There was a threat of rain all day however the track stayed dry for a full program of events to take place at the Brooks Cycles Track League .
Result: Brooks Cycles Track League
23rd June 2022: There was a threat of rain all day however the track stayed dry for a full program of events to take place at the Brooks Cycles Track League . It was great to see an increase in the endurance groups across the board which produced some very competitive racing. The results were as follows;
Main League
Sprinters 500m Handicap
1st -Glen Manifold ( Holmes Chapel Velo)
2nd-Josh Dunham ( VC St Raphael)
3rd – Hannah Davis ( Blackline Sprinting)
4th -John Hughes ( Backline Sprinting)
5th- Thomas Alcock ( Blackline Sprinting)
6th- Thea Lee ( Newport CC)
Youth Flying 200m TT
1st – Charlie Croft ( Eastlands Velo)
2nd -Charlie Baker ( Lyme RC)
3rd- James Trippier ( Newport CC)
Endurance C Scratch
1st- Robert Barber ( Southend Wheelers)
2nd- Martin Pettitt ( Coalville Wheelers)
3rd-Adrian Trott ( Cheshire Mavericks)
Endurance A Scratch
1st – Albie Jones ( North Cheshire Clarion)
2nd -Iain Davidson ( U/A)
Endurance B Scratch
1st -Harry Cheung ( Velo6 Racing)
2nd- Martin Alcock ( Lyme RC)
3rd – James Heath ( U/A)
Sprinters 2- up Flying Lap
1st – Hannah Davis ( Blackline Sprinting ) Josh Spendelow ( Brooks Cycles)
2nd- Glenn Manifold, John Hughes
3rd -Josh Dunham, Scott Slorach ( Backline Sprinting )
Youth Team Sprint
1st – Charlie Croft, Lucas McCann ( Newport CC) James Trippier.
A Endurance Elimination
1st- Albie Jones
2nd -Iain Davidson
Endurance B Elimination
1st- Harry Cheung
2nd -Aidan Pettitt ( Coalville Wheelers)
3rd – Martin Alcock
Endurance C Elimination
1st – Adrian Trott
2nd- Robert Barber
2nd- Martin Pettitt
Youth Unknown Distance
1st – Charlie Croft
2nd- Lucas McCann
3rd – Ben Bramford-Hale ( Newport CC)
Endurance A Unknown Distance
1st- Albie Jones
2nd -Iain Davidson
Endurance B Unknown Distance
1st- Harry Cheung
2nd- Martin Alcock
3rd -Aidan Pettitt
Endurance C Unknown Distance
1st- Robert Barber
2nd- Adrian Trott
3rd – Phil Lord (U/A)
Sprint Final
1st- Tom Alcock
2nd-Josh Spendelow
3rd- Glenn Manifold
Youth Scratch
1st- Finn McCann
2nd – James Trippier
3rd – Ben Bramford-Hale
Endurance C Scratch
1st – Robert Barber
2nd – Adrian Trott
3rd- Martin Pettitt
Endurance B Scratch
1st – Harry Cheung
2nd – Cerys Greaves ( Lichfield CCC)
3rd – Harry Brayford ( Lyme RC)
Endurance A Scratch
1st – Iain Davidson
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch