Miriam Whitehurst and Jonathan Dennis winners at round 4 of the Western Cyclocross League at Winchcombe (Gloucestershire) on October 2nd
CX Result: Western Cyclocross League Rd 4
WOMEN
1 Miriam Whitehurst Reflex Racing Vet 50-59
2 Natalie Jenks Morvelo Magspeed Racing Vet 40-49
3 Lizzie Jewitt Senior
4 Sasha Smith Portishead Cycling Club Vet 40-49
5 Natalie Smith ROTOR Race Team Vet 40-49
6 Lynne Coldray Club Corley Cycles RC Vet 50-59
7 Lindsey Lyes The Ark Cycles Senior
8 Petra Vymetalova Senior
9 Eleanor Whalley Morvelo Magspeed Racing Junior
10 Juliet Milne BRISTOL R.C. Vet 40-49
11 Chloe Shephard Cheltenham Town Wheelers Junior
12 Heidi Blunden WestSide Coaching Vet 40-49
13 Charlotte Fisher Cotswold Veldrijden Vet 40-49
SENIOR/JUNIOR
1 Jonathan Dennis Senior
2 David Roper Nopinz Motip Race Team Senior
3 Finlay Mowat Avid Sport Junior
4 Dylan Cherruault Avid Sport Junior
5 George Britton Severn RC Senior
6 Peter Sammon Senior
7 William Lezard Senior
8 Alex Sheppard The Ark Cycles Senior
9 Ollie Smith Senior
10 Samuel Bennett Senior
11 Charlie Banthorpe GFTL Senior
12 Jack Beveridge Avid Sport Junior
13 Charles Game Chepstow Cycling Club Senior
14 Theo Brumhead Bristol South Cc Senior
15 Dan Hopes Senior
16 Jacob Vink University of Bristol CC Senior
17 Tim Trew Senior
18 Jenson Harris Morvelo Magspeed Racing Senior
19 Kaj Scarsbrook C and N Cycles RT Senior
20 Benjamin Pearcey Avid Sport Junior
21 Denis Zaboronsky Bristol Cx Senior
22 Maris Brugis Bristol RC Senior
23 Nicholas Oliver Army Cycling Union Senior
24 Jonathan Claridge Junior
25 Aaron Pascovitch Bristol South Cc Senior
26 Samuel Failes Dursley RC Senior
27 Karl Gibson Senior
28 Felix Skelton Avid Sport Junior
…. continued after the advert.
VET 40
1 Simon Burgess Bristol Cx Vet 40-49
2 Pete Kench Ase Racing Vet 40-49
3 Simon Everington Bristol Cx Vet 40-49
4 Steve Whitehurst Reflex Racing Vet 40-49
5 Rob Dixon Severn RC Vet 40-49
6 Dan Rowley Vet 40-49
7 Paul Horsfall Bikescience Mesh Racing Vet 40-49
8 Ian Cole Bristol Cx Vet 40-49
9 Simon Snowden WestSide Coaching Vet 40-49
10 Benedict Wallis BRISTOL R.C. Vet 40-49
11 Christopher Cooknell Cheddar Cycle Club Vet 40-49
12 Andrew Sclater Vet 40-49
13 Alex Claridge Woodmancote Wheelers Vet 40-49
14 Steve Barham Westbury Wheelers Vet 40-49
15 Paul Wright Army Cycling Union Vet 40-49
16 Robert Haynes Cheltenham & County Cycling Club Vet 40-49
17 Dan Smiler Ase Racing Vet 40-49
VET 50
1 John Russell Reflex Racing Vet 50-59
2 Kevin Brewer WestSide Coaching Vet 50-59
3 Gary Hobbs Stroud Valley Velos Vet 50-59
4 Sam Miller Cheddar Cycle Club Vet 50-59
5 Nick Baldwin Vet 50-59
6 Neil Blessitt Severn RC Vet 60+
7 Keith Sheridan Morvelo Magspeed Racing Vet 50-59
8 John Polak Cotswold Veldrijden Vet 50-59
9 Andrew Robbins Velo Club Walcot Vet 50-59
10 Chris Wieghitt Second Wind Vet 60+
11 Dave Coghill Dream CC Vet 60+
12 Nick Pashley Bristol Cx Vet 50-59
13 Roger Chamberlain VCEquipe-FlixOralHygiene-Propulse Vet 50-59
14 Alistair Hardy Cheltenham & County Cycling Club Vet 60+
15 Andrew King Vet 50-59
16 Tom Barker Winchcombe Cc Vet 50-59
17 Matthew Butters Velo Club Walcot Vet 50-59
18 Mark Stone Vet 50-59
19 Steve Glass Salt & Sham Vet 50-59
20 Gordon Smillie Cheltenham and County CC Vet 60+
21 Craig Goodson Cotswold Veldridjen Vet 50-59
22 Ashley Dunn Velo Club Bristol Vet 50-59
23 Nick Dickenson WCC Vet 50-59
24 Paul Haig Cheltenham & County Cycling Club Vet 50-59
25 Finn Spicer Vet 50-59
26 Anthony Ballinger Vet 50-59
27 Rob Mckinley Vet 50-59
28 Martin Bowd Hillingdon Triathletes Vet 50-59
29 Pat Boulton Mag Speed Racing Vet 50-59
30 Tim Barnes Bristol South Cc Vet 50-59
YOUTH
1 Tanner Beetge U16
2 Oliver Agombar Morvelo Magspeed Racing U16
3 Lucas Lillistone Avid Sport U14
4 Theo Hester Avid Sport U16
5 Isaac Pearcey Sulis Scorpions Youth Cycling Club U16
6 Olly Smith ROTOR Race Team U14
7 Thomas Harvey U14
8 George Wood Cheltenham Town Wheelers U14
9 Rowan Coulthard Cycle Stars U14
10 Daisy Claridge U16
11 Arthur Bridges Cheltenham Town Wheelers U14
12 Abigail Pain Cheltenham Town Wheelers U14
UNDER 12
1 William Harvey U12
2 Harry Bull Cheltenham Town Wheelers U12
3 Ben Gregory U12
4 Oliver Dixon U12
5 Matthew Bull Cheltenham Town Wheelers U12
6 Calvin Pascovitch Bristol South Cc U12
7 Josie Budd Cheltenham Town Wheelers U12
8 Tristan Pascovitch Bristol South Cc U12
9 Rupert Bridges Cheltenham Town Wheelers U12
10 Eddie Shardlow Cheltenham Town Wheelers U12
11 Xavier Everitt U12
12 Seth Cartwright U12
13 Liam Wessels Cheltenham Town Wheelers U12
14 Rupert Bridges Cheltenham Town Wheelers U12
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch