Andrew Rigg and Anthony Gibb winners at round 6 of the Full Gas Summer Circuit Series at Hillingdon on June 1st
Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series 6
Masters 50+
1 Andrew Rigg Foran CCC
2 Craig McLean Sigma Sports – Cannondale RT
3 Jess Harding Haste cc
4 Rupert Beale Pronto Bikes
5 Nicholas Beale Pronto Bikes
6 Gavin Francis London Dynamo
7 John Alderman GS Vecchi
8 Dave Turton Pronto Bikes
9 Ken Prince Meudon Pedal Heaven Le Col RT
10 Noah Faiers Cinnamon Cafe-SaddleDrunk RT
11 Fergus Brady VC Meudon
12 Paul Dutton Laka Pedal Mafia RT
13 Andrew Lowe Club Corley Cycles RC
14 Toks Adesanya
15 Steve Noel Paradigm Cycles
16 Steve Dunn Verulam – reallymoving.com
17 Nick Symes VC Londres
18 Lawrence Alger Charlotteville CC
19 Jonathan Donald London Dynamo
20 Ralph Carter London Dynamo
21 Bob Richardson Bournemouth Jubilee Wheelers
… Continued after the advert …
Masters 40+
1 Anthony Gibb Full Gas Racing Team
2 Justin McKie Regents Park Rouleurs
3 Gavin Ryan Switch Racing
4 Daniel Dale BPC Race Team
5 David Mitchinson Cinnamon Cafe-SaddleDrunk RT
6 David Streule London Dynamo
7 Stuart Spies Chaingang Racing Team
8 Chris Burns Verulam – reallymoving
9 Valentino Fontana Gemini BC
10 Craig Adams
11 Dylan Campbell Chaingang Racing Team
12 James Dent Team PB Performance
13 Geoffrey Lulham
14 Gregory Smith Finsbury Park CC
15 Gavin Arber Le Col Race Team
16 Laurie Bone The Bike Loft
17 Riyadh Khamis Full Gas Racing Team
18 Ashley Harvey Stayer Racing
19 Teddy Fredaigues
20 James Ferguson
21 Richard Turner Serpentine Running Club
22 Benedict Spurrier ViCiOUS VELO
Youth E Boys & Girls
1 Edward Nicholls Hillingdon Slipstreamers
2 Elvis Candler
Youth D Boys & Girls
1 Elmar Streule
2 Sebastian Stott Fernandez
Youth C Boys & Girls
1 Samuel Knell Hillingdon Slipstreamers
Youth B Boys
1 Otto Allison Charlotteville CC
Youth B Girls
1 Oriane Barker Hillingdon Slipstreamers
2 Katie Ealden Charlotteville CC
3 Isabelle Sharland
Youth A Boys
1 Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers
2 Ben Jones Hillingdon Slipstreamers
3 Ollie Bodley-Scott London Dynamo
4 Cameron Crook Hillingdon Slipstreamers
5 Thomas Heap Hillingdon Slipstreamers
6 Omri Shahar Hillingdon Slipstreamers
Youth A Girls
1 Yaelle Fredaigues Hillingdon Slipstreamers
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)