Sam Burman and Jake Jackson winners at round 4 of the Lincolnshire Cyclocross League promoted by Witham Wheelers Race on October 16
CX Result: Lincolnshire CX League R4
Senior Women
1 Sam Burman WNT Development Team Senior
2 Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Junior
3 Georgia Lancaster Sleaford Wheelers Cycling Club Junior
4 Julie Clark Witham Wheelers Cycling Club
5 Pamela Challen VC VELDRIJDEN Vet 40-49
Senior Men
1 Jake Jackson Rose Race Team Senior
2 Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Senior
3 George Thompson Rose Race Team Senior
4 Alfie Speck Ellmore Factory Racing Senior
5 Richard Summerbell Royal Air Force CA Senior
6 Ben Lambert PainTrain Lincoln Senior
7 Dominic Righini-Brand Sleaford Wheelers Cycling Club Senior
8 Josh Asquith
9 Mark Staples Clancy Briggs Cycling Academy Senior
10 Joseph Matthews Peterborough Cycling Club
11 Andrew Teanby Brown Cow Buckaroos
12 Jack Eastman-Nye Peterborough Cycling Club Senior
…. continued after the advert.
Vet 40-49 Men
1 David Earth Rose Race Team Vet 40-49
2 Dave Allen Alford Wheelers Vet 40-49
3 Bartlomiej Kieres Bourne Whls CC Vet 40-49
4 Andrew Mosley Lincoln Wheelers CC Vet 40-49
5 Robert Smith VC VELDRIJDEN
6 Edward Burkitt Lincoln Wheelers CC Vet 40-49
7 Oliver McCall Vet 40-49
8 Jason Clark Velo Club Lincoln
9 Chris Oak Sherwood Pines Cycles Forme
10 Marcus Nainby WNT Development Team Vet 40-49
11 Alan Wheeler Boston Triathlon Club
12 Neil Sentance Vet 40-49
13 James Bramma Spalding Cycling Club Vet 40-49
14 Andrew Stewart
15 Graham Horspool Wisbech Whls CC
16 Henry Heyes
17 Jonathan Challen VC VELDRIJDEN Vet 40-49
Vet 40-49 Women
1 Pamela Challen VC VELDRIJDEN Vet 40-49
Vet 50-59 Men
1 Stuart Marshall Vet 50-59
2 Carl Jackson Ellmore Factory Racing Vet 50-59
3 Brian Stanley Vet 50-59
4 George Hackney PainTrain Lincoln Vet 50-59
5 Mark Preston PainTrain Lincoln Vet 50-59
6 Kevin Lincoln Velo Club Lincoln
7 Sheehan Quirke Lincsquad (Quadrathlon Club)
8 Heath Speck Ellmore Factory Racing Vet 50-59
9 David Handley PainTrain Lincoln
10 Glenn Porter Lincoln Wheelers CC
11 Peter Goy Louth Cycle Centre RT Vet 50-59
12 Mark York
13 Gareth Richards Spalding Cycling Club Vet 50-59
14 Robert Gilfoyle
15 Simon Wright Spalding Cycling Club
16 Edward Smith Lincsquad (Quadrathlon Club)
17 Neil Hall Vet 50-59
18 David Symonds
19 Jonathan Backhouse Lincoln Wheelers CC
20 Simon Bower
21 Lee Cuthbert
22 Robin Frisby Sleaford Wheelers Cycling Club
23 Sean Bingham Vale of Belvoir Cycling Club Vet 50-59
Vet 50-59 Women
1 Julie Clark Witham Wheelers Cycling Club
Vet 60+ Men
1 David Robinson VC VELDRIJDEN Vet 60+
2 Simon Cocker Witham Wheelers Cycling Club
3 Philip Heyes Louth Cycle Centre RT
4 Tim Higgins Scunthorpe RC
5 Dennis Owen Sleaford Wheelers Cycling Club
6 Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Vet 60+
Junior Men
1 Callum Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Junior
2 Felix Earth Sleaford Wheelers Cycling Club Junior
3 Joshua Hemmings Verulam – reallymoving.com Junior
4 Daniel Backhouse Lincoln Wheelers CC Junior
5 Connor Wilkinson Boston Whls CC Junior
Junior Women
1 Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Junior
2 Georgia Lancaster Sleaford Wheelers Cycling Club Junior
Under 16 Boys
1 Harrison Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Youth U16
2 William Horspool Wisbech Whls CC Youth U16
3 Max Burkitt Lincoln Wheelers CC Youth U16
4 Ben Baker NEL Lindsey Go-Ride Youth U16
5 James Bushell Sleaford Wheelers Cycling Club Youth U16
6 Sam Baker Lincoln Wheelers CC Youth U16
7 Arthur Morley Velo Club Lincoln Youth U16
8 Oliver Bailey Clancy Briggs Cycling Academy Youth U16
9 Oscar Farrow Sleaford Wheelers Cycling Club Youth U16
Novice
1 Daniella Florence Cullum
Under 14 Boys
1 Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Youth U14
2 Oliver Turnbull Velo Club Lincoln Youth U14
3 Tom Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Youth U14
4 Charlie Priest Clancy Briggs Cycling Academy Youth U14
5 Charlie Taylor Velo Club Lincoln Youth U14
Under 14 Girls
1 Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Youth U14
Under 12 Boys & Girls
1 Toby Carpenter Velo Club Lincoln Under 12
2 Hector Short Boston Whls CC Under 12
3 Charlie Trimble Velo Club Lincoln Under 12
4 Maximilian Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Under 12
5 Harry Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12
6 Bradley Staples Clancy Briggs Cycling Academy Under 12
7 Callum Horspool Boston Whls CC Under 12
8 Benjamin Goddard
9 Alice Short
10 Max Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12
Under 9 Boys & Girls
1 Henry Raitt
2 Louis Thompson Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12
3 Jude Clark Velo Club Lincoln Under 12
4 Daniel Goddard
5 Tom Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12
6 Molly Barrett Velo Club Lincoln Under 12
7 Charlie Sentance
8 Thea Staples Clancy Briggs Cycling Academy Under 12
9 Alexander Spencer Bourne Whls CC Under 12
10 Tabitha Goddard
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique