Podium from Junior Men’s CiCLE Classic to race the Danum Trophy this weekend along with Joe Pidcock and Damien Clayton as well as former winners Toby Barnes & Graham Briggs
Startlist: 2023 Danum Trophy Road Race
Organised by members and friends of Doncaster Wheelers Cycling Cub
— Sunday 2nd April, Start 10AM
— 103km/65mile National B | 10 3/4 Laps of a 6-mile circuit
RIDERS
1 Oliver Akers Albion Cycling Co 2nd
2 Phil Williams 2nd
3 John Russell 05-03 2nd
4 Joe Shillabeer 05-03 2nd
5 Maxwell Hereward 360cycling 2nd
6 James Bentley A.Fawcett Racing 1st
7 Jack Lucas A.Fawcett Racing 2nd
8 Will Thompson A.Fawcett Racing 2nd
9 Adam Duggleby MBE Addform – Vive le Velo 2nd
10 Ben Etherington BCC Race Team 2nd
11 Dan Galpin BCC Race Team 2nd
12 Jacob Gilkes BCC Race Team 2nd
13 Zak Machin BCC Race Team 2nd
14 Ben Marsh BCC Race Team 2nd
15 George Stephen BCC Race Team 2nd
16 Graham Briggs Clancy Briggs Cycling Academy 2nd
17 Alistair Slater Clancy Briggs Cycling Academy 1st
18 Michael Faid Cycling Club Isle of Man 3rd
19 Jamie Fletcher Cycling Club Isle of Man 2nd
20 Corrin Leeming Cycling Club Isle of Man 2nd
21 Niall Quiggin Cycling Club Isle of Man 3rd
22 James Hartley Cycling Sheffield 2nd
23 James Hawkins Cycling Sheffield 2nd
24 Taylor Hill Cycling Sheffield 2nd
25 James McKay Cycling Sheffield 1st
26 George Wood Cycling Sheffield 1st
27 James Wordsworth Cycling Sheffield 2nd
28 Adam Kenway Derby CC Webuycycle Huub RT 1st
29 Conor McKinnon Ellesse Race Team 2nd
30 Michael Chadwick Embark Spirit BSS 1st
31 Damien Clayton Embark Spirit BSS Elite
32 Sam Kettlewell Embark Spirit BSS 1st
33 William Perrett Embark Spirit BSS Elite
34 Dean Watson Embark Spirit BSS 1st
35 Joe Wilson Embark Spirit BSS Elite
36 James Jobber EuroCyclingTrips 1st
37 Joe Boothroyd Giant Kendal-Sidas Uk 2nd
38 Richard Butler Giant Kendal-Sidas Uk 2nd
39 John Bardsley Innovation Racing 2nd
40 Archie Fletcher Innovation Racing 2nd
41 Alexander Foster Innovation Racing 2nd
42 Cai Davies Kalas Motip Race Team 1st
43 Luca Unwin Le Col Race Team 2nd
44 Alex Beldon MAS Design – Fensham Howes 1st
45 Jacob Bush MAS Design – Fensham Howes 1st
46 Daniel McDermott Moonglu Race Team 1st
47 Ben Mewes Moonglu Race Team 2nd
48 Ben Pease Moonglu Race Team 1st
49 Joe Howcroft Otley CC 2nd
50 Toby Barnes private member (former winner)
51 Matthew Ellmore Prologue Racing Team 2nd
52 Oliver Sergeant Prologue Racing Team 2nd
53 Peter Cocker Richardsons Trek DAS 1st
54 Matthew Ellis ROKiT-SRCT 2nd
55 Matthew Warhurst ROKiT-SRCT 1st
56 Jenson Young ROKiT-SRCT 1st
57 Oliver Dawson RTD – J’sCycleShack 2nd
58 Sebastian Grindley MAS Design –Fensam Howes 2nd
59 Nicholas Cooper Sweden Cycling Academy 1st
60 Andrew Nichols Team Lifting Gear Products 1st
61 Nathan Smith Team Novo Nordisk Development 2nd
62 Nathan Hardy Team PB Performance 1st
63 Harry Paveley Team PB Performance 1st
64 Finn McHenry The Cycling Academy 2nd
65 Joe Pidcock Trinity Racing 1st
66 Benjamin Hellebo Wheelsuckers 1st
67 Dexter leeming sykes Wold Top The Edge Pactimo
68 Freddy Pett Wold Top The Edge Pactimo 1st
69 Joshua Ravn Wold Top The Edge Pactimo 1st
70 Mark Walker Wold Top The Edge Pactimo 2nd
RESERVES
71 Carl Stubbs Open Collective 2nd
72 Carrick Hewing Ribble rechrg Race Team 2nd
73 Thomas Batchelor Open Collective 2nd
74 Tobias Edwards Team Lifting Gear Products 2nd
75 Reuben Orr Clancy Briggs Cycling Academy 3rd
76 Oliver Snodden Derby CC Webuycycle Huub RT 2nd
77 Oliver Sawyer 2nd
78 Jonathon Oxley BCC Race Team 2nd
79 Ashley Marshall Vocation Cycling 2nd
80 James Sawyers Clifton CC 3rd
81 Callum Watson Prologue Racing Team 3rd
Danum Trophy Race is sponsored by 1970 winner, Chris Parkinson’s company, Chris has sponsored and supported cycling for many years and his support of this event is much appreciated.
FORMER WINNERS
1969 P. Bradley
1970 C.Parkinson
1971 S. Beech
1972 C. Moody
1973 T. Mullins
1974 A. Metcalfe
1975 D. Mitchell
1976 E. Howkins
1977 R. Childes
1978 J. Harrison
1979 S.Wakefield
1980 G R. Kinsell
1981 N. Bloor
1982 N. Bloor
1983 M. Young
1984 M. Young
1985 S. Rigby
1986 C. Walker
1987 B. Burns
1988 B. Burns
1989 A. Webster
1990 W. Randle
1991 W. Randle
1992 R. Reynolds-Jones
1993 J. Tanner
1994 N. Martin
1995 F. Holmes
1996 R. Clough
1997 R. Downing
1998 N. Fox
1999 R. Shaman
2000 N. Martin
2002 K. Haddon
2003 G. Briggs
2004 W. Randle
2005 S. Wolfer
2006 S. Charity
2007 R. Oxley
2008 D. Gill
2009 A. Cutts
2010 A. Cutts
2011 R. Parkes
2013 A. Proctor (New Circuit)
2015 Graham Briggs
2016 M. Ashurst
2017 Tom Pidcock
2018 Matt Holme
2019 Alex Luhrs
2022 Toby Barnes
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch