Josh Stewart, Jack Biggs, Erin Denwood, and Evelyn Field some of the many winners at the British Schools Championships in Yorkshire on Saturday
Result: British Schools Championships
BSCA U11 National Championships Born 01/09/2010-31/08/2012 – Boys
1 Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C…
2 Dexter Murphy Holmfirth Cycling Club
3 Ellis Geall East Bradford CC
4 Frank White North Cheshire Clarion
5 Aidan Sherriff Stratford CC
6 Charles Parry Shibden Cycling Club
7 James Trippier Newport Shropshire CC
8 Arthur Sleightholm Clifton CC
9 Jake Thornton Ilkley Cycling Club
10 Lewis Bentley Holmfirth Cycling Club
11 Brodie Stewart Shibden Cycling Club
12 William Young Shibden Cycling Club
13 Lewis Bailie Tyneside Vagabonds CC
14 Felix Oliver Sheffield Youth Cycling Club
15 Leo Barker Bronte Tykes Cycling Club
16 Ewan Plumb Huddersfield Star Wheelers
17 Toby Garrido Ilkley Cycling Club
18 Archie Cole Huddersfield Star Wheelers
19 Noah Scholes Shibden Cycling Club
20 Mac Stewart Huddersfield Star Wheelers
21 Arwen Henderson Hetton Hawks Cycling Club
BSCA U7 National Championships Born on or after 01/09/2014 – Boys
1 Jack Biggs Ilkeston Cycle Club
2 William Priestley Kirklees Cycling Academy
3 Isaac Spencer Shibden Cycling Club
4 Rupert Brooke Leicester Forest CC
5 Mitchell Stewart SteppingStanes Youth Cycling C…
6 Cody Shooter Kirklees Cycling Academy
7 Joshua Davies
8 Benjamin Briggs Shibden Cycling Club
9 Oliver Zhou Albarosa Cycling Club
10 George Atherton Bronte Tykes Cycling Club
11 Spencer Parry Shibden Cycling Club
12 Leonard Throup Bronte Tykes Cycling Club
BSCA U9 National Championships Born 01/09/2012-31/08/2014 – Boys
1 Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C…
2 Milo Banner Leicester Forest CC
3 Freddie Watson Clifton CC
4 Oliver Coefield Sheffield Youth Cycling Club
5 George Anthony Matlock CC
6 Benedict Sherriff Stratford CC
7 Matthew Robertson Clifton CC
8 Hugo Murphy Holmfirth Cycling Club
9 Bertie Bell
10 William Jennings Clancy Briggs Cycling Academy
11 Angelo Stocchero Holmfirth Cycling Club
12 Ethan Henstock Kirklees Cycling Academy
13 Benjamin Garrido Ilkley Cycling Club
14 Edward (Ted) Watkins Holmfirth Cycling Club
BSCA U9 National Championships Born 01/09/2012-31/08/2014 – Girls
1 Erin Denwood Harrogate Nova CC
2 Eva Ridley Clifton CC
3 Sophie Watkins Holmfirth Cycling Club
4 Harriet Sleightholm Clifton CC
5 Heather Bailie Tyneside Vagabonds CC
6 Orla Hamilton Harrogate Nova CC
7 Isla Hewlett East Bradford CC
BSCA U11 National Championships Born 01/09/2010-31/08/2012 – Girls
1 Annie Fearne Kirklees Cycling Academy
2 Elsie Hughes Eastlands Velo
3 Eliza Saxton Huddersfield Star Wheelers
4 Seraphina Green Barnsley RC
5 Olivia Smallshaw Secret-Training.cc
6 Elodie Geall East Bradford CC
7 Tillie Jennings Clancy Briggs Cycling Academy
8 Elysian Rose Velo Club Lincoln
BSCA U13 Boys National Championships Born 01/09/2008-31/08/2010
1 Zack Lowe Clifton CC
2 Billy Ladle Kirklees Cycling Academy
3 Jody Mills East Bradford Race Team
4 George Hughes Sportcity Velo
5 Jamie Rabbett Sportcity Velo
6 Samuel Price Beeston Cycling Club
7 Charlie Albone Shibden Cycling Club
8 Oscar Hall Otley CC
9 Luke Trafford Shibden Cycling Club
10 Thomas Nabb Ilkley Cycling Club
11 Angus Millar Harrogate Nova CC
12 Casey Jackson Shibden Cycling Club
13 Ethan Geall Shibden Cycling Club
14 William Hamilton Holmfirth Cycling Club
15 Henry Palmer East Bradford CC
BSCA O15 Girls National Championships Born 01/09/2002-31/08/2006
1 Amy Loftus JRC-INTERFLON Race Team
2 Ellie Horrocks East Bradford CC
BSCA U13 Girls National Championships Born 01/09/2008-31/08/2010
1 Katie Robertson Clifton CC
2 Katie Lawson Secret-Training.cc
3 Izabel Young Shibden Cycling Club
4 Poppy Spencer Shibden Cycling Club
BSCA U15 Girls National Championships Born 01/09/2006-31/08/2008
1 Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad…
2 Madeline Moorhouse Smith Shibden Cycling Club
3 Millie Salmon Clifton CC
4 Aoife Byrne Calder Clarion CC
5 Grace Blair Doncaster Whls CC
BSCA O15 Boys National Championships Born 01/09/2002-31/08/2006
1 John Bardsley Innovation Racing
2 Jacques Goetz Otley CC
3 Joshua Power Barnsley RC
4 Daniel Bentley East Bradford CC
BSCA U15 Boys National Championships Born 01/09/2006-31/08/2008
1 Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race
2 Mackenzie Riley Cystic Fibrosis Race
3 Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers
4 Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club
5 Benjamin Arey Clifton CC
6 John White North Cheshire Clarion
7 Oliver Barker Shibden Cycling Club
Women’s 2,3,4 Race
1 Hebe Picking RFDA
2 Amy Loftus JRC-INTERFLON Race Team
3 Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad…
4 Lindsay Toy Beeston RC
5 Iona Sewell Datalynx-Parenesis Cycling
6 Laura Ibbotson Huddersfield Star Wheelers
7 Claire Jones Clifton CC
8 Gabriella Butler Glasgow Track Racing Club
9 Ellie Horrocks East Bradford CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch