Liam Beaty fastest in Barrow Central Wheelers 10 mile time trial on June 15 nr Kendal; Joanna Patterson fastest woman; 93 finishers
Result: Barrow Central Wheelers
1 Liam Beaty Hawick Cycling Club 00:19:03 Male Senior
2 Lewis Wake Team Kirkley Cycles 00:19:21 Male Senior
3 Richard Nesfield Beacon Wheelers 00:19:28 Male Senior
4 Chris Humphries Bioracer UK RT 00:19:34 Male Senior
5 Alexander Royle Manchester Bicycle Club 00:19:36 Male Senior
6 Andy Wright Total Tri Training 00:19:38 Male Senior
7 Tom Roper Inflite 00:19:41 Male Senior
8 Mitch Russell Caffi Gruff 00:19:44 Male Senior
9 Luke Johnston Velo Club Cumbria 00:19:46 Male Senior
10 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 00:19:51 Male Junior
11 Jason Bateman VTTA North Lancs and Lakes Group 00:19:54 Male Vet
12 Derek Parkinson Springfield Financial Racing Team 00:20:02 Male Vet
13 David Gleave Velo Club Cumbria 00:20:07 Male Senior
14 Joanna Patterson Wahoo Endurance Zone p/b Le Col 00:20:16 Female Senior
15 Mark Chadwick Wigan Whs CC 00:20:19 Male Vet
16 Jesse Dawson Vanelli-Project GO 00:20:20 Male Vet
17 Richard Helm Barrow Central Wheelers 00:20:22 Male Vet
18 David Thompson Rock to Roll CC 00:20:24 Male Vet
19 Bryn Lawrence Tactic Sport UK Race Team 00:20:26 Male Junior
19 Adam Taylor Wigan Whs CC 00:20:26 Male Senior
21 Kamil Waligora East Lancashire RC 00:20:28 Male Senior
22 Alistair Rutherford Manchester Bicycle Club 00:20:31 Male Vet
23 John Cripps Warrington Road Club/Horton Light Engineering 00:20:34 Male Vet
23 Harry Walker Revolver Racing 00:20:34 Male Vet
25 Scott Burns Manchester Bicycle Club 00:20:40 Male Vet
26 Andrew Whiteside Springfield Financial Racing Team 00:20:42 Male Vet
27 Robin Hennessy North Wirral Velo 00:20:43 Male Senior
28 Dan Kendall Rock to Roll CC 00:20:49 Male Senior
29 Matt Stell Springfield Financial Racing Team 00:20:52 Male Vet
30 Richard Gadsden Liverpool Braveheart Bicycle Club 00:20:56 Male Senior
31 Russell McLean Beacon Wheelers 00:21:02 Male Vet
32 Steven Hilton Warrington Road Club/Horton Light Engineering 00:21:14 Male Vet
33 Mitchell Smolen Lakes Road Club 00:21:16 Male Senior
34 Roy Nield East Lancashire RC 00:21:19 Male Vet
34 Robin Gillespie Beacon Wheelers 00:21:19 Male Vet
36 David Flux Kent Valley RC 00:21:25 Male Vet
37 Kenneth Brown Velo Club Cumbria 00:21:35 Male Vet
38 Tom Gibson Kent Valley RC 00:21:38 Male Senior
39 Paul Shallicker Coveryourcar.co.uk RT -00:21:39 Male Vet
40 Paul David Fleming Preston Whs 00:21:42 Male Vet
41 Steven Hankey Warrington Road Club/00:21:44 Male Vet
42 Adrian Dent Team Ohten Aveas 00:21:45 Male Vet
42 John Fiddies LVC Racing 00:21:45 Male Vet
44 Paul Singleton Kent Valley RC 00:21:47 Male Vet
45 Peter Armistead Barrow Central Wheelers 00:21:53 Male Vet
45 Andrew Sudell Barrow Central Wheelers 00:21:53 Male Vet
47 Sean Casson Barrow Central Wheelers 00:21:55 Male Vet
48 Alex Critcher Team Wheelguru 00:22:00 Male Vet
49 Christina Wiejak Saint Piran 00:22:03 Female Senior
50 Tom Maher Horwich Cycling Club 00:22:04 Male Vet
51 Scott Shields Barrow Central Wheelers 00:22:07 Male Senior
52 Duncan Orme Kent Valley RC 00:22:09 Male Vet
53 Simon Phillips Stockport Tri Club 00:22:16 Male Vet
53 Peter Leonard Southport CC 00:22:16 Male Vet
55 Albie Jones North Cheshire Clarion 00:22:24 Male Juvenile
56 Paul Russell Springfield Financial Racing Team 00:22:25 Male Vet
57 Sonny Miles-Currey Bella in Sella Racing 00:22:32 Male Senior
58 John Lowe Withington Wheelers 00:22:36 Male Vet
59 Edward Quick Lakes Road Club 00:22:45 Male Junior
60 Richard Tyson Rock to Roll CC 00:22:48 Male Vet
61 Warren Giddins Warrington Road Club/Horton Light00:22:56 Male Vet
62 David Rundall Chorley Cycling Club 00:22:58 Male
63 Jeff Upton Stockport Tri Club 00:23:09 Male Vet
63 James Hodgson Barrow Central Wheelers 00:23:09 Male Senior
65 Andy Stubbs Barrow Central Wheelers 00:23:12 Male Vet
66 Bob Atkinson Barrow Central Wheelers 00:23:19 Male Vet
67 Terry Parvin Ferryhill Whs 00:23:22 Male Vet
68 Robert Bagot Warrington Road Club/Horton Light Engineering 00:23:23 Male Vet
69 Eamonn Quinn Lakes Road Club 00:23:24 Male Vet
69 Scott Taylor Springfield Financial Racing Team 00:23:24 Male Vet
71 Martin Welsh Pendle Forest CC 00:23:25 Male Vet
72 Mick Braithwaite Springfield Financial Racing Team 00:23:28 Male Vet
73 Karen Bailey East Lancashire RC 00:23:34 Female Vet
74 Nicholas Smith Westmead Team 88 00:23:42 Male Juvenile
75 Steve Rowland Lancashire RC 00:23:47 Male Vet
76 Tamsin Vicary Barrow Central Wheelers 00:23:51 Female Senior
77 Neil Taylor Wigan Whs CC 00:23:52 Male Vet
78 Nick Higginson Cleveleys Road Club 00:24:02 Male Vet
79 Tony Johnston Barrow Central Wheelers 00:24:19 Male Vet
80 Rachel Orton Tri Preston 00:24:22 Female Vet
81 Tim Bennett Kent Valley RC 00:24:24 Male Vet
82 Ian Casson Birkenhead Victoria CC 00:24:40 Male Vet
83 Victoria McMurtha Barrow Central Wheelers 00:24:42 Female Senior
84 Richard Durham VTTA (Yorkshire) 00:24:47 Male Vet
84 Sue Cheetham North Lancashire Road Club 00:24:47 Female Vet
86 Richard Belk Kent Valley RC 00:25:33 Male Vet
87 Simon Myerscough Ribble Valley C&RC 00:25:36 Male Vet
88 Simon Harvey Kent Valley RC 00:26:58 Male Vet
89 Grace Cooper Barrow Central Wheelers 00:27:13 Female Senior
90 Harry Cowley Chester RC 00:27:35 Male Vet
91 Michael Cox North Lancashire Road Club 00:29:08 Male Vet
92 Alan Shuttleworth Weaver Valley CC 00:30:31 Male Vet
93 Brian Moore The Tricycle Association – North Western Region 00:31:27 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)