Mark Cotton and Brian Stanley two of the winners at round 6 of the Lincolnshire Cyclocross League on Sunday
CX Result: Lincolnshire Cyclocross League 6
WOMEN
1 Amanda Clements Lincsquad Veteran Female
MEN
1 Mark Cotton Velo Club Lincoln Senior Male
2 Ben Lambert Inflite Type One Senior Male
3 Oliver Saunders Private entry Senior Male
4 Dominic Righini-Brand Sleaford Wheelers Senior Male
5 Michael Cooke Nottingham Clarion CC Senior Male
6 Sam Grant Private entry Senior Male
7 Paul Clarke lincoln wheelers Senior Male
8 Josh Asquith No club Senior Male
9 Andrew Teanby Brown Cow Buckaroos Senior Male
10 Daniel Ingham Vc veldrijden Senior Male
11 Mark Staples Clancy Brigg Cycling Academy Senior Male
12 Robert Jennings Hull Thursday Senior Male
13 Liam Henry Hallam N/a Senior Male
14 Owen Lockwood Private entry Senior Male
15 Craig Dowse Boston wheelers cycling club Senior Male
16 Richard Betts-Masters Fenland Clarion Senior Male
VETS
1 Brian Stanley Private entry Vet 50-59 Male
2 Gareth Whittall Private entry Vet 40-49 Male
3 Bart Kieres Bourne Wheelers CC Vet 40-49 Male
4 Mark Preston Pain train Vet 50-59 Male
5 Anthony Matthews Paul Milnes Bradford Olympic Vet 60+ Male
6 Glenn Coltman Team Pedalpower loughborough. Vet 60+ Male
7 Kevin Fearnshaw Ilkeston CC Vet 40-49 Male
8 Jonathon Snowden Vive le velo Vet 50-59 Male
9 John Wilkinson Moonglu rt Vet 50-59 Male
10 Phil Oliver Rutland CC Vet 50-59 Male
11 Robert Smith Vc veldrijden Vet 40-49 Male
12 Christian Nightingale Nottingham Clarion Vet 50-59 Male
13 George Hackney PainTrain Lincoln Vet 50-59 Male
14 Alan Wheeler Boston Triathlon Club Vet 40-49 Male
15 Mike Adams Mapperley CC Vet 50-59 Male
16 Pete Goy Louth cycle centre RT Vet 50-59 Male
17 Glenn Porter Lincoln Wheelers CC Vet 50-59 Male
18 David Handley Pain train Vet 50-59 Male
19 David Robinson Vc veldrijden Vet 60+ Male
20 Shaun Campling Leicester Forest CC Vet 50-59 Male
21 Sheehan Quirke Vc veldrijden Vet 50-59 Male
22 David Preston PainTrain Lincoln Vet 50-59 Male
23 Heath Speck Ellmore Factory Racing Vet 50-59 Male
24 Ed Burkitt lincoln wheelers Vet 40-49 Male
25 Richard Wendt PainTrain Vet 40-49 Male
26 Ben Vaughan Vcl Vet 40-49 Male
27 Andrew Morrow Private entry Vet 40-49 Male
28 Mark Clements Lincsquad Vet 50-59 Male
29 Joe Lewis None Vet 40-49 Male
30 Michael Simpson Felley RT Vet 50-59 Male
31 Gareth Richards Spalding CC Vet 50-59 Male
32 Eddie Kelsall Hull Thursday Road Club Vet 50-59 Male
33 Paul Dalton Matlock CC Vet 60+ Male
34 Simon Cocker Witham Whs Vet 60+ Male
35 Neil Titterton Private entry Vet 50-59 Male
36 James Storr Private entry Vet 40-49 Male
37 Jeremy Pye Private entry Vet 40-49 Male
38 David Symonds Private entry Vet 50-59 Male
39 Jon Challen V C Veldrijden Vet 40-49 Male
40 Philip Heyes Louth cycles RT Vet 60+ Male
41 Jonathan Backhouse lincoln wheelers Vet 50-59 Male
42 Henry Heyes Louth cycle centre Vet 40-49 Male
43 Tim Higgins scuthorpe road club Vet 60+ Male
44 Paul Brown Leicester Forest CC Vet 50-59 Male
45 Wayne Wells Louth cycle centre RT Vet 50-59 Male
46 Edward Loftus Vc veldrijden Vet 50-59 Male
47 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Vet 60+ Male
48 Andy Lakeland Off That Couch Fitness Vet 50-59 Male
49 Neil Hall Phoenix cc Vet 50-59 Male
50 Michael Mcdermott longeaton velo Vet 60+ Male
51 Alan Ellis Lincoln tri Vet 50-59 Male
…. continued after the advert.
JUNIOR MEN
1 Kai Buckley Beeston Race team Junior Male
2 Callum Evans Swcc Junior Male
3 Luke Brumpton Private entry Junior Male
YOUTH/NOVICE
1 Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club Youth U16 Male
2 Max Burkitt lincoln wheelers Youth U16 Male
3 Harrison Evans Swcc Youth U16 Male
4 Arthur Morley Velo Club Lincoln Youth U16 Male
5 Oliver Turnbull Velo Club Lincoln Youth U14 Male
6 James Bushell Sleaford Wheelers CC Youth U16 Male
7 Mikey Radcliffe Youth U16 Male
8 Oliver Bailey Clancy Briggs Academy Youth U16 Male
9 Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club Youth U14 Male
10 Thomas Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Youth U14 Male
11 Oscar Farrow Sleaford Wheelers CC Youth U16 Male
12 Felix Oliver Sheffield Youth Cycling Club Youth U14 Male
13 Oliver Williams Sleaford Wheelers Youth U14 Male
14 Charlie Taylor Velo Club Lincoln Youth U14 Male
UNDER 12
1 Toby Carpenter VC Lincoln Under 12 Male
2 Freya Vaughan Vcl Under 12 Female
3 Alex Cooke Nottingham Clarion Under 12 Male
4 Charlie Trimble Velo Club Lincoln Under 12 Male
5 Tillie Jennings Clancy Briggs Under 12 Female
6 Hector Short Boston wheelers Under 12 Male
7 Jacob Whittall Private entry Under 12 Male
8 Bradley Staples Clancy Briggs Cycling Academy Under 12 Male
9 William Jennings Clancy Briggs Under 12 Male
10 Alexandra Wells Velo Club Lincoln Under 12 Female
11 Connor Williams Sleaford Wheelers Under 12 Male
UNDER 9
1 Toby Whittall Private entry Under 9 Male
2 Isaac Watson-Palmer derby mercury Under 9 Male
3 Leo Cooke Nottingham Clarion Under 9 Male
4 Jude Clark Velo Club Lincoln Under 9 Male
5 Ned Fearnshaw Ilkeston CC Under 9 Male
6 Louis Thompson Sleaford Wheelers Under 9 Male
7 Molly Barrett Velo Club Lincoln Under 9 Female
8 Thea Staples Clancy Briggs Cycling Academy Under 9 Female
9 Scarlett Jackson Private entry Under 9 Female
10 Alfie Bartle Private Under 9 Male
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands