Sam Fisher, Michael Wright, Lowri Richards and Samuel Tillett winners at week 13 of the Holt Racing Pembrey Crits on July 12
Crit Result: Holt Racing Pembrey Crits #13
Youth A Boys
1 Sam Fisher Evolution Racing Academy
2 William Salter Backstedt Bike Performance RC
3 Max Bufton Cero – Cycle Division Racing T…
4 Joshua Jackson Team Ohten Aveas
5 Cian Evans Evolution Racing Academy
6 Dylan Sage Evolution Racing Academy
7 Sion Jones Velo Myrddin CC powered by Y B…
8 Llion Rees-Jenkins Caffi Gruff
9 Ifan Bowen Velo Myrddin CC powered by Y B…
10 Daniel Roberts
3/4 category
1 Michael Wright Abergavenny Road Club
2 Owen Evans Caffi Gruff
3 Peter Davies Bynea CC
4 Gary Thomas Velo Myrddin CC powered by Y B…
5 Mark Robinson Cadence Cycle Racing
6 Owen Hyner Towy Riders
7 Adrian Gammage Cadence Cycle Racing
8 Chris Ames Machen Miggly Moos MTB Club
9 Daniel Roberts
E/1/2/3/4/J Women
1 Lowri Richards Backstedt Bike Performance RC
2 Bethany Bennett JRC-INTERFLON Race Team
3 Freya Evans Cero – Cycle Division Racing T…
4 Mia Rutterford Iceni Velo
E/1/2/3
1 Samuel Tillett Embark – Bikestrong
2 Bryn Davies Embark – Bikestrong
3 Sam Fisher Evolution Racing Academy
4 Iwan Evans Embark – Bikestrong
5 Finlay Tarling FlandersColor Galloo
6 Jack Hastings Cardiff JIF
7 William Salter Backstedt Bike Performance RC
8 Max Bufton Cero – Cycle Division Racing T…
9 Matthew Hughes Caffi Gruff
10 Hefin Evans Team PB Performance
11 Ieuan Davies Caffi Gruff
12 Dylan Sage Evolution Racing Academy
13 Joshua Horsfield
14 Sam Holwill trainSharp Development Team
15 Joseph Rees Embark – Bikestrong
16 Thomas Grigson StolenGoat Race Team
17 Rhys Thomas Maindy Flyers CC
18 Jack Ramsbottom Caffi Gruff
19 Rhys (Iorwerth) Evans Caffi Gruff
20 Harry Codd Cero – Cycle Division Racing T…
Youth A Girls
1 Mia Rutterford Iceni Velo
2 Ffion Hill Towy Riders
3 Jessica Rich Maindy Flyers CC
4 Efa Oliver Velo Myrddin CC powered by Y B…
Youth B Boys
1 Alex Coles Evolution Racing Academy
2 Oliver Tregear Evolution Racing Academy
3 William Coles Velo Myrddin CC powered by Y B…
4 Iestyn John Rowlands Hafren CC
5 Brion Thomas Velo Myrddin CC powered by Y B…
Youth B Girls
1 Bibiane Ames Maindy Flyers CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)