Ole Henrik Bang-Andreasen winner of the PNECC Summer Road Race on June 11; George Cottrell the Junior regional champion (16th)
Result: PNECC Summer Road Race Results
South Region Junior Road Race Championship
1. George Cottrell (Poole Wheelers)
2. Matthew Gilmour (VC Venta)
3. Pedro Hutchinson (VC Venta)
Thanks to Mark Williams for the photos
Result
1. Ole Henrik Bang-Andreasen LeCol
2. Tristan Galloway VC Meudon
3. Lucas Byam NoPinz Motip Development Team
4. Harvey Lawson NoPinz Motip Development Team
5. Timothy Jones
6. Ian Vagg Project 51
7. Marc Cox Guernsey Velo Club (LBG)
8. Michael Weavers Project 51
9. Ben Savage VC Equipe-FlixOralHygiene-Propulse
10. Isaac Wright Project 51
11. Ben Millar Primera Team Jobs
12. Matt Bailey High Wycombe Cycling Club
13. Connor Backhouse Brother UK-Orientation Marketing
14.Callum Slade BPC Race Team
15. Inigo Hawkins Meudon Pedal Heaven Le Col RT
16. George Cottrell Poole Wheelers CC
17. Michael Cunliffe Paceline RT
18. Haben Gebrehiwet Tottenham CC
19. Matthew Gilmour VC Venta
20. James Plumb VC Venta
21. Michael Serafin Guernsey Velo Club (LBG)
22. Max Flemming NoPinz Motip Development Team
23.Freddie Loveday GS Mossa
24. Ashley Newman Primera Team Jobs
25. James Veal Wightlink, Wight Mountain CRT
26. Pedro Hutchinson VC Venta
27. Jody Paxman Team LDN – Brother UK
28. Simon McNamara Hunt Bike Wheels
29. Jonty King Portsmouth North End CC
30. Michael Sleeman Horsham Cycling
31.James Smee Chichester City Riders (CCR)
32. Dan Newman Poole Wheelers CC
33. Carl Fiford Portsmouth North End CC
34. Matthew Dennis Team Tor 2000 Kalas
35. Alex Van Katwyk Guernsey Velo Club (LBG)
36. Sam Fox GS Mossa
37. Benjamin May Team LDN – Brother UK
38. Oliver Beresford VC Venta
39. James Street Team LDN – Brother
40. Matt Osborne Team Estera
41. Galahad Bland Team Tor 2000 Kalas
42. Carl Morris VC Venta
43. Alexander Cross Velo Schils – Interbike RT
44. Lee Curtis Bournemouth Jubilee Wheelers
45. Samuel Wadsley Primera Team Jobs
46. Adam Cottrell Project 51
47. Danny Hedley Royal Air Force CA
48. Thomas Taylor trainSharp Development Team
49. James Locke VC Venta
50. Sam Murphy DHC (DistrictofHamwicCyclesport)
51. Fletcher Adams Nova Race Team
52. Mark Nuttall GS Mossa
53. Steven Jones Team Tor 2000 Kalas
54.Tom Smith VC Venta
55. Blake Roberts 700CC
56. Oliver Pickering VC Venta
57. Thomas Munn Avid Sport
58. Gile sCorner VC Venta
59. Matthew Heathcote Portsmouth North End CC
60. Nathan Harrison Kingston WheelersCC
61.Craig Smith BPC Race Team
62. Thomas Adby Bristol Cycling Development Squad
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique