James Phillips, Emily Tillett and Alexander Murphy winners at the Bike Bath Summer Races
Crit Result: Bike Bath Summer Races
Men’s E/1/2/3 Race
1 James Phillips Nopinz Motip Race Team
2 James O’Connell
3 Carl Jolly 73Degrees CC
4 Ben Savage VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu…
5 Jordan Giles Primera-TeamJobs
6 James Williams Reflex Racing
7 William Jewitt JRC-INTERFLON Race Team
8 David Roper Nopinz Motip Race Team
9 Oscar Hutchings Team Tor 2000 Kalas
10 Matt Witts Nopinz Motip Race Team
11 Thomas Rutter Performance Development Team
12 Edward Ray The Ark Cycles
13 Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu…
14 Morgan Curle Pronto Bikes
15 Corey Snell NFTO Cycling Club
16 Fergus Phelan University of Bath Cycling Clu…
17 Matthew Smart Bradford on Avon
18 Travis Bramley Spectra Wiggle p/b Vitus
Women’s E/1/2/3 Race
1 Emily Tillett Loughborough Lightning
2 Laura Senior LAKA Pedal Mafia RT
3 Georgina Oakley INFLITE
4 Vivienne Tomlin FTP-Fulfil The Potential-Racin…
5 Fran Bratt LAKA Pedal Mafia RT
6 Morgan Newberry Storey Racing
7 Marie-Louise Kertzman LAKA Pedal Mafia RT
8 Olive Holliday Avid Sport
9 Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling
10 Amelia Mitchell FTP-Fulfil The Potential-Racin…
11 Elizabeth Williams The Ark Cycles
U16 Boys
1 Alexander Murphy Velo Club Venta
2 Jack Baldie Avid Sport
3 Theo Anderson Chippenham & Dist Whls
4 Bobby Buenfeld Velo Club Venta
5 Nick Makin Wheal Velocity
6 George Watch Team Zoyland Race Academy
7 Oliver Wade Wheal Velocity
8 Digby Llewellyn Poole Wheelers CC
9 George Mahon Poole Wheelers CC
10 Lewis Bateman Avid Sport
11 Daniel Koberts
12 Kevin Treloar Wheal Velocity
13 Reuben Wadey Avid Sport
14 William Hart Velo Club Venta
15 Cian Bryant Avid Sport
16 Thomas Tregear Wheal Velocity
17 Ruben Hodkinson Avid Sport
18 Nicolaas Galbreath Avid Sport
U14 Boys
1 Jed Claxton Wheal Velocity
2 Charlie Shepherd Solent Pirates
3 Harrison Hendy Team HUP
4 Loris Cains Avid Sport
5 Edward Fraile-Whysall Mid Devon CC
6 Jonah Bryant Avid Sport
6 Lucas Lillistone Sulis Scorpions Youth Cycling …
6 George Terry Poole Wheelers CC
U14 Girls
1 Rosie Wingate Solent Pirates
2 Holly Tregear Wheal Velocity
3 Sophie Treloar Wheal Velocity
U12 Boys
1 Sammy Baker Palmer Park Velo RT
2 Mujtaba Taimur VC Londres
3 Henry Rand
4 William Phillips Sulis Scorpions Youth Cycling …
5 Ollie Squire
6 Joel Wadey Bristol Cycling Development Sq…
U10 Boys
1 Edward Peters Cheltenham Town Wheelers
2 William Terry Poole Wheelers CC
U10 Girls
1 Mehreen Taimur VC Londres
U8 Boys
1 Murtaza Taimur VC Londres
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)