Christopher Richmond, Tiffany Keep, and Lucas Rowley winners at the Trash Mile Summer Slam Crits at London’s Velopark on Saturday
Result: Trash Mile Summer Slam Crits
3/4 Cat
1 Christopher Richmond PARLAY CC
2 Neil Coyte 6AM Cycling
3 Luke Forward Rapha Cycling Club
4 James Buchanan Balham Cycling Club
5 Archie Hilder London Dynamo
6 Caelan Miller East London Velo
7 Matthew Carlin GFTL
8 Matthew Wallis TRASH MILE
9 Richard Norris VC Revolution
10 Rian Cook
11 Tobin Brett PARLAY CC
12 Phillip Brown New Forest CC
13 Henry Stevens
14 Jonathan Snell TRASH MILE
15 John Appleby Spalding Cycling Club
16 Chris Pugh VC Revolution
17 Robert Blythe Switch Racing
18 Daniel Kamere trainSharp Development Team
19 Frazer Glew Abingdon Race Team
20 Matthew Bond Kenton RC
21 Charles Beasley London Velo Cycle Club
22 Benjamin Gardner TRASH MILE
23 Joshua Meyland OCTAVE
24 James Murphy Lee Velo (South East London)
25 Peter Boyce Team Senza Limiti
26 Rob Brice trainSharp Club
27 Richard Freeman Dulwich Paragon CC
28 James Dilks Big Maggys
29 Donald Matheson Rapha Cycling Club
30 Guy Newson
31 Alessandro Eusepi GFTL
32 Enrique Gomez Kingston Wheelers CC
33 Samuel Clark G!RO Cycles
34 David Irvine INFLITE
35 Samm Parker PARLAY CC
36 Steven Lowe Brixton Cycles Club
37 Oliver Porter Dulwich Paragon CC
38 Paul Lewis Southdown Velo
39 Mark Tonge Surbiton Cycle Club
40 Lewis Bloyce GFTL
41 Jason Osunkoya Dulwich Paragon CC
41 Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club
41 James Samuel Romford CC
41 Thomas Womack Southend Wheelers
45 Oliver Fairway TRASH MILE
46 Tsz Shun Cheung
47 Josh Thorn Army Cycling Union
Women’s 2/3/4 presented by QUOC
1 Tiffany Keep Team LDN – Brother UK
2 Suzetta Guerrini Jadan – Vive le Velo
3 Louise Wren Athlon CC
4 Penny Colloff LAKA Pedal Mafia RT
5 Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling
6 Katarzyna Madej Onyx Racing Team
7 Laura Haydon Paceline RT
8 Emily Chilton Saint Piran WRT
9 Georgina Oakley INFLITE
10 Madeline Verdegaal Brother UK-Orientation Marketi…
11 Megan Panton MULTUM ACCOUNTANTS – LSK LADIE…
12 Polly Milsom Team Watto-LDN
13 Jessica Holloway Team Watto-LDN
14 Sasha Halsey London Dynamo
15 Kinga Ingram Storey Racing
16 Vivienne Tomlin FTP-Fulfil The Potential-Racin…
17 Tamala McGee TRASH MILE
18 Katy Hill London Dynamo
19 Lucy Neatham Team Watto-LDN
20 Louise Davidson Team Watto-LDN
21 Jessica Wood Army Cycling Union
22 Rosina Digne-Malcolm Team Watto-LDN
23 Feodora Rayner Velociposse
24 Alice Lethbridge AWOL- O’Shea
25 Gonca Ulku Velociposse
26 Anouska Greenaway LAKA Pedal Mafia RT
27 Orla Shields TRASH MILE
28 Hannah Graveney AWOL Worx Galliard
29 Rebekah Nash Jadan – Vive le Velo
30 Bethan Ring Glendene CC
31 Miriam Bullock East London Velo
32 Savannah Morgan
33 Yewande Adesida SES Racing
34 Joanna Rose TRASH MILE
35 Lora Angelova TRASH MILE
35 Oana Dragomir Norwood Paragon CC
35 Katie-Ann Elliston Southend Wheelers
35 Joanne Hooton Velociposse
35 Georgia Robinson TRASH MILE
40 Alice Connor Velociposse
40 Bronwyn Tagg GreenlightPT
2/3/4
1 Lucas Rowley Tactic Sport UK Race Team
2 Harry Macfarlane
3 George Nemilostivijs GFTL
4 Monte Guerrini 05-Mar
5 Thomas Timberlake TRASH MILE
6 Declan Egan Kingston Wheelers CC
7 George Spooner Cambridge University CC
8 Theo Clarke Team LDN – Brother UK
9 Casper Brazier TRASH MILE
10 Olivier Mangham VC Londres
11 Ryan Savage Finchley Racing Team
12 Philip Glowinski VC Londres
13 Martyn Townsend London Dynamo
14 James Meakin TRASH MILE
15 Kiam Bowerbank-Robinson TEKKERZ CC
16 Sam Marshall TRASH MILE
17 Benjamin Tappenden Precise Performance RT
18 Jake Neale TRASH MILE
19 Edmund Slater VC Norwich
20 Nick Day University of Nottingham SCC
21 Daniel Rees API-Metrow/Bodyby JR
22 Robert Staines Loose Cannon’s Conditioning
23 Rowan Baker London Dynamo
24 Dean Hendry GS Mossa
25 Alan Jay Brazier
26 Robyn Llewellyn TRASH MILE
27 Tom Austin Racing Club Ravenna
28 Angus Bennett Hub Vélo
29 Scott Davies TRASH MILE
30 Fabian Horrocks Velo Schils – Interbike RT
31 Paul Sandmann Imperial College Cycling Club
32 Adrian Castrillon Moya GFTL
33 Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista
34 Callum Biggs RC Pesant Club Liegeois
35 Louis Digance Hart Performance Coaching
36 Tarquin Robbins G!RO Cycles
37 Robert Harrison Mid Devon CC
38 Toby Langstone
39 Tim Allen Team LDN – Brother UK
40 James Buchanan Balham Cycling Club
41 Iain McNaught CC London
42 Conrad Hughes
43 George Mitchell Foran CCC
44 Joe Parker Racing Club Ravenna
45 John Appleby Spalding Cycling Club
46 Jonathan Calderon Cafeteros De Colombia
47 Thomas Mason Sunday Echappée
48 Neil Robertson BPC Race Team
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique