Henry Hobbs and Anna Lloyd two of the winners at round 1 of the LVYCC Winter races at Redbridge in NE London on January 14
Crit Result: LVYCC Winter Races 1
Under 10’s Boys Race
1 Oliver Bradford Club Cyclopark
2 Felix Watson-Smith Lee Valley Youth Cycling Club
3 Riley Wastall Wigmore CC
4 Ryan Fletcher Club Cyclopark
5 Oliver Stewart Welwyn Wheelers CC
6 Kieran Singleton Lee Valley Youth Cycling Club
Under 10s girls race
1 Penny Blackburn Hayes Hawks BMX Club
2 Mehreen Taimur VC Londres
3 Alice Thompson Lee Valley Youth Cycling Club
4 Sophie Malthouse VC Londres
Under 12 Boys race
1 Oscar Chambers VC Londres
2 George Haines VC Londres
3 Jacob Day Hillingdon Slipstreamers
4 Laurie Dutton VC Londres
5 Lukas Humplik Kettering CC
6 Mujtaba Taimur VC Londres
7 Charles Bunting Preston Park Youth CC (PPYCC)
8 Hugh Graves Club Cyclopark
9 Henry Ward Tsang Cycling Club Hackney
10 William Mollison Lee Valley Youth Cycling Club
11 Gabriel Allet Barking & Dagenham CC
12 Benjamin Tremayne Woolwich CC
13 Cameron Nash Lee Valley Youth Cycling Club
14 Nathan Wong
15 Barney Higgins VC Londres
Under 12 girls race
1 India-Rose Osborne Woolwich CC
2 Betsy Hacker Kent Velo Youth
3 Clara Belle Hussey Lee Valley Youth Cycling Club
4 Lara Ward Lee Valley Youth Cycling Club
Under 14 boys race
1 James Saunders Wyre Forest CRC
2 Otto Allison Charlotteville CC
3 Samuel de la Mare VC Londres
4 Isaac Starmer Colchester Rovers CC
5 Milo De La Mare VC Londres
6 Arthur Steer Cycling Club Hackney
7 Tyler Six Welwyn Wheelers CC
8 Lenz Haring Entente Cycliste Luxeuil Vosge…
9 Henry Jago Lee Valley Youth Cycling Club
10 Edward Graves Club Cyclopark
11 Ben Pollard Welwyn Wheelers CC
12 Alex MacInnes Lee Valley Youth Cycling Club
13 Gaspard Robertson Islington Cycling Club
14 Tiger Gloag VC Londres
15 Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club
16 Matthew Meadows Colchester Rovers CC
Under 14 girls race
1 Aalia Clay VC Londres
2 Eloise Ward Lee Valley Youth Cycling Club
3 Emily Malthouse VC Londres
4 Eleanor Thompson Bigfoot CC
5 Lois Rogerson Lee Valley Youth Cycling Club
Under 16 girls race
1 Anna Lloyd VC Londres
2 Elizabeth Wallace Lee Velo (South East London)
3 Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club
4 Ruby Isaac Welland Valley CC
5 Seraphina Harris Lee Valley Youth Cycling Club
6 Gabriella McHugh VC Londres
7 Emily Tanner Woolwich CC
8 Megan Hughes Welwyn Wheelers CC
9 Emma Harding Lee Valley Youth Cycling Club
10 Martha Walker Lee Valley Youth Cycling Club
11 Millie Dean 4T+ Cyclopark
Under 16 boys race
1 Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC
2 Hudson Hendry George Fox Cycling Solutions
3 Matthew Fletcher 4T+ Cyclopark
4 Freddy Augsburger Cycling Club Hackney
5 Samuel Abbott Cystic Fibrosis Race
6 Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club
7 Augustus Harris Southborough & District Whls
8 Oliver Tom Lee Valley Youth Cycling Club
9 Dylan Belton Owen VC Londres
10 Arthur Ballard Lee Valley Youth Cycling Club
11 Finn Obrien
12 Jake Lunt Lee Valley Youth Cycling Club
13 Charlie Shepherd Solent Pirates
14 Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club
15 August Ora VC Londres
16 William Horspool Wisbech Whls CC
17 Harry Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club
18 Joe Tysoe Lee Valley Youth Cycling Club
19 Rohan Jain Islington Cycling Club
20 Carlos Bolanos Llanga Cycling Club Hackney
2nd / 3rd / 4th / Juniors Race
1 Thomas Mead Lee Valley Youth Cycling Club
2 Reece Pittman Lee Valley Youth Cycling Club
3 Benedict Walker Lee Valley Youth Cycling Club
4 Piers Higginson Backstedt Bike Performance JRT
5 Edward Charles Backstedt Bike Performance JRT
6 Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club
7 Luke Goodwill Backstedt Bike Performance JRT
8 Daniel Lloyd Backstedt Bike Performance JRT
9 Robin Steer Backstedt Bike Performance JRT
10 Harry Doherty Velo Schils – Interbike RT
11 Paul Opie Lee Valley Youth Cycling Club
12 Oliver Masters Southborough & District Whls
13 Ethan Storti Lee Valley Youth Cycling Club
14 Alfie Salmon Hart Performance Coaching
15 Peter Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club
16 Adrian Mollison Hornchurch Cycle Club
17 Harry Howlett Origin Race Team
18 William Pollard Welwyn Wheelers CC
19 Samuel Thienel Hart Performance Coaching
20 Jacob Arnell
21 Carys Lloyd Tofauti Everyone Active
22 Joseph Sharkey Palmer Park Velo Development T…
23 Brian Hussey Eagle RC
24 Esme Wiley VC Londres
25 Georgina Pasmore Velo Myrddin CC powered by Y B…
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch