Christopher Gibbard (18.44) fastest in the Cardiff 100 Miles RCC 10 mile time trial Nr Abergavenny; Diana Egerton-Warburton fastest woman
TT Result: Cardiff 100 Miles RCC 10m TT
1 Christopher Gibbard Bynea Cycling Club 00:18:44 Male Vet
2 Ben Jones Cycle Specific 00:18:53 Male Senior
3 Owen Burgess UF Rowe & King 00:19:36 Male Senior
4 Jon Howard Team Echelon 00:20:00 Male Vet
5 Tim Wood Team Echelon 00:20:02 Male Vet
6 Graeme Boswell Cardiff Ajax CC 00:20:10 Male Vet
7 Tim Hood Team Bottrill 00:20:16 Male Vet
8 Luke Allen Droitwich Cycling Club 00:20:32 Male Senior
9 Mark Hamer Legato Racing Team (LRT) 00:20:38 Male Vet
10 David Leighton Severn Road Club 00:20:47 Male Vet
11 Rikky Hughes Droitwich Cycling Club 00:21:15 Male Senior
12 Graham Rogerson Port Talbot Whs CC 00:21:21 Male Vet
13 Mark Wise Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 00:21:23 Male Vet
14 Dan Kingston UF Rowe & King 00:21:25 Male Vet
15 Joseph Costello Legato Racing Team (LRT) 00:21:26 Male Vet
16 Martin Lines Worcester St. Johns CC 00:21:33 Male Vet
17 Martin Stanley Droitwich Cycling Club 00:21:35 Male Vet
18 Iain Bell Abergavenny RC 00:21:38 Male Vet
19 Tim Radley Gloucester City Cycling Club 00:21:51 Male Vet
20 Vincent Douglas Gloucester City Cycling Club 00:22:01 Male Vet
21 Alex Leek Wrekinsport CC 00:22:03 Male Senior
22 Alastair Semple Legato Racing Team (LRT) 00:22:05 Male Vet
23 John Aspell Port Talbot Whs CC 00:22:11 Male Vet
23 Chris Lea Buxton CC/Sett Valley Cycles 00:22:11 Male Vet
25 Dean Prosser Hereford & Dist Whs CC 00:22:13 Male Vet
26 Gary Jones VTTA (Midlands) 00:22:17 Male Vet
27 Rob Powell Abergavenny RC 00:22:18 Male Vet
27 Dan Laasna Reuter Virtual Cycling Club 00:22:18 Male Vet
29 Digger Dawson Hereford Triathlon Club 00:22:25 Male Vet
30 Anthony Williams Ogmore Valley Wheelers 00:22:37 Male Vet
31 Andrew Legge Bristol South Cycling Club 00:22:40 Male Vet
32 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club 00:22:51 Male Vet
32 Diana Egerton-Warburton Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 00:22:51 Female Vet
34 Jon Mansell Royal Dean Forest Cycle Club 00:23:03 Male Vet
35 Andrew Simpkins Team Echelon 00:23:04 Male Vet
36 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 00:23:18 Male Vet
37 Paul Rogoll PDQ Cycle Coaching 00:23:31 Male Vet
38 Marco Marletta Cardiff Jif 00:23:36 Male Vet
39 Russell Small Droitwich Cycling Club 00:23:41 Male Senior
40 Mark Boulton Ogmore Valley Wheelers 00:23:52 Male Vet
41 Gemma Waterjohns Somerset Road Club 00:24:16 Female Vet
42 Hilary Briggs Serpentine Running Club 00:24:34 Female Vet
43 Arja Scarsbrook Team Echelon 00:24:50 Female Vet
44 Alan Cooper Avonlea/Treasure RT 00:24:57 Male Vet
44 Brad Davies Bynea Cycling Club 00:24:57 Male Vet
46 Hollie Labunsky Port Talbot Whs CC 00:25:01 Female Senior
47 Ceri Evans Stafford RC 00:25:10 Male Vet
48 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 00:25:45 Female Vet
49 Russell Boon Avonlea/Treasure RT 00:26:26 Male Vet
50 Anthony Fidow Cwmcarn Paragon Road Club 00:26:35 Male Vet
51 Robert Jolliffe New Forest CC 00:27:33 Male Vet
52 Wayne Baker Team Echelon 00:28:08 Male Vet
53 Bob Brabbins VTTA West Group 00:30:04 Male Vet
54 Derek Morgan Gannet CC 00:31:22 Male Vet
55 John Shehan Port Talbot Whs CC 00:25:50 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)