Jake Sargent fastest in the Tetbury Velos 10 mile time trial on September 4 near Cirencester; Laura Pittard fastest woman
TT Result: Tetbury Velos 10m TT
1 Jake Sargent FTP ( Fulfil The Potential ) Race Team 00:19:01 Male Senior
2 Jeremy Redford Army Cycling 00:20:03 Male Vet
3 Hadyn James AS Test Team 00:20:04 Male Senior
4 Oliver Bridgewood Bath Cycling Club 00:20:05 Male Senior
5 Ben Jones Portishead Cycling Club 00:20:07 Male Senior
6 Michael Davis FTP RC 00:20:19 Male Vet
7 Tony Chapman Frome and District Wheelers 00:20:28 Male Vet
7 Matt Boulton Swindon Wheelers 00:20:28 Male Vet
9 Steven Cottington Bath Cycling Club 00:20:32 Male Vet
10 Edd Charlton-Weedy Army Cycling 00:20:48 Male Senior
11 Paul Cook Team Swindon Cycles 00:20:49 Male Vet
12 Niel Dunnage PDQ Cycle Coaching 00:20:56 Male Vet
13 Luke Allen Droitwich Cycling Club 00:21:01 Male Senior
14 Gary Paddon Swindon Wheelers 00:21:04 Male Senior
15 Karl Norris 360VRT 00:21:11 Male Vet
15 Rob Pears Bath Cycling Club 00:21:11 Male Vet
17 Lee Francis Velo Club Bristol 00:21:15 Male Vet
18 Marcello Grossi Swindon Wheelers 00:21:16 Male Espoir
19 Alexander Luisi Bath Cycling Club 00:21:22 Male Senior
20 Andrew Derrick Portishead Cycling Club 00:21:25 Male Vet
21 Ben Parker Swindon Wheelers 00:21:34 Male Vet
22 Mark Bradley Bristol South Cycling Club 00:22:03 Male Vet
23 David Tucker Cheltenham & County Cycling Club 00:22:12 Male Vet
24 Kevin Garland PDQ Cycle Coaching 00:22:18 Male Vet
25 Howard Waller Python RT 00:22:23 Male Vet
26 Tim Radley Gloucester City Cycling Club 00:22:26 Male Vet
27 Les Sheppard Swindon Wheelers 00:22:39 Male Vet
28 Guy Bridgewood Bath Cycling Club 00:22:44 Male Senior
29 Andrew Legge Bristol South Cycling Club 00:22:50 Male Vet
30 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 00:22:57 Male Vet
31 Sheldon White Backpedal 00:23:01 Male Senior
32 James Pugh 360VRT 00:23:02 Male Senior
33 Michael Spencer Swindon Wheelers 00:23:05 Male Senior
34 Nathan Buck 360VRT 00:23:06 Male Senior
35 Laura Pittard Brother Uk – Team OnForm 00:23:19 Female Senior
35 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club 00:23:19 Male Vet
37 Charly Helyar Wellington Wheelers Cycling Club 00:23:21 Female Vet
38 Lindsey Lyes The Ark Cycles 00:23:23 Female Senior
39 Kevin Parry Hereford & Dist Whs CC 00:23:26 Male Vet
40 Jo Spencer Swindon Wheelers 00:23:27 Female Senior
41 Mike Firth Corinium Cycle Club 00:23:31 Male Vet
42 Dan Laasna Reuter Virtual Cycling Club 00:23:37 Male Vet
43 James Hunt Oxonian CC 00:23:44 Male Vet
44 Peter Iffland Chippenham & District Wheelers 00:23:53 Male Vet
45 Paul Hewitt Clevedon & District Road Club 00:24:02 Male Vet
46 Paul Rogoll PDQ Cycle Coaching 00:24:23 Male Vet
47 Paul James VTTA West Group 00:24:30 Male Vet
48 Paul Brickell Bristol South Cycling Club 00:24:38 Male Vet
49 Chris Lowe Swindon Road Club 00:24:43 Male Vet
50 Roger Whittle Gloucester City Cycling Club 00:24:44 Male Vet
51 Isabella McNally Westbury Wheelers 00:25:16 Female Senior
52 Arja Scarsbrook Team Echelon 00:25:18 Female Vet
53 Liffey Daniels 360VRT 00:25:32 Female Senior
54 Michael Collins VC Sevale (Malvern) 00:25:45 Male Vet
55 Tom Woollard Northover VT / Rudy Project / SCS 00:25:46 Male Vet
56 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 00:26:33 Female Vet
57 Alan Cooper Avonlea/Treasure RT 00:26:40 Male Vet
58 Emma Dickson 360VRT 00:27:11 Female Senior
59 Russell Boon Avonlea/Treasure RT 00:27:26 Male Vet
60 Wayne Baker Team Echelon 00:28:30 Male Vet
61 John J Murphy Gloucester City Cycling Club 00:29:09 Male Vet
62 John Howells Corinium Cycle Club 00:30:33 Male Vet
Tandem
1 Ian Greenstreet Male Vet Newbury Velo 00:19:49 30.278 Mph
1 Rachael Elliott Female Tan Newbury Velo 00:19:49 30.278 Mph
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)