Benedict Thompson of Team LDN – Brother UK and Tom Cook winners at week 4 of the Lotus Cars Cycle Race League at Norwich on May 24
Result: Lotus Cars Cycle Race League 4
E/1/2/3
1 Benedict Thompson Team LDN – Brother UK
2 Andrew Taylor DAP Cycling Club
3 Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling
4 Gary Freeman Orwell Velo
5 Callum Laborde Tofauti Everyone Active
6 Philip Large Wold Top The Edge RT
7 Mark Richards DAP Cycling Club
8 Benjamin Beynon ROTOR Race Team
9 Kieran Jarvis Brother UK-Orientation Marketi…
10 Morris Bacon DAP Cycling Club
11 Harley Matthews DAP Cycling Club
12 Harvey Thomas Strada 2020
13 Gabriel Taylor DAP Cycling Club
14 Matthew Holland DAP Cycling Club
15 Lee Frappell Iceni Velo
16 Robert Henry Strada 2020
17 Adam Hole VC Norwich
18 Steven Rose VC Norwich
19 Max Avery Colchester Rovers CC
20 Chris Springall trainSharp Development Team
4th Cat & 50+ masters
1 Tom Cook Norwich Racing Team
2 John Morgan Tri Harder
3 Barry McDonald Datalynx-Parenesis Cycling
4 Andy Bathe Cambridge CC
5 Robert Boyle Newmarket Cycling &Triathlon C…
6 George Hunt UEA Cycling Club
7 Josh Arksey Newmarket Cycling &Triathlon C…
8 Thomas de Vrijer Strada 2020
9 Jon Mann
10 William Wilson Newmarket Cycling &Triathlon C…
11 Ken Roesner Bush Healthcare CRT
12 Kevin Curtis Stowmarket & District CC
13 Dan Naylor
14 Andrew Braithwaite West Suffolk Wheelers
15 Ivan Carr Strada 2020
16 Derek Gallacher Newmarket Cycling &Triathlon C…
17 Terry Cobbin
18 Jason Bartrum Tri Harder
19 Jamie French Flatlandria.cc
20 Jack Walker Tri Harder
21 Kristian Livall Newmarket Cycling &Triathlon C…
22 Wayne Harrod Flatlandria.cc
23 Paul Simpson
24 Thomas Burgess Velo Schils – Interbike RT
25 Philip Watkins North Norfolk Wheelers CC
26 William Buchanan
27 Steve Sach Southend Wheelers
28 Scott Williams West Suffolk Wheelers
29 Dan Murphy Espresso Library
U16 Boys
1 Sebastian Anderson Orwell Velo
2 Oskar Everett Orwell Velo
3 Zak Barber Velo Club Baracchi
U16 Girls
1 Edith Smith Stonham Barns Park – SYRT
U14 Girls
1 Abbey Thompson Stonham Barns Park – SYRT
U12 Boys
1 Jack Barden-Beatty Colchester Rovers CC
2 Harvey Woodroffe Ely & District CC
3 Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club
4 Tom Barber Velo Club Baracchi
5 Charlie Barrett Colchester Rovers CC
6 Lucas Bowman Ely & District CC
U10 Boys
1 Frank Spauls Stonham Barns Park – SYRT
U10 Girls
1 Alana Barden-Beatty Colchester Rovers CC
2 Evie Barrett Hadleigh Cycling Club
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)