21 Aubrey Quinn Bronte Tykes Cycling Club
22 Jeffrey Parkinson Huddersfield Star Wheelers
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch