Joseph Wynn-Jones, Mari Porton, Joshua Small & Tom Mazzone of Saint Piran winners at week 1 of the Haus RT Darley Moor circuit races
Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
CATEGORY 4
1 Josph Wynn-jones Leicester University Cycling Team
2 Scott Broadhurst Ashby Ivanhoe Road Cyclists
3 Jeff Wood Weaver Valley CC
4 Dave Inkson
5 Bruce Wingfield Ashby Ivanhoe Road Cyclists
6 James Lee Harworth & District CC
7 Tom Fitton
8 Scott Quine Contiki Velo Bavarian RT
9 Oliver Bradley Ilkeston Cycle Club
10 Ross Thompson-White Royal Leamington Spa CC (RLSCC)
2/3/4 WOMEN
1 Mari Porton Tofauti Everyone Active
2 Isabella Johnson INFLITE Femme
3 Cerys Greaves Lichfield City CC
4 Charlotte Parnham Storey Racing
5 Alison Fovargue Empella
6 Harriet Limb WXC World Racing
7 Amelia Southall AWOL Worx Galliard
8 Caitlin Harvey Cero – Cycle Division Racing Team
9 Arame Tall Delgado Contiki Velo Bavarian RT
10 Lilja Raine Contiki Velo Bavarian RT
3/4
1 Joshua Small University of Warwick
2 Lewis Tinsley ROTOR Race Team
3 Ben Goodwin Fibrax Wrexham Roads Club
4 Niall Quiggin Cycling Club Isle of Man
5 Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club
6 Joel Hurt Beeston Cycling Club
7 Jonathan Hornblow Derby CC Webuycycle Huub RT
8 Joshua Hemmings Verulam – reallymoving
9 Raymond Bell Liverpool Braveheart Bicycle Club
10 Joseph Tate Macclesfield Wheelers
E/1/2
1 Tom Mazzone Saint Piran
2 Max Bufton Tofauti Everyone Active
3 James McKay Cycling Sheffield
4 James Bentley A.Fawcett Racing
5 Leon Mazzone Saint Piran
6 Oliver Peckover trainSharp Elite
7 Ben Marsh BCC Race Team
8 David Bolland Army Cycling Union
9 Josh Housley Derby CC Webuycycle Huub RT
10 Daniel Barnes Team Spectra Cannondale
11 Luke Brennan BCC Race Team
12 Joseph Smith
13 Danny Lloyd Laud INFLITE
14 Frederik Scheske Team Spectra Cannondale
15 James Hartley Cycling Sheffield
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique