This Sunday (May 7th) sees the National Under 23 Road Race Series in Yorkshire on the Upper Denby Circuit – here is the startlist headed up by round 1 winner Will Truelove
Startlist: Yorkshire Under 23 Classic
Two of the three (Sam Clarke & Will Truelove) from the podium in round 1 of the Under 23 series are racing in Yorkshire on Sunday
The first round kicked off with the PB Performance Espoirs Road Race in the East Midlands which was won by William Truelove, ROKiT-SRCT with Samuel Clark, trainSharp Elite finishing second and third place was claimed by Rowan Baker, London Dynamo.
Result Here: https://www.velouk.net/2023/04/16/rr-result-pb-performance-espoirs-road-race/
HQ: Crown Fields, Park Lane, Birds Edge, Huddersfield, HD8 8XW — The race headquarters is just off the main A629, Huddersfield / Sheffield road. There is a bus stop opposite to the entrance which is a small lane between two houses. The HQ will be signposted from the A629.
Race starts at 10am | 75 miles (9 laps)
Course: Upper Denby (hilly!)
Click image for larger version
Click image for larger version
RIDERS
1 Samuel Clark trainSharp Elite Elite (2nd round 1)
2 Tom Mitchell trainSharp Elite 1st
3 Joe Coukham Cycling Sheffield 2nd
4 James Hartley Cycling Sheffield 2nd
5 James Hawkins Cycling Sheffield 2nd
6 Taylor Hill Cycling Sheffield 2nd
7 George Wood Cycling Sheffield 1st
8 James Wordsworth Cycling Sheffield 2nd
9 Jude Chamberlain Embark Spirit BSS 2nd
10 Matthew Houlberg Embark Spirit BSS 1st
11 Sam Kettlewell Embark Spirit BSS 1st
12 Samuel Painter Embark Spirit BSS 1st
13 Joe Wilson Embark Spirit BSS Elite
14 Irfan Zaman Embark Spirit BSS 2nd
15 Samuel Asker Richardsons Trek DAS 1st
16 Aaron Freeman Richardsons Trek DAS 2nd
17 Matthew Lord Richardsons Trek DAS 1st
18 David Hird ROKiT-SRCT 1st
19 William Truelove ROKiT-SRCT 1st (winner round 1)
20 Tom Williams ROKiT-SRCT 2nd
21 Jenson Young ROKiT-SRCT 1st
22 Thomas Charles Team PB Performance 2nd
23 Jacques Coates Team PB Performance Elite
24 Nathan Hardy Team PB Performance 1st
25 Tom Palfrey Team PB Performance 1st
26 Harry Paveley Team PB Performance 1st
27 Kieran Riley Team PB Performance 1st
28 Benjamin Bright Wales Racing Academy 2nd
29 Huw Buck-Jones Wales Racing Academy 2nd
30 Spencer Davies Wales Racing Academy 2nd
31 Griff Lewis Wales Racing Academy 1st
32 Fred Meredith Wales Racing Academy 1st
33 Isaac Lawrence 05/03 2nd
34 Joe Shillabeer 05/03 2nd
35 Archie Wright 05/03 2nd
36 Will Thompson A.Fawcett Racing 2nd
37 Logan Maclean AG2R Citroen U23 Team 1st
38 Ben Etherington BCC Race Team 2nd
39 Dan Galpin BCC Race Team 2nd
40 Jacob Gilkes BCC Race Team 2nd
41 Jack Hartley BCC Race Team 2nd
42 Isaac Henley Caffi Gruff 2nd
43 Dafydd Wright Caffi Gruff 2nd
44 Alexander Bosley CC Plancoet 1st
45 Conor McKinnon Ellesse Race Team 2nd
46 Joe Brookes Halesowen A & CC 2nd
47 Ewan Mackie Ilkeston Cycle Club 2nd
48 William Abbott INFLITE 1st
49 Cameron Keyworth LVC Racing 2nd
50 George Safranauskas LVC Racing 2nd
51 Ralf Holden Manx Viking Wheelers CC 2nd
52 Jenson Brown Private Member 2nd
53 Joseph Smith Private Member 1st
54 Ben Chilton Ribble Collective 2nd
55 Guy Drabble Ribble rechrg Race Team 2nd
56 Jacob Avery Ride Revolution Coaching 2nd
57 Angus Hawkins Ride Revolution Coaching 1st
58 Matt Watson Ride Revolution Coaching 2nd
59 Matthew Wilson Ride Revolution Coaching 2nd
60 Conal Davidson Spokes Racing Team 2nd
61 William Dykes Spokes Racing Team 2nd
62 Lance Childs TAAP Racing 2nd
63 Harvey Stroh TAAP Racing 2nd
64 Ross Birrell Team Inspired 1st
65 Joshua Brown Team Novo Nordisk Development 2nd
66 Daniel Barnes Team Spectra Cannondale 1st
67 Olivier Mangham TEKKERZ CC 2nd
68 Archie Ellen The Cycling Academy 2nd
69 Ciaran McSherry The Cycling Academy 1st
70 Daniel Goodwin trainSharp Development Team 2nd
71 Sam Holwill trainSharp Development Team 2nd
72 Harry Ives trainSharp Development Team 2nd
73 Renzo Casale University of Bath Cycling Club 2nd
74 Anthony Morris VC Londres 1st
75 Matthew Fox Wheelbase Cabtech Castelli –
76 Aaron King Wheelbase CabTech Castelli 1st
77 Callum Laborde Wheelbase CabTech Castelli 2nd
78 Lee Rosie Wheelbase CabTech Castelli 1st
79 Jacob Smith Wheelbase CabTech Castelli 1st
80 Dexter Leeming-Sykes Wold Top The Edge Pactimo 1st
Reserves
81 George Gray University of Bath Cycling Club 2nd
82 George Hodgkinson Ribble rechrg Race Team 2nd
83 Ethan Whiteside Prologue Racing Team 3rd
NEXT UP
Following round 2 in Yorkshire, the series moves to South Wales for the JToW U23 Men’s Grand Prix which takes place on Sunday 9th July. The final race will be on Sunday 27th August, which will be the Stars of the South West road race.
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch