Joshua Jones and Barry McDonald two of the winners at the Lotus Cars Cycle Race League (week 6) on Tuesday (June 7)
Result: Lotus Cars Cycle Race League 6
E/1/2/3
1 Joshua Jones ALL IN Racing
2 Seb Herrod ROTOR Race Team
3 Rob Walker Ward WheelZ
4 Harvey Thomas Strada 2020
5 Gabriel Taylor DAP Cycling Club
6 Alexander Stevens
7 Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling
8 Philip Large Wold Top The Edge RT
9 Morris Bacon DAP Cycling Club
10 Benedict Thompson Team LDN – Brother UK
11 Harley Matthews DAP Cycling Club
12 Mark Richards DAP Cycling Club
13 Gary Freeman Orwell Velo
14 Peter Fuller Velo Schils – Interbike RT
15 Kieran Jarvis Brother UK-Orientation Marketi…
16 Benjamin Beynon ROTOR Race Team
17 Liam Gentry DAP Cycling Club
18 Matthew Holland DAP Cycling Club
19 Jack Bent UEA Cycling Club
20 Oscar Wood Brother UK-Orientation Marketi…
21 Zac Herrod Ward WheelZ
22 Tom Fitzpatrick EuroCyclingTrips – CMI Pro Cyc…
23 Alex Boys TRACK NATION
24 Joshua Meyland OCTAVE
25 Darren Rutterford Iceni Velo
Womens E/1/2/3/4
1 Imogen Sutton
4th Cat & 50+ masters
1 Barry McDonald Datalynx-Parenesis Cycling
2 Mike Smith Rapha Cycling Club
3 Richard Norris VC Revolution
4 Thomas Burgess Velo Schils – Interbike RT
5 William Wilson Newmarket Cycling &Triathlon C…
6 Andy Bathe Cambridge CC
7 Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA)
8 Jon Mann
9 Josh Arksey Newmarket Cycling &Triathlon C…
10 John Morgan Tri Harder
11 Jack Bacon
12 Christian Hare West Suffolk Wheelers
13 Andrew Braithwaite West Suffolk Wheelers
14 Joe Turner UEA Cycling Club
15 Ivan Carr Strada 2020
16 Edward Howard UEA Cycling Club
17 Dan Murphy Espresso Library
18 Lee Emmett Orwell Velo
19 Philip Watkins North Norfolk Wheelers CC
20 Scott Williams West Suffolk Wheelers
21 Kristian Livall Newmarket Cycling &Triathlon C…
22 Jason Bartrum Tri Harder
23 Jamie Bretton Stonham Barns Park – SYRT
25 Wayne Harrod Flatlandria.cc
26 Connor Holland
27 Terry Cobbin
28 Jono Davis Espresso Library
29 Jack Walker Tri Harder
30 Dan Naylor
U16 Boys
1 Sebastian Anderson Orwell Velo
2 Oskar Everett Orwell Velo
3 Jack Sutton Stonham Barns Park – SYRT
4 Zak Barber Velo Club Baracchi
U16 Girls
1 Edith Smith Stonham Barns Park – SYRT
U14 Girls
1 Abbey Thompson Stonham Barns Park – SYRT
U12 Boys
1 Jack Barden-Beatty Colchester Rovers CC
2 Harvey Woodroffe Ely & District CC
3 Tom Barber Velo Club Baracchi
4 Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club
5 Lucas Bowman Ely & District CC
6 Charlie Barrett Colchester Rovers CC
U10 Boys
1 Frank Spauls Stonham Barns Park – SYRT
2 Baily Groombridge EpicOrange Race Team
U10 Girls
1 Evie Barrett Hadleigh Cycling Club
2 Alana Barden-Beatty Colchester Rovers CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT