TT Result: Manchester & District TTA 10m TT

Charlie Tanfield of Saint Piran fastest in the Manchester & District TTA 10 mile time trial on March 4 near Knutsford; Kate Richardson fastest woman 

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

TT Result: Manchester & District TTA 10m TT


PLEASE HELP VELOUK SERVE THE SPORT OF CYCLING РTHANK YOU (thanks to Sheldon for his donation). 


RESULT

1 Charlie Tanfield Saint Piran 00:19:50 Male Senior
2 Alastair Ribbands Congleton CC – MyWindsock 00:21:32 Male Senior
3 Alexander Royle Manchester Bicycle Club 00:21:35 Male Senior
4 Kamil Waligora East Lancashire RC 00:21:43 Male Senior
5 David Parkin Velotik Racing Team 00:22:07 Male Senior
6 Richard Shaw Seamons CC 00:22:31 Male Vet
7 Stephen Dooley Seamons CC 00:22:38 Male Vet
8 Joe Rendall Congleton CC – MyWindsock 00:22:42 Male Senior
9 Joseph Cadwallader 360cycling 00:22:50 Male Vet
10 Kouros Driscoll Seamons CC 00:23:16 Male Senior
11 Mat Stephenson Congleton CC – MyWindsock 00:23:18 Male Vet
12 Mick Hutchins Congleton CC – MyWindsock 00:23:24 Male Vet
13 Fin Graham Para-T 00:23:26 Male C3
14 Kate Richardson Alba `development Road Team 00:23:29 Female Espoir
15 Isaac Russell Team PB Performance 00:23:30 Male Espoir
16 Kevin Blades 360cycling 00:23:34 Male Vet
17 Philip Gleave Congleton CC – MyWindsock 00:23:47 Male Senior
18 Mike Walker Congleton CC – MyWindsock 00:24:03 Male Vet
19 Michael Kateley Team Wheelguru 00:24:08 Male Vet
19 Alex Critcher Team Wheelguru 00:24:08 Male Vet
21 Rob Doyle Bury Clarion CC 00:24:16 Male Senior
22 Declan Brady Bury Clarion CC 00:24:32 Male Senior
23 John Swinnerton Crewe Clarion Wheelers 00:24:33 Male Vet
24 Simon Diggins 360cycling 00:24:36 Male Vet
25 Lloyd Smith Weaver Valley CC 00:24:51 Male Senior
26 Lucy Rogers Congleton CC – MyWindsock 00:24:53 Female Vet
27 Jonah Beadle University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 00:25:23 Male Senior
28 Cem Azakli Knutsford Tri Club 00:25:43 Male Vet
28 Peter Jones Seamons CC 00:25:43 Male Vet
30 Peter Jackson Macclesfield Wheelers 00:26:21 Male Vet
31 Harry Bradshaw Islington Cycling Club 00:26:27 Male Senior
32 Alice Taylor Congleton CC – MyWindsock 00:26:32 Female Senior
33 Benjamin Brown Macclesfield Wheelers 00:26:42 Male Senior
34 Andy Whitehead Seamons CC 00:26:43 Male Vet
35 Paul Emmins Salford Cycling Club 00:26:45 Male Senior
36 Lynsey Astles Congleton CC – MyWindsock 00:26:57 Female Vet
37 Derek Schofield Rossendale RC 00:27:06 Male Vet
38 Steven Lyons Team Wheelguru 00:27:15 Male Vet
39 Len Best Matlock CC 00:27:31 Male Vet
40 Tony Perrin Stone Wheelers CC 00:27:33 Male Vet
41 Laura Tring 360cycling 00:27:56 Female Senior
42 Sue Cheetham North Lancashire Road Club 00:28:26 Female Vet
43 Nicola Cadwallader 360cycling 00:28:50 Female Vet
44 Nicholas Roberts Stockport Tri Club 00:29:29 Male Vet
45 Clare Spencer Newcastle (Staffs) Tri Club 00:29:34 Female Vet
46 Elisabeth Ogbonmwan Manchester Triathlon Club 00:29:36 Female Senior
47 Alison Stephenson Congleton CC – MyWindsock 00:30:12 Female Vet
48 Amanda Skeldon Buxton CC/Sett Valley Cycles 00:30:18 Female Vet
49 Tracy Gregory Buxton CC/Sett Valley Cycles 00:31:01 Female Vet
50 Alan Shuttleworth Weaver Valley CC 00:33:11 Male Vet
51 David Griffiths Crewe Clarion Wheelers 00:33:50 Male Vet
52 Katy O’Connor Knutsford Tri Club 00:34:17 Female Vet
53 Andrew Newey Ribble Valley C&RC 00:34:31 Male Senior
54 Conor McKinnon Dolan Ellesse 00:36:49 Male Espoir
55 John King Janus Road Club 00:42:14 Male Vet

TANDEM
1. Jenny Holl Stirling Bike Club 00:23:12
1. Sophie Unwin Stirling Bike Club 00:23:12

JUNIOR
1. Maxwell Hereward 360cycling 00:21:26
2. Reuben Corlett Male Birkenhead North End CC 00:23:23
3. Johnny Robinson Seamons CC 00:25:39

YOUTH
1. Nicholas Smith Westmead Team 88 00:27:02
2. Toby Diggins 360cycling 00:30:19

MEDIUM GEAR 72″
1. Patrick Healy Buxton CC/Sett Valley Cycles 00:29:18
2. Vic Trigger Crewe Clarion Wheelers 00:32:29

 



Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK