Adam Murray, Erin Boothman, Jamie Mackenzie, Evie White & Jesse Dawson winners at Scottish National Youth Circuit Series on June 25
Result: Scottish National Youth Circuit Series 3
2/3/4 category
1 Jamie Mackenzie META Bike Division
2 Alexander Ball Zappi Racing Team
3 Cameron Brown Spokes Racing Team
4 James Mccallum META Bike Division
5 Bruce Irvine Team Andrew Allan Architecture
6 Daniel Hasbullah West Lothian Clarion CC
7 Alasdair Baillie Spokes Racing Team
8 Jesse Vernon Edinburgh RC
9 Chris Main Deeside Thistle CC
10 Simon Arnot Team Andrew Allan Architecture
11 Jesse Dawson Vanelli-Project Go
12 Paul Rigg
13 Stephen Wilson Ecosse Northboats
14 David Mckay Deeside Thistle CC
15 Simon Titmuss Ronde Cycling Club
2/3/4 Women
1 Evie White Deeside Thistle CC
2 Erin Boothman East Kilbride Road Club
3 Anna Fairweather RT23
4 Helen Wall Forth Velo
5 Abigail Corsie Forth Velo
6 Katie Hughes Ronde Cycling Club
7 Kathryn Baker Kinross CC
4th Cat Mens
1 Jesse Dawson Vanelli-Project Go
2 Steve Rae Ythan CC
3 Stephen Wilson Ecosse Northboats
4 Stuart McElroy Kinross CC
5 Paul Rigg
6 Josh Quigley Pedal Power RT
7 Adam Syme Musselburgh RCC
8 David Mckay Deeside Thistle CC
9 Simon Titmuss Ronde Cycling Club
10 Wojciech Bartkowski Musselburgh RCC
11 Stephen Darling West Lothian Clarion CC
12 Mark Conlan Dunfermline CC
Youth B Boys
1 Elliot Speedie Edinburgh RC
2 Innes Long Deeside Thistle CC
3 Oliver Bain Deeside Thistle CC
4 Fraser Gemmell West Lothian Clarion CC
5 Hamish Mayes Edinburgh RC
6 Murdo Evans Deeside Thistle CC
7 Johnny Darling West Lothian Clarion CC
Youth B Girls
1 Melanie Rowe Deeside Thistle CC
2 Hope Thomson Deeside Thistle CC
3 Eve Fairbairn Discovery Junior Cycling Club
4 Emma Campbell Deeside Thistle CC
Youth C Girls
1 Olivia Poole Deeside Thistle CC
2 Millie Boothman East Kilbride Road Club
3 Zara Main Deeside Thistle CC
4 Emma Hall Edinburgh RC
5 Freyja Shackley Cumbernauld Centurions BMX Clu…
Youth D Girls
1 Eden Thomson Deeside Thistle CC
2 Boo Williams Royal Albert CC
Youth E Boys
1 Mitchell Stewart SteppingStanes Youth Cycling C…
2 Euan Boothman East Kilbride Road Club
3 Magnus Ogg
4 Ben Capek East Kilbride Road Club
Youth E Girls
1 Zoe Martin Royal Albert CC
Youth A Boys
1 Adam Murray East Kilbride Road Club
2 Struan Shaw Edinburgh RC
3 Ahron Dick Edinburgh RC
4 James Sweeney Edinburgh RC
5 Jake Speed Stirling Bike Club
6 Jakob Hill Clifton CC
7 Colin McGourty East Kilbride Road Club
8 Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C…
9 Oliver Walker East Kilbride Road Club
10 Rhys Edwards Edinburgh RC
11 Noah Bleteau West Lothian Clarion CC
12 Robert Smart Deeside Thistle CC
13 Peter Ferguson Edinburgh RC
14 Ruan Vorster West Lothian Clarion CC
15 Murray Gray Edinburgh RC
16 Lachlan Bethune Edinburgh RC
17 Alasdair Easton Edinburgh RC
18 Euan Ramsay Deeside Thistle CC
19 Vyaan Dhokia West Lothian Clarion CC
20 Scott Sapsuri
21 Rudi Hawkins
Youth A Girls
1 Erin Boothman East Kilbride Road Club
2 Molly Evans Deeside Thistle CC
3 Isla Easto Edinburgh RC
4 Thea Aitken Deeside Thistle CC
5 Sarah Darling West Lothian Clarion CC
Youth C Boys
1 Reuben McLardie Johnstone Wheelers Cycling Clu…
2 Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C…
3 Andrew Levinson Edinburgh RC
4 Rhuairdh Fulton West Lothian Clarion CC
5 Micah Myles Edinburgh RC
6 Callum Atkinson Discovery Junior Cycling Club
7 Lucas Stenton Edinburgh RC
8 Griff Aitken Deeside Thistle CC
Youth D Boys
1 Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C…
2 Alasdair Ogg Johnstone Wheelers Cycling Clu…
3 Fyfe Gray Johnstone Wheelers Cycling Clu…
4 Finn Power Musselburgh RCC
5 Freddie Ball Deeside Thistle CC
6 Calum Campbell Deeside Thistle CC
7 Dara Levinson Edinburgh RC
8 Allister Fulton West Lothian Clarion CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)