John Routledge fastest in the Blaydon CC 12M sporting Time Trial on Friday night; Jen McMahon fastest woman
TT Result: Blaydon CC M12S TT
1 John Routledge GTR – Return To Life P/B Streamline 00:26:36 Male Vet TT Bike
2 Nick Badcock Allen Valley Velo 00:26:57 Male Vet TT Bike
3 Phil Hall Velo Culture 00:26:58 Male Vet TT Bike
4 Zach Haigh Barnesbury CC 00:27:00 Male Senior TT Bike
5 John Hewison Zurbaran Racing 00:27:52 Male Vet TT Bike
6 Harris Hall Velo Culture 00:27:57 Male Junior TT Bike
7 Marcus Cram Muckle Cycle Club 00:28:22 Male Senior Road Bike
7 Joshua Hodgson GS Metro 00:28:22 Male Senior Road Bike
9 Simon Crisp Gosforth RC 00:28:32 Male Senior Road Bike
10 Hedley Fletcher Blaydon CC 00:28:37 Male Vet TT Bike
11 Jack Smith Vector Racing 00:29:19 Male Senior TT Bike
12 Mark Whaley Blaydon CC 00:29:31 Male Vet TT Bike
13 Mark Herbert Derwentside CC 00:29:35 Male Vet TT Bike
14 Ian Taylor Blumilk 00:29:38 Male Vet TT Bike
15 Neil Wilkinson Blaydon CC 00:29:41 Male Vet TT Bike
16 Lee Ridden Reifen Racing 00:29:48 Male Vet TT Bike
17 Lee McCarron Vector Racing 00:29:51 Male Senior TT Bike
18 Phil Cook Velo Culture 00:30:18 Male Vet Road Bike
19 Chris Mather Derwentside CC 00:30:19 Male Vet Road Bike
20 Dougan Collins Zurbaran Racing 00:30:41 Male Vet TT Bike
21 Chris Wann EMC Cycling 00:30:54 Male Vet Road Bike
22 Paul Ryan Northumbria Police C.C. 00:30:57 Male Vet TT Bike
23 Brian Johnson Reifen Racing 00:31:02 Male Vet Road Bike
24 Greg Paton-Kerr Allen Valley Velo 00:31:05 Male Senior TT Bike
25 Keith Sibbald Zeus CRT 00:31:07 Male Vet TT Bike
26 Matthew Walmsley Cestria C.C. 00:31:26 Male Senior Road Bike
27 Mal Gray Velo Culture 00:31:37 Male Vet Road Bike
28 Jen McMahon Jadan Vive Le Velo 00:31:46 Female Senior Road Bike
29 Andrew Smith Muckle Cycle Club 00:31:51 Male Vet Road Bike
30 Neil Fellows Blaydon CC 00:31:56 Male Vet TT Bike
31 Nicholas Stevenson Wearside Triathlon 00:32:01 Male Vet Road Bike
32 Howie Buckingham Allen Valley Velo 00:32:36 Male Vet TT Bike
33 Matthew Mather Derwentside CC 00:32:47 Male Juvenile Road Bike
34 Carl Satterthwaite Blaydon CC 00:32:55 Male Vet Road Bike
35 Paul Wright Blaydon CC 00:33:40 Male Vet Road Bike
36 David Lavery North Tyneside Riders CC 00:33:42 Male Vet Road Bike
37 Andy Delaney Northumbria Police C.C. 00:33:56 Male Vet TT Bike
38 Justine Norman Velo Culture 00:34:11 Female Vet TT Bike
39 David Goodwin Endurance Academy 00:34:23 Male Vet Road Bike
40 Charlie Thew Racing Metro 15 00:34:24 Male Junior Road Bike
41 Angela McGurk Blaydon CC 00:34:30 Female Vet Road Bike
42 Mark Duffy VO2MAX Race Team 00:34:37 Male Senior TT Bike
43 Ray Bell Derwentside CC 00:34:38 Male Vet TT Bike
44 Vanessa Armstrong Blaydon CC 00:34:42 Female Vet Road Bike
45 Eric Hurrell Gosforth RC 00:35:42 Male Vet Road Bike
46 Heather Witham Blaydon CC 00:36:01 Female Vet Road Bike
47 Rob Aspden Blaydon CC 00:36:28 Male Vet Road Bike
48 Anna Halstead Blaydon CC 00:36:44 Female Vet Road Bike
49 Daniel Dryden Blaydon CC 00:36:47 Male Senior Road Bike
50 Michael Trow Blaydon CC 00:37:13 Male Vet Road Bike
51 Dean McLauchlan North Tyneside Riders CC 00:37:15 Male Senior Road Bike
52 Steven Burns Houghton CC 00:37:24 Male Vet TT Bike
52 Joanna Mitchell Blaydon CC 00:37:24 Female Vet Road Bike
54 John Picken North Tyneside Riders CC 00:38:25 Male Vet Road Bike
55 Numan Asad Team Newcastle Triathlon 00:39:41 Male Espoir TT Bike
56 Anita Dabbs VO2MAX Race Team 00:39:55 Female Senior TT Bike
57 Anthony Prince VO2MAX Race Team 00:41:14 Male Vet Road Bike
58 Jay Sully Blaydon CC 00:42:42 Male Vet TT Bike
59 Gareth Davies Barnesbury CC 00:48:51 Male Vet Road Bike
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team