Startlist for round 2 of the National B Proper Northern Road Race Series at Oakenclough this Sunday for Men and Women
Startlist: Proper Northern Road Race Series
HQ: Claughton Memorial Village Hall, Stubbins Lane, Claughon on Brock, Preston PR3 0QH
Schedule:
– Men’s Road Race 9 am
– Women’s Road Race 1 pm
Course: Approximately 17.5km around with 270m of ascent per lap. The finish area is at the summit of Delph Lane
Race Distances (TBC by commissaires) – Men 6 Laps, Women 5 Laps
CLICK FOR LARGER IMAGER
RIDERS
WOMEN
1 Cat Ferguson Shibden Hope Tech Apex
2 Lucy Glover Shibden Hope Tech Apex
3 Isabel Mayes Shibden Hope Tech Apex
4 Freya Whiteside Shibden Hope Tech Apex
5 Imogen Wolff Shibden Hope Tech Apex
6 Esther Wong Shibden Hope Tech Apex
7 Eilidh Shaw Alba Development Road Team
8 Victoria Smith Alba Development Road Team
9 Amelia Tyler Alba Development Road Team
10 Harriet Graham Brother UK Orientation MarketIng
11 Amber Junker Brameld Brother UK Orientation Marketing
12 Melissa Denman Contiki Velo Bavarian RT
13 Monica Greenwood DAS Handsling Bikes
14 Lucy Lee DAS Handsling Bikes
15 Millie Thomson Deeside Thistle CC
16 Maddie Heywood FTP Fulfil The Potential Racing
17 Vivienne Tomlin FTP Fulfil The Potential Racing
18 Rosie Wayland FTP Fulfil The Potential Racing
19 Natalie Stevenson Glasgow Ivy CC
20 Jessie Carridge Hutchinson Brother UK
21 Tamsin Miller Hutchinson Brother UK
22 Beth Harley Jepson Jadan Vive le Velo Glasdon
23 Grace Norman Jadan Vive le Velo Glasdon
24 Abi Plowman Jadan Vive le Velo Glasdon
25 Helen Jackson Kendal Cycle Club
26 Marie Louise Kertzman LAKA Pedal Mafia RT
27 Miriam Bullock LDN Academy
28 Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle Club
29 Savannah Morgan Private Member
30 Georgina Oakley private member
31 Emma Watson private member
32 Bexy Dew Pro Noctis Heidi Kjeldsen 200 Degrees Coffee
33 Zoe Langham Pro Noctis Heidi Kjeldsen 200 Degrees Coffee
34 Katie Hadnum RFDA
35 Hannah McClorey RFDA
36 Amy Mourne RFDA
37 Lena Kane StolenGoat Race Team
38 Rebecca Saunderson Studio Velo
39 Hannah Farran Team Boompods
40 Jayati Hine Team Boompods
41 Katarzyna Madej Team Boompods
42 Gemma Mitchell Team Boompods
43 Lauren Robinson Team Boompods
44 Lauren Watson Team Boompods
45 Mary Wilkinson Team Boompods
46 Anna Weaver Team Kirkley Cycles
47 Holly Ramsey Tofauti Everyone Active
48 Adele Battersby Wahoo Le Col
49 Maya Branfoot Wahoo Le Col
50 Lauren Langham Wahoo Le Col
MEN
1 Jacob Smith Wheelbase CabTech Castelli
2 Adam Bent Wheelbase CabTech Castelli
3 Tom Martin Wheelbase CabTech Castelli
4 Lee Rosie Wheelbase CabTech Castelli
5 Tim Shoreman Wheelbase CabTech Castelli
6 Ben Etherington BCC Race Team
7 Jacob Gilkes BCC Race Team
8 Jonathan Oxley BCC Race Team
9 Jude Davison Cog Set Papyrus Racing Club
10 James Hawkins Cycling Sheffield
11 James McKay Cycling Sheffield
12 James Wordsworth Cycling Sheffield
13 Dylan Hicks Development Team DSM
14 Michael Chadwick Embark Spirit BSS
15 Damien Clayton Embark Spirit BSS
16 William Perrett Embark Spirit BSS
17Joe Wilson Embark Spirit BSS
18 Christopher Booth Giant Kendal Sidas Uk
19 Joe Boothroyd Giant Kendal Sidas Uk
20 Edward Moss Giant Kendal Sidas Uk
21 Alexander Foster Innovation Racing
22 Cai Davies Kalas Motip Race Team
23 Ben Wiggins MAS Design Fensham Howes
24 Tyler Hannay MASTROMARCO SENSI FC NIBALI
25 Ben Granger Mg.K VIS Colors for Peace VPM
26 Daniel McDermott Moonglu Race Team
27 Nicholas Tyrie TeamJobs
28 James O’Connell Private Member
29 George Hodgkinson Ribble rechrg Race Team
30 Griff Lewis Ribble rechrg Race Team
31 Benjamin Livesey Ribble rechrg Race Team
32 Alexander MacRae Ribble rechrg Race Team
33 Jack Crook Richardsons Trek DAS
34 Matthew Warhurst ROKiT SRCT
35 Jenson Young ROKiT SRCT
36 Josh Charlton Saint Piran
37 Adam Lewis Saint Piran
38 Leon Mazzone Saint Piran
39 Finn Crockett Spokes Racing Team
40 Conal Davidson Spokes Racing Team
41 William Dykes Spokes Racing Team
42 Keir Gaffney Spokes Racing Team
43 Samuel Jackson Tactic Sport UK Race Team
44 Ross Birrell Team Inspired
45 Andrew Nichols Team Lifting Gear Products
46 Liam Flannery Team PB Performance
47 George Peden Team PB Performance
48 Jude Taylor Team PB Performance
49 Sam Chisholm The Cycling Academy
50 Archie Ellen The Cycling Academy
51 Finn McHenry The Cycling Academy
52 Ciaran McSherry The Cycling Academy
53 Thomas Mitchell trainSharp Elite
54 Callum Thornley Trinity Racing
55 Alessandro Piazzon Veloce Club Torrebelvicino
56 Huw Buck Jones Wales Racing Academy
57 Spencer Davies Wales Racing Academy
58 Edward Morgan Wales Racing Academy
59 Dexter Leeming Sykes Wold Top The Edge Pactimo
60 Joshua Ravn Wold Top The Edge Pactimo
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch