Lewis Timmins fastest in the Derwentside CC 9.9 mile time trial on July 10; Sarah Wilkinson fastest woman
TT Result: Derwentside CC
1 Lewis Timmins Vector Racing 00:23:10 Male Senior
2 Daniel Kane Muckle Cycle Club 00:23:39 Male Senior
3 Peter Stokoe Reifen Racing 00:23:53 Male Senior
4 Nick Badcock Allen Valley Velo 00:23:59 Male Vet
5 Russ Richardson Teesdale CRC 00:24:37 Male Vet
6 Joseph Wright Rock to Roll CC 00:24:51 Male Senior
7 Nicholas Stevenson Wearside Triathlon 00:24:52 Male Vet
8 James Corfield GS Metro 00:24:53 Male Espoir
9 Simon Crisp Gosforth RC 00:24:56 Male Senior
10 Simon Emsley Derwentside CC 00:25:00 Male Vet
11 Brian Ward Protech Velo 00:25:02 Male Vet
12 Frank Moore Cycling Club Hackney 00:25:06 Male Espoir
13 Steven Armstrong Derwentside CC 00:25:31 Male Senior
14 Adam Harrison Barnesbury CC 00:25:32 Male Vet
15 Jack Smith Vector Racing 00:25:34 Male Senior
16 Graham Thompson Protech Velo 00:25:47 Male Senior
17 Chris Callan Protech Velo 00:25:56 Male Vet
18 John Sample Protech Velo 00:26:15 Male Senior
19 Christopher Wayman Blumilk.com 00:26:16 Male Senior
20 Michael Lynch Derwentside CC 00:26:36 Male Vet
21 Sarah Wilkinson Blaydon CC 00:26:41 Female Vet
22 Paul Hague Gosforth RC 00:27:09 Male Vet
23 John Cantrill Blaydon CC 00:27:13 Male Vet
24 Neil Fellows Blaydon CC 00:27:24 Male Vet
25 Howie Buckingham Allen Valley Velo 00:28:16 Male Vet
26 Vicky Gibbs Reifen Racing 00:28:23 Female Vet
27 Paul Cottrell Sunderland Clarion 00:29:19 Male Vet
28 Adele McAleer Velo Culture 00:29:20 Female Senior
29 Angela McGurk Blaydon CC 00:29:53 Female Vet
30 David Lavery North Tyneside Riders CC 00:30:03 Male Vet
31 Steve Rust Team Trident 00:30:26 Male Vet
32 Caroline Cunningham North Tyneside Riders CC 00:30:33 Female Vet
33 Sarah Minto North Tyneside Riders CC 00:31:32 Female Vet
34 Ray Bell Derwentside CC 00:31:38 Male Vet
35 Celia Michie Alnwick Cycling Club 00:31:54 Female Senior
36 Francis Smith Derwentside CC 00:32:11 Male Vet
37 Helen Ballard Tricademy 00:32:32 Female Vet
38 Mick Chappel North Tyneside Riders CC 00:33:21 Male Vet
39 Freya Johnson North Shields Polytechnic Club 00:33:50 Female Juvenile
40 Ronnie Thompson Derwentside CC 00:40:07 Male Vet
41 Frank Devlin South Shields Velo Cycling Club 00:40:23 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)