Cameron Biddle fastest in the VC Walcot Hill Climb near Bath on October 9; Becky Dodds fastest woman
HC Result: VC Walcot Hill Climb
1 Cameron Biddle Bikestrong-KTM 02:03.2 Male Senior
2 Morgan Curle Rogue Racing 02:07.9 Male Espoir
3 Josh Coyne Bpm Coaching 02:11.2 Male Senior
4 Glyndwr Griffiths 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 02:12.1 Male Vet
5 Harvey Thomas Bristol Road Club 02:13.7 Male Junior
6 Tobi Ng Team PB Performance 02:15.5 Male Senior
7 George David Sodbury Cycle Sport 02:16.0 Male Espoir
8 Dan Letherbarrow Cheltenham & County Cycling Club 02:17.5 Male Senior
9 Renzo Casale University of Bath Cycling Club 02:18.6 Male Espoir
10 Kevin Thomas Bradford-on-Avon Cycling Club 02:21.8 Male Vet
11 William Jewitt JRC Interflon Race Team 02:22.6 Male Espoir
12 Ben Mitchell Cheltenham & County Cycling Club 02:23.4 Male Senior
13 Steve Thomas Bristol Road Club 02:24.0 Male Vet
14 Jack Evans Gorilla Coffee Cycling Club 02:24.0 Male Senior
15 Jamie Ford Bradford-on-Avon Cycling Club 02:24.1 Male Senior
16 Michael Sleeman Horsham Cycling 02:24.4 Male Senior
17 Guy Bridgewood Bath Cycling Club 02:25.0 Male Senior
18 Matthew Skeats University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:28.1 Male Senior
19 James Gill 360VRT 02:28.7 Male Senior
20 Ash Miles CC Giro 02:31.8 Male Vet
21 Ollie Pennington 1st Chard Wheelers 02:32.3 Male Senior
22 Magnus Ferris University of Bath Cycling Club 02:34.0 Male Senior
23 Jonathan Masters Stratford Cycling Club 02:35.2 Male Espoir
24 Danny Jennings University of Bath Cycling Club 02:36.3 Male Espoir
25 Liam Bell University of Bath Cycling Club 02:37.6 Male Espoir
26 Freddie Willson Avid Sport 02:38.1 Male Junior
27 Patrick Blake Ilkley CC 02:40.6 Male Senior
28 Ryan Allen Verulam Really Moving 02:40.9 Male Senior
29 Joris Simaitis University of Bath Cycling Club 02:41.1 Male Senior
30 Fergus Phelan University of Bath Cycling Club 02:45.6 Male Espoir
31 Andrew Metherell Salt and Sham Cycle Club 02:49.2 Male Vet
32 Ben Ross University of Bath Cycling Club 02:49.6 Male Espoir
33 Kieran Payne University of Bath Cycling Club 02:53.4 Male Senior
34 James Forsyth University of Bath Cycling Club 02:53.9 Male Junior
35 Darren Clark Velo Club Walcot 02:54.2 Male Vet
36 Timothy Conn Velo Club Walcot 02:54.5 Male Senior
37 Matt Burden 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 02:57.6 Male Vet
38 Alain Fildes Chew Valley Cycling Club 02:59.4 Male Senior
39 Bryce Jersing University of Bath Cycling Club 03:02.3 Male Espoir
40 Thomas Southey Bristol South Cycling Club 03:02.4 Male Senior
41 Becky Dodds Rogue Racing 03:04.2 Female Senior
42 William Ripley Velo Club Walcot 03:08.1 Male Senior
43 Rob Whalley Velo Club Walcot 03:08.5 Male Vet
44 Dylan Cherruault Avid Sport 03:09.4 Male Junior
45 Matthew Butters Velo Club Walcot 03:14.0 Male Vet
46 Richard Bennett Velo Club Walcot 03:17.7 Male Vet
47 Ollie Read Bradford-on-Avon Cycling Club 03:19.7 Male Senior
48 Christopher Britten Sodbury Cycle Sport 03:20.0 Male Vet
49 Josie Harcourt Avid Sport 03:21.1 Female Senior
50 Sophie Gover Velo Club Walcot 03:22.6 Female Senior
51 Gavin Jackson Velo Club Walcot 03:27.2 Male Vet
53 Richard Emery Severn Road Club 03:27.8 Male Vet
54 Francis Ingleby Velo Club Walcot 03:30.8 Male Vet
55 Claire Cottrell Velo Club Walcot 03:36.4 Female Vet
56 Adrian Bruce Velo Club Walcot 03:39.6 Male Vet
57 Emily Kate Walton Bristol South Cycling Club 03:39.9 Female Senior
58 Peter Riley Velo Club Walcot 03:45.8 Male Vet
59 Keisha Michael Avid Sport 03:49.3 Female Senior
60 Mark Vardon Bath Cycling Club 03:51.4 Male Vet
61 Tom Skinner Velo Club Walcot 03:57.7 Male Senior
62 Brenden Hodkinson Avid Sport 03:58.9 Male Vet
63 Jason Power Velo Club Walcot 04:09.9 Male Vet
64 Alan Buxton Velo Club Walcot 04:16.2 Male Vet
65 Philly Gaisford Bath Cycling Club 04:18.3 Male Senior
66 Louise Buxton Velo Club Walcot 04:52.1 Female Vet
YOUTH
1 Theo Hester Avid Sport 02:53.7 Male Juvenile
2 Ruben Hodkinson Avid Sport 03:02.9 Male Juvenile
3 Toby Wilson Team Tor 2000 | KALAS 03:04.3 Male Juvenile
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique