Home rider Joe Brookes winner of the 2/3/4 Halesowen Academy Road Race at Aston on Clun on March 19.
RR Result: Halesowen Academy Road Race
Photo: Ryan Meek
First year under-23 Joe Brookes got his season off to the best possible with a decisive win in Sunday’s road race run by Halesowen A&CC Academy, first round in the season-long West Midlands road race league. Midway through the 56-mile race at Aston in Clun in Shropshire, Brookes’s team mates pulled back a threatening looking five-rider break which had gained close to a minute, and as the bunch closed on the break with three of the seven laps remaining, Brookes followed a move from national junior cyclo-cross champion Seb Grindley, to bridge to the remnants of the earlier escape.
Grindley and Brookes then rode clear of the remnants of the break on the penultimate lap, rapidly gaining a minute in their turn, with two Halesowen riders monitoring a chase group of half a dozen riders when they moved clear of the bunch after the bell to ensure the leading duo stayed clear. At the chequered flag, Brookes left his effort late in the uphill finish to leave Grindley trailing by two bike lengths. Halesowen Academy would like to thank Fenwicks, Swinnerton Cycles, Secret Training and BroadBean deli for providing prizes in kind; the West Mids road race league resumes on April 2 with the Wolverhampton Wheelers’ Two Counties race for 3rdand 4th categories on the Bobbington circuit – entries remain open until this weekend.
1 Joe Brookes Halesowen A & CC 2nd 02:13:34
2 Sebastian Grindley RTD – JsCycleShack 2nd ST
3 Zak Machin BCC Race Team 2nd 00:01:23
4 Rowan Schaack Halesown A & CC 2nd 00:01:26
5 Thomas Grigson StolenGoat Race Team 2nd ST
6 Ben Goodwin Fibrax Wrexham Roads Club 3rd ST
7 Charlie Genner Halesowen A & CC 2nd ST
8 David Mackman the Ark Cycles 3rd ST
9 Ryan Williams BCC Race Team 2nd 00:01:31
10 Matthew Wales Fibrax Wrexham Roads Club 3rd 00:01:38
11 Sean Dawson INFLITE 2nd 00:01:39
12 Joel Hurt Beeston Cycling Club 3rd 00:01:42
13 Scott Redding ROKiT-SRCT 2nd ST
14 Edward Woodward Beeston Cycling Club 3rd ST
15 Luke Brennan BCC Race Team 2nd ST
16 David Bolland Army Cycling Union 2nd ST
17 Iwan Evans Embark Spirit BSS 2nd ST
18 Thomas Charles Team PB Performance 2nd ST
19 Cameron Biddle INFLITE 2nd ST
20 Mark Horsthuis Cycling Club Isle of Man 2nd ST
21 Thomas Price Embark Spirit BSS 2nd ST
22 Oscar Davies CC Abergavenny – JP Signs & Print 3rd ST
23 Aaron Mansell Halesowen A & CC 2nd ST
24 Leon Brown Bridgnorth Cycling Club 2nd ST
25 Jamie Gostick Team PB Performance 2nd ST
26 Spencer Corder ROTOR Race Team 3rd ST
27 George Stephen BCC Race Team 2nd ST
28 Ashley Hutchison VC St Raphael 2nd ST
29 Ben Barnett Team Novo Nordisk Development 3rd ST
30 Sam Holwill Trainsharp 2nd ST
31 Huw Owen Clwb Beicio Egni Eryri 2nd ST
32 Luke Mannings Halesowen A & CC 3rd ST
33 Emile Glorieux Royal Leamington Spa CC (RLSCC) 3rd ST
34 Cian Leveridge Team PB Performance 2nd ST
35 James Satoor Bridgnorth Cycling Club 2nd ST
36 Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycling Club 3rd ST
37 Tyler Annis Utmost IOM Junior Cycling Team 2nd ST
38 Lucas Byam Kalas Motip Race Team 2nd ST
39 Joshua Jackson BCC Race Team 2nd ST
40 Tom Pruett ROTOR Race Team 3rd ST
41 Kaleb Herbert Halesowen A & CC 3rd ST
42 Jacob Gilkes BCC Race Team 2nd ST
43 Tobi Ng Team PB Performance 3rd ST
44 Joshua Price ROKiT-SRCT 2nd ST
45 Lewis Tinsley ROTOR Race Team 3rd ST
46 Rory Gilling The Ark Cycles 3rd ST
47 Tom Turner Gannet CC 2nd ST
48 Isaac Russell Team PB Performance 3rd ST
49 Matt Morris 2nd ST
50 William Haynes Cheltenham & County Cycling Club 3rd ST
51 Isaak Herbert Halesowen A & CC 3rd ST
52 Theo Anderson Chippenham & Dist Whls 2nd ST
53 Jonathan Oxley BCC Race Team 2nd ST
54 Luke Cairney Gannet CC 3rd ST
55 Simon Wyllie Team Spectra Cannondale 3rd 00:01:51
56 Patrick Fotheringham Halesowen A & CC 2nd ST
57 Josh Smith Avid Sport 3rd 00:01:53
58 Joe Homer Halesowen A & CC 3rd 00:02:03
59 Joshua Horsfield Ribble rechrg Race Team 2nd 00:02:15
60 Sean Townsend the Ark Cycles 3rd 00:02:16
61 Kyle Houston 2nd 00:02:23
62 William Simons Halesowen A & CC 3rd 00:02:44
63 Niall Quiggin Cycling Club Isle of Man 3rd 00:03:40
64 Phillip Glaze FISHFACE CYCLES RT 3rd 00:06:50
65 Sullivan Berry ROTOR Race Team 3rd 1 lap
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch