Paul Burton (18.33) nicks the win from Chris McNamara by 3 seconds in the Utag RT 10m Time Trial; Lisa Davis wins the womens event
Result: Utag RT 10m TT
WOMEN
1 Lisa Davis DRAG2ZERO 00:22:16 Female Vet
2 Marianne Holt Fareham Wheelers CC 00:22:45 Female Vet
3 Kirsty McSeveney …a3crg 00:23:38 Female Vet
4 Lucy Mitchell …a3crg 00:23:51 Female Vet
5 Joy Payne High Wycombe CC 00:24:21 Female Vet
6 Kate Stillwell Petersfield Triathlon Club 00:25:11 Female Senior
7 Arja Scarsbrook Team Echelon 00:25:58 Female Vet
8 Anita Turner Eastbourne Rovers CC 00:26:36 Female Vet
9 Eva Zsigoova …a3crg 00:27:15 Female Senior
10 Rachel Green Cheltenham & County Cycling Club 00:28:25 Female Vet
11 Rosslyn Young Serpentine Running Club 00:31:01 Female Vet
MEN
1 Paul Burton Paceline RT 00:18:33 Male Vet
2 Christopher McNamara Nuun-Sigma Sport-London RT 00:18:36 Male Vet
3 Samuel Wadsley Primera-Teamjobs 00:19:10 Male Senior
4 Alastair Luxford Full Gas Racing Team 00:19:15 Male Vet
5 Robert Francis Pronto Bikes 00:19:21 Male Senior
6 Howard Bayley Blazing Saddles 00:19:23 Male Vet
7 Matthew Smith Team TMC 00:19:26 Male Senior
8 Ant Gritton Sotonia CC 00:19:28 Male Senior
9 Liam Maybank Twickenham CC 00:19:29 Male Vet
10 Anthony Turner Mickey Cranks Cycling Club 00:19:31 Male Vet
11 Simon McNamara HuntBikeWheels.com 00:19:42 Male Vet
12 Matthew Woods Eastbourne Rovers CC 00:19:46 Male Vet
12 Joshua Clark Royal Navy & Royal Marines CA 00:19:46 Male Senior
14 Brendan Reese Army Cycling 00:19:47 Male Vet
15 Brett Davis DRAG2ZERO 00:19:48 Male Vet
16 Kevin Tye VeloRefined Rule 5 00:19:50 Male Vet
17 Sam Fuller 7Oaks Tri Club 00:19:52 Male Senior
18 Paul Lockyer New Forest CC 00:19:57 Male Senior
19 Mark Bashford East Grinstead CC 00:19:58 Male Senior
20 Stuart Hourigan VeloRefined Rule 5 00:19:59 Male Vet
20 Adam Bidwell Kingston Wheelers CC 00:19:59 Male Vet
22 Aaron Borrill Farnborough & Camberley CC 00:20:02 Male Senior
23 Colin McDermott Festival Road Club 00:20:03 Male Vet
24 Matt Fisher Newbury Velo 00:20:09 Male Vet
25 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 00:20:11 Male Vet
26 Peter Drabble V C Meudon 00:20:13 Male Junior
27 Nigel Pratt Velo Club St Raphael 00:20:18 Male Vet
28 Martin Gibbs Team TMC 00:20:23 Male Senior
28 Peter Younghusband Petersfield Triathlon Club 00:20:23 Male Vet
30 Kevin Baker Velo Club St Raphael 00:20:24 Male Vet
31 Darren Lyons Army Cycling 00:20:25 Male Senior
32 Keith Lea Paceline RT 00:20:26 Male Vet
33 David Walters Velo Club Godalming & Haslemere 00:20:32 Male Vet
34 David Clark Eastbourne Rovers CC 00:20:34 Male Vet
35 Lewis Roberts Blackspokes RT 00:20:35 Male Senior
36 Terry Wilson Chichester City Riders 00:20:36 Male Senior
37 Ian Patterson Utag RT 00:20:44 Male Vet
38 Pete Christensen Hart Evolution Race Team 00:20:50 Male Vet
39 Adrian Talley Portsmouth North End CC 00:20:57 Male Vet
40 Richard Llewellyn Imperial Racing Team 00:20:59 Male Vet
41 Richard Gifford trainSharp 00:21:00 Male Vet
42 Martin O’Sullivan Teddington and Turing Velo 00:21:04 Male Vet
43 Adam Page Paceline RT 00:21:11 Male Vet
43 Edward Mellor Mapperley CC 00:21:11 Male Vet
43 Adrian Blacker VTTA (Surrey/ Sussex) 00:21:11 Male Vet
46 Paul Morris Fareham Wheelers CC 00:21:16 Male Senior
47 Peter Oliver ZeroBC Race Team 00:21:23 Male Vet
48 Nick James Mickey Cranks Cycling Club 00:21:26 Male Vet
49 Gareth Williams Abergavenny RC 00:21:30 Male Senior
50 Adam Coppard Chichester City Riders 00:21:37 Male Senior
50 Adam Rogers Eastbourne Rovers CC 00:21:37 Male Vet
50 John Hamer Wandsworth Aero Club 00:21:37 Male Senior
53 Iain Cotton Hart Evolution Race Team 00:21:42 Male Vet
54 David Pollard VTTA (Surrey/ Sussex) 00:21:43 Male Vet
55 Larry Wiltshire Chichester City Riders 00:21:46 Male Vet
56 James Ayton Portsmouth North End CC 00:21:56 Male Vet
57 Simon Gifford Southampton University Road Cycling Club (SURC) 00:21:58 Male Vet
58 Sam Dix trainSharp 00:22:04 Male Vet
59 Chris Lord Brighton Excelsior CC 00:22:09 Male Vet
60 Nolan Heather Horsham Cycling 00:22:12 Male Vet
61 Mark Wright Velo Club Godalming & Haslemere 00:22:33 Male Vet
62 Elliot Brown Velo Club Godalming & Haslemere 00:22:35 Male Senior
63 Matthew Butler Charlotteville Cycling Club 00:22:38 Male Senior
64 Demetrius Onoufriou Alton CC/Owens Cycles 00:22:39 Male Vet
65 Christian Yates East Grinstead CC 00:22:46 Male Vet
66 Tom Cosgrove VTTA (London & Home Counties) 00:22:53 Male Vet
67 Gareth Daniels Icknield RC 00:22:58 Male Senior
68 Gary Ferrett Atlas Clever Racing Team 00:23:00 Male Vet
68 Stu Carver North Hampshire RC 00:23:00 Male Vet
70 Michael Stevens Fareham Wheelers CC 00:23:04 Male Vet
71 Hedley Rhodes North Hampshire RC 00:23:07 Male Vet
72 Rory Plewes Petersfield Triathlon Club 00:23:16 Male Espoir
73 John Allen Redmon CC 00:23:18 Male Vet
74 Gary Chiverton Bournemouth Jubilee Whs 00:23:23 Male Vet
75 Paul Flight Utag RT 00:23:31 Male Vet
76 David Phillips New Forest CC 00:23:37 Male Vet
77 Alan Allcock Didcot Phoenix CC 00:24:23 Male Vet
78 Peter Noble Epsom CC 00:24:27 Male Vet
79 Oliver Berney Utag RT 00:24:28 Male Vet
80 Paul Townsley Team TMC 00:24:40 Male Vet
81 Christopher, Rosam Epsom CC 00:24:44 Male Vet
82 Roger Hutchings VC Merlin 00:24:50 Male Vet
83 Jeremy Tucker Fareham Wheelers CC 00:25:17 Male Vet
84 Duncan Folkes Kingston Phoenix RC 00:25:33 Male Vet
85 Nigel Greenfield …a3crg 00:25:46 Male Vet
86 Peter Knipe Fareham Wheelers CC 00:26:18 Male Vet
87 Robert Jolliffe New Forest CC 00:27:11 Male Vet
88 Chris Summers Sotonia CC 00:28:37 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch