Nicholas Fennell fastest in the Kent CA 10 mile time trial on April 16; Alex Clay third (!) and fastest woman
TT Result: Kent CA 10m TT
RESULT
1 Nicholas Fennell Thanet RC 00:20:26 Male Senior
2 Andrew Meilak VeloRefined Rule 5 00:21:29 Male Vet
3 Alex Clay Team Bottrill 00:22:13 Female Senior
4 Alex Pearson Woolwich CC 00:22:33 Male Vet
5 Huseyin Vardal Gemini BC 00:22:40 Male Vet
6 Steve Gooch Rye & District Wheelers CC 00:22:43 Male Vet
7 Mathew Lister 00:22:57 Male
8 Stefan Hurst Ronde Cycling Club 00:23:02 Male Senior
8 John Cockrill Abellio – SFA Racing Team 00:23:02 Male Senior
9 Simon Henderson Thanet RC 00:23:03 Male Vet
10 Nick Elson Woolwich CC 00:23:15 Male Vet
11 Matt Clark Ashford Whs 00:23:16 Male Vet
12 Anthony Westwood Gravesend CC 00:23:21 Male Vet
13 Julian Fussell Southborough & Dist. Whs 00:23:33 Male Vet
14 Stephen Castle GS Invicta – Eye Level Optical 00:24:01 Male Vet
15 Gary Sinclair Southborough & Dist. Whs 00:24:34 Male Vet
16 David Greenwood Rye & District Wheelers CC 00:24:35 Male Vet
16 Oliver Stevens Southborough & Dist. Whs 00:24:35 Male Vet
17 Richard Birtwhistle Sydenham Whs 00:24:39 Male Vet
18 Ryan Edwards Ashford Whs 00:24:47 Male Senior
19 Andy Robinson Ashford Whs 00:25:25 Male Vet
20 Michael Stanley Medway Velo Club 00:25:26 Male Vet
21 Mark Cole Woolwich CC 00:25:48 Male Vet
22 Michael Philpot Royal Navy & Royal Marines CA 00:26:11 Male Vet
23 Christopher Bax Thanet RC 00:26:29 Male Vet
24 Mick Claydon Ashford Whs 00:26:39 Male Vet
24 Rebecca Wilson Rye & District Wheelers CC 00:26:39 Female Vet
25 Mark Gidney Southborough & Dist. Whs 00:27:30 Male Vet
26 Shay Giles Thanet RC 00:27:58 Male Vet
27 Michael Coulter Gravesend CC 00:28:10 Male Vet
28 David Bishop Wigmore CC 00:28:24 Male Vet
29 Vernon Thomas Greenwich Tritons Tri Club 00:32:15 Male Vet
ROAD BIKE
1 Paul Burrows Thanet RC 00:22:41 Male Vet
2 Owen Fletcher Ashford Whs 00:23:35 Male Senior
3 Russ Cook Southborough & Dist. Whs 00:26:33 Male Vet
4 Malcolm Strickland CC Bexley 00:32:51 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)