Albie Jones, Phoebe Taylor, Alice Colling and John White some of the many winners at round 2 of the NW Youth League in Liverpool on Sunday
Result: NW Youth League Round 2
U8 Boys
1 Henry Quaye Team RL360 Isle Of Man
2 Jack Bowman
3 Oliver Edwards Red Rose Olympic CC
4 Ted Dewhurst Red Rose Olympic CC
5 George Humphris
6 William Vernon North Cheshire Clarion
7 Ethan Said Fibrax Wrexham Roads Club
8 Franklin Berry Mid Lancs BMX
9 Cass Kendall North Cheshire Clarion
10 River Boothby North Cheshire Clarion
U8 Girls
1 Megan Smith North Cheshire Clarion
2 Jessica Treagust
3 Darcey Theobald Fibrax Wrexham Roads Club
4 Isla McAuliffe North Cheshire Clarion
U10 Boys
1 Red Johnson North Cheshire Clarion
2 Eamonn Postlethwaite Eastlands Velo
3 Leo Walsh Salt Ayre Cog Set
4 Tommy Bass Team RL360 Isle Of Man
5 Freddie Roberts Hafren CC
6 Tommy Bowman Origin Race Team
7 Nathaniel Clegg North Cheshire Clarion
8 Dylan Cadwallader Bury Clarion Cycling Club
9 Bob Galbraith Red Rose Olympic CC
10 Oliver Cottrill North Cheshire Clarion
11 Victor Bettany North Cheshire Clarion
12 Thomas Berry Mid Lancs BMX
13 Samuel Cottrill North Cheshire Clarion
14 Nathan Stuttard North Cheshire Clarion
15 Archie Rutherford Secret-Training.cc
16 Alastair Osborne-White North Cheshire Clarion
17 Oliver Tracey North Cheshire Clarion
U10 Girls
1 Libby Winkley Shibden Cycling Club
2 Aoife Charlesworth Fibrax Wrexham Roads Club
3 Zoe Scott North Cheshire Clarion
4 Olivia Laing Southport CC
5 Charlotte Brighouse North Cheshire Clarion
6 Lily Neville Salt Ayre Cog Set
7 Hannah Cunningham Calder Clarion CC
8 Jennifer Clarke Tuxford Clarion CC
9 Amelia Osborne-White North Cheshire Clarion
U12 Boys
1 Joshua Hughes Rhyl Cycling Club
2 Micah Johnson Hayward Wolverhampton Wheelers
3 James Trippier Newport Shropshire CC
4 Frank White North Cheshire Clarion
5 Toby Diggins Bury Clarion Cycling Club
6 Albert Winkley Eastlands Velo
7 Oliver Mannion Eastlands Velo
8 Harry Jennings Salt Ayre Cog Set
9 William Harvey Sportcity Velo
10 Finley Brennan Red Rose Olympic CC
11 Joe Kendall North Cheshire Clarion
12 Owen Cunningham Calder Clarion CC
13 Luke Spencer North Cheshire Clarion
14 Montgomery Clarke Tuxford Clarion CC
15 Oliver Holt Sportcity Velo
16 George Fairclough Bolton Hot Wheels CC
U12 Girls
1 Katie Lawson Secret-Training.cc
2 Aisling Charlesworth Fibrax Wrexham Roads Club
3 Seraphina Clegg North Cheshire Clarion
4 Philippa Rankin Red Rose Olympic CC
5 Betty Jones North Cheshire Clarion
6 Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC
U14 Boys
1 Albie Jones North Cheshire Clarion
2 Elliot Speedie Edinburgh RC
3 Charlie Brennan Sportcity Velo
4 Charlie Holt Sportcity Velo
5 Alex Hodgson Salt Ayre Cog Set
6 Harper Johnson North Cheshire Clarion
7 Patrick Mannion Sportcity Velo
8 Charlie Porter Rhyl Cycling Club
9 Frank Griffin Rhyl Cycling Club
10 Hugh Bird Salt Ayre Cog Set
11 Ewan McGrath Salt Ayre Cog Set
12 Thomas Hassell Eastlands Velo
13 Andrew Cunningham Calder Clarion CC
U14 Girls
1 Phoebe Taylor Eastlands Velo
2 Melissa Moscrop Southport CC
3 Ayesha Vose Eastlands Velo
4 Kasey Park Edinburgh RC
5 Aoife Byrne Calder Clarion CC
6 Katie Colling Eastlands Velo
U16 Girls
1 Alice Colling Shibden Cycling Club
2 Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club
3 Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad…
4 Ruby Blanc Sportcity Velo
5 Amelia Walton Sportcity Velo
6 Gabby Scott North Cheshire Clarion
U16 Boys
1 John White North Cheshire Clarion
2 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion
3 James Ingham Green Jersey CC
4 Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion
5 Noah Bleteau West Lothian Clarion CC
6 Bill Preston Green Jersey CC
7 Jack Acres Green Jersey CC
8 Alexander Sutton Bolton Hot Wheels CC
9 Daniel Williams Rhyl Cycling Club
10 Tyler Jackson North Cheshire Clarion
11 Steffan Hunt Rhyl Cycling Club
12 Harry Holt Sportcity Velo
Men National Clarion Circuit Race Championships – Senior
1 Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing …
2 Lewis Smith Calder Clarion CC
3 Dave Ives Blackpool Clarion Cycling Club
4 Steve Thompson Clancy Briggs Cycling Academy
5 Ian Clarke Tuxford Clarion CC
Women National Clarion Circuit Race Championships
1 Susan Kirkham Blackpool Clarion Cycling Club
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique