Alex Pickering winner of the Team Milton Keynes 10.5 mile time trial on May 14; Linda Dewhurst first woman
TT Result: Team Milton Keynes 10.5m TT
RESULT
1 Alex Pickering Elysium Kalas Race Team 00:23:09 Male Espoir Road Bike
2 Jude Chamberlain Embark Spirit BSS 00:23:27 Male Espoir TT Bike
3 Luke Marshall Elysium Kalas Race Team 00:23:44 Male Espoir TT Bike
4 Simon Cannings Equipe Velo 00:23:59 Male Vet TT Bike
5 Oswin Grady Bedfordshire Road RT 00:24:04 Male Vet TT Bike
6 Rob Fletcher Equipe Velo 00:24:09 Male Vet TT Bike
7 Andrew Jarratt Finchley RT 00:24:27 Male Senior TT Bike
8 Philip Wilkinson Rockingham Forest Wheelers 00:24:33 Male Vet TT Bike
9 James Wooldridge Team Milton Keynes 00:24:36 Male Vet TT Bike
10 Peter Shaw Bedfordshire Road RT 00:24:58 Male Senior TT Bike
11 Zachary Metheringham Team Milton Keynes 00:25:30 Male Espoir Road Bike
12 Mark Halliday North Bucks RC 00:25:33 Male Vet TT Bike
13 Alan Crane Chronos RT 00:26:30 Male Vet TT Bike
14 David Creese Chronos RT 00:27:05 Male Vet TT Bike
15 Linda Dewhurst Team Milton Keynes 00:27:12 Female Vet TT Bike
16 Trevor Hook Team Milton Keynes 00:27:21 Male Vet TT Bike
17 Ian Markham Chronos RT 00:27:38 Male Vet TT Bike
18 Maddy Pope GreenlightPT 00:27:55 Female Senior TT Bike
19 Kevin Creese Chronos RT 00:27:56 Male Vet TT Bike
20 Benjamin Cousins Verulam Really Moving 00:28:07 Male Juvenile TT Bike
21 Peter Redshaw CC London 00:28:38 Male Vet TT Bike
22 Jamie Fox Hitchin Nomads CC 00:28:41 Male Senior TT Bike
23 Martyn Douglas Team Milton Keynes 00:29:10 Male Vet Road Bike
24 Ed Stivala Team Milton Keynes 00:30:11 Male Vet TT Bike
25 Stephanie Cousins QN Racing 00:30:57 Female Vet TT Bike
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)