James Reed, Karl Smith & Robert Bagot winners at round 4 of the SACA Salt Ayre Tuesday Series in Lancaster on May 9
Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 4
RESULT
2,3,4 cats
1 James Reed
2 Harvey Stroh TAAP Racing
3 James Claydon Tactic Sport UK Race Team
4 Jenson Brown Wheelbase CabTech Castelli
5 Dan Eastham Cog Set Papyrus Racing Club
6 Jack Horsfall Cog Set Papyrus Racing Club
7 Simon Deplitch Tactic Sport UK Race Team
8 John Bardsley Innovation Racing
9 Joe Boothroyd Giant Kendal-Sidas Uk
10 Chris Thomas CCCR
11 Felix Barker Hope Factory Racing (UCI CX Te…
12 Hal Saner-Haigh Cog Set Papyrus Racing Club
13 William Dykes Spokes Racing Team
14 Karl Smith Bott Cycle Team
15 Reuben Corlett Birkenhead North End CC
16 Jack Unsworth Harry Middleton Cycling Club
17 Monica Greenwood DAS – Handsling Bikes
18 Kevin Chadwick Lakes RC
19 Andrew Parker Lune Racing Cycling Club
20 Robert Bagot Warrington RC
21 Paolo Brucciani Lune Racing Cycling Club
22 George Hodgkinson Ribble rechrg Race Team
23 Julian Pearson
24 Robert Patchett
25 Iain Murray Leisure Lakes
26 John Bolton Chorley Cycling Club
Masters 60+
1 Andrew Barlow Kent Valley RC
2 Tony Jones Ystwyth Cycling Club
Masters 50+
1 Karl Smith Bott Cycle Team
2 Kevin Chadwick Lakes RC
3 Paul McAllister Element Cycling Team
4 Paolo Brucciani Lune Racing Cycling Club
5 Andy Porter Horwich CC
6 Mark Laidlaw Kendal Cycle Club
7 Mark Snape Fietsen Tempo
8 Julian Vescovi Hoppers Rollers
9 Stuart Crawford Chorley Cycling Club
10 Ben Lovell Kent Valley RC
11 John Gore Chorley Cycling Club
12 Duncan Orme Kent Valley RC
Masters 40+
1 Robert Bagot Warrington RC
2 Gareth Johnson The Green Jersey CC
3 Gareth Kerr Lakes RC
4 Gemma Mitchell Team Boompods
5 Robert Patchett
6 David Leslie Lune Racing Cycling Club
7 Thomas Maher Horwich CC
8 Andrew Carnall Lune Racing Cycling Club
9 David Wilkinson
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique