Ed Laverack fastest in the Minehead CC Hill Climb on Porlock Toll Road on September 18; Illi Gardner fastest woman in 7th
HC Result: Minehead CC Hill Climb
1 Ed Laverack Backpedal 14:53.0 Male Senior
2 Will Lowden WattShop 15:16.0 Male Espoir
3 Morgan Curle Rogue Racing 15:33.0 Male Espoir
4 William Jeffery Saint Piran 16:31.0 Male Espoir
5 Arion Oates PDQ Cycle Coaching 16:34.0 Male Senior
6 George Watch Team Zoyland 16:52.0 Male Junior
7 Illi Gardner Wahoo Endurance Zone p/b Le Col 16:53.0 Female Senior
8 Harry Findlay University of Exeter Cycling Club 16:55.0 Male Espoir
9 Karl Norris 360VRT 17:06.0 Male Vet
10 Felix Whetter Mid Devon CC 17:18.0 Male Junior
11 George Mahon Poole Wheelers Cycling Club 17:19.0 Male Junior
12 Joseph Wright Team Zoyland 17:31.0 Male Junior
13 Jack Phillips 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 17:33.0 Male Senior
14 Daniel Eastment 1st Chard Wheelers 17:46.0 Male Vet
14 Glyndwr Griffiths 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 17:46.0 Male Vet
16 Lloyd Copp Okehampton CC 17:57.0 Male Senior
17 George Whitlock 1st Chard Wheelers 18:00.0 Male Senior
18 Jack Evans Gorilla Coffee Cycling Club 18:09.0 Male Senior
18 B Xavier Disley AeroCoach 18:09.0 Male Senior
20 James Gill 360VRT 18:13.0 Male Senior
20 Jack Wilson Wheal Velocity 18:13.0 Male Junior
22 David Wayland Dursley Road Club 18:14.0 Male Vet
22 Ben Turner Wellington Wheelers Cycling Club 18:14.0 Male Vet
24 Fin Walter Team Zoyland 18:15.0 Male Junior
25 Darren Miller Fusion Cycling Club Dronfield 18:18.0 Male Vet
26 Ezequiel Newton Navazo Backpedal 18:19.0 Male Espoir
27 Todd Oates Kendal Cycle Club 18:28.0 Male Senior
28 Steve Thomas Bristol Road Club 18:47.0 Male Vet
29 Lawrence Hawkins Okehampton CC 18:49.0 Male Vet
30 Mat Watch Team Zoyland 18:54.0 Male Vet
31 Christopher Baines Buxton CC/Sett Valley Cycles 19:14.0 Male Senior
32 Marc Allen Swindon Road Club 19:19.0 Male Vet
33 Mark Gibbs Hammer Sport 19:26.0 Male Vet
34 Jessica Rhodes-Jones AeroCoach 19:30.0 Female Senior
35 Paolo Coppo Rugby Velo 19:35.0 Male Vet
36 Ben Staley North Devon Velo 19:40.0 Male Senior
37 Andrew Quye Southborough & Dist. Whs 19:49.0 Male Vet
38 Stephen Toogood Minehead Cycling Club 20:06.0 Male Vet
39 Matthew W Minehead Cycling Club 20:24.0 Male Vet
40 Richard Millett Exeter Whs CC 20:41.0 Male Vet
41 Geoff Ware Minehead Cycling Club 20:49.0 Male Vet
42 Lee Musto Minehead Cycling Club 20:54.0 Male Vet
43 Gregory Ashley Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 21:31.0 Male Vet
44 Keith Mahon Poole Wheelers Cycling Club 22:08.0 Male Vet
45 Sheldon White Backpedal 22:14.0 Male Senior
46 Graham Turner Exeter Whs CC 22:32.0 Male Vet
47 Michael Haran Backpedal 23:14.0 Male Vet
48 Mike Tucker Severn Road Club 23:23.0 Male Vet
49 Richard Emery Severn Road Club 23:53.0 Male Vet
50 Andy Owen Wellington Wheelers Cycling Club 24:06.0 Male Vet
51 Adrian James Rugby Triathlon Club 24:08.0 Male Vet
52 Nathan Bale Backpedal 24:47.0 Male Senior
53 Janet Hewlett Minehead Cycling Club 25:54.0 Female Vet
54 Bryan Smith Okehampton CC 26:02.0 Male Vet
55 Zoe Shepherd Rugby Racing Cycling Club 26:43.0 Female Vet
56 Michael Ashurst Royal Air Force Cycling Association 29:43.0 Male Vet
57 Bonita Waddams Minehead Cycling Club 30:10.0 Female Juvenile
58 Jo Lock Smith Okehampton CC 30:21.0 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands