Sam Clark of trainSharp and Jennifer George two of the winners at the August 10 A3crg Glorious Goodwood time trial event
TT Result: A3crg Glorious Goodwood
MEN TT
1 Sam Clark trainSharp 00:18:48 Male Espoir
2 Jamie Whitcher Bournemouth Cycleworks – Vitec Fire – 00:19:21 Male Junior
3 Piotr Zulawski Didcot Phoenix CC 00:19:42 Male Senior
4 Matthew Downie Nopinz Motip Race Team 00:19:45 Male Senior
5 Andy Critchlow Norwood Paragon CC 00:20:13 Male Vet
6 Howard Bayley Blazing Saddles 00:20:22 Male Vet
7 Neil Mackley …a3crg 00:20:33 Male Vet
8 Ben Williams Racing Club Ravenna 00:20:35 Male Senior
9 Andy Langdown …a3crg 00:20:38 Male Vet
10 James Fawcett …a3crg 00:20:41 Male Vet
11 Bryce Dyer Bournemouth Cycleworks – Vitec Fire – Ford Civil – Trek 00:20:42 Male Vet
12 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 00:20:56 Male Vet
13 Mark Trevis Informed Sport – LGC 00:21:17 Male Vet
14 Terry Wilson Chichester City Riders 00:21:20 Male Senior
15 Graeme Stirzaker …a3crg 00:21:38 Male Vet
16 Austen Lowe Watford Velo Sport 00:21:52 Male Senior
17 Adam Coppard Chichester City Riders 00:22:03 Male Senior
18 Peter Crease Royal Navy & Royal Marines CA 00:22:24 Male Senior
19 Nick Andrews Portsmouth North End CC 00:22:28 Male Vet
20 Pete Christensen Hart Evolution Race Team 00:22:32 Male Vet
21 Sam Greenwood Norwood Paragon CC 00:22:35 Male Senior
22 William Sawyer Velo Club St Raphael 00:22:49 Male Vet
23 Iain Cotton Hart Evolution Race Team 00:22:55 Male Vet
24 Graham Harman Sotonia CC 00:23:01 Male Vet
25 Ian Sherin 3C Cycle Club 00:23:08 Male Vet
25 Paul Atkinson Velo Club St Raphael 00:23:08 Male Vet
27 John McDonald trainSharp 00:23:13 Male Vet
28 Hamish Walker …a3crg 00:23:23 Male Vet
29 Andrew Gall Hart Evolution Race Team 00:23:30 Male Senior
30 Mike Anderson CC Moncontour 00:23:32 Male Vet
31 Stuart Thompson Velo Club St Raphael 00:23:45 Male Vet
32 Dan Shipton Eastbourne Rovers CC 00:24:20 Male Vet
33 John Isard Hampshire Road Club 00:24:55 Male Vet
34 Ian Hoddle Velo Club Godalming & Haslemere 00:25:04 Male Vet
35 Peter Phipps …a3crg 00:25:43 Male Vet
36 David Bew Hampshire Road Club 00:26:01 Male Vet
37 Keith Jarrett GS Vecchi 00:26:04 Male Vet
38 Bob Platts Portsmouth Triathletes 00:26:41 Male Vet
39 Ryan Lilleywhite …a3crg 00:26:50 Male Senior
40 Simon Hall Crabwood Cycling Club 00:26:54 Male Vet
41 David Donald Fareham Wheelers CC 00:27:15 Male Vet
42 Robert Giles PMR 00:27:16 Male Vet
43 Ian Neville Hart Evolution Race Team 00:27:55 Male Vet
44 Nigel Gleeson VTTA (Merseyside) 00:28:43 Male Vet
45 Rick Bishop Chichester City Riders 00:30:34 Male Vet
46 Ken Rayson …a3crg 00:30:44 Male Vet
47 Paul Beck Hampshire Road Club 00:36:23 Male Vet
WOMEN TT
1 Jennifer George The Independent Pedaler – Nopinz 00:21:21 Female Senior
2 Nicole Allan Horsham Amphibians Triathlon 00:23:57 Female Senior
3 Katherine Amps Podium Addict 00:24:47 Female Senior
4 Harriet Hernando Maidenhead & District CC 00:25:16 Female Senior
5 Charly Helyar Wellington Wheelers Cycling Club 00:25:26 Female Vet
6 Caroline Nottage Army Cycling 00:25:28 Female Senior
7 Christina Dove …a3crg 00:26:18 Female Vet
8 Jodie Riley Portsmouth Triathletes 00:26:39 Female Senior
9 Johanna Lovell Portsmouth North End CC 00:29:31 Female Vet
10 Pippa O’Brien RT PODA 00:31:09 Female Vet
ROAD BIKES WOMEN
1 Emily Proud Grinta Coaching 00:23:50 Female Senior
2 Deborah Smith Southdown Velo 00:26:46 Female Vet
3 Ciani Foulkes Petersfield Triathlon Club 00:29:06 Female Vet
4 Charlotte Bullard Chichester Triathlon Club 00:31:32 Female Espoir
5 Kirsty Cook Wight Tri 00:31:56 Female Vet
ROAD BIKES – MEN
1 Alex Brooke-Turner Dulwich Paragon CC 00:23:16 Male Unknown
2 Larry Wiltshire Chichester City Riders 00:23:24 Male Vet
3 Aaron Martin Farnborough & Camberley CC 00:25:27 Male Espoir
4 Steve Willcocks Portsmouth North End CC 00:26:02 Male Vet
5 Murray Quiney Southdown Velo 00:27:16 Male Vet
6 Mike Garner …a3crg 00:28:11 Male Vet
YOUTH 13yrs – 15yrs
1 Ewan Cook Wightlink Wight Mountain Race Team 00:22:40 Male Juvenile
2 Micah Williams Chichester Triathlon Club 00:29:35 Male Juvenile
3 Jack Bew Chichester Triathlon Club 00:30:04 Male Juvenile
4 Daisy Bew Chichester Triathlon Club 00:32:48 Female Juvenile
YOUTH 10yrs – 14yrs)(Road Bikes Only)
1 Freddie Gay Chichester Triathlon Club 00:24:24 Male Juvenile
2 Ezra Winter …a3crg 00:25:29 Male Juvenile
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)