Samuel Abbott, Rose Lewis and James Saunders some of the winners at round 5 of the West Midlands Youth Circuit Series at Evesham on June 4
Youth Result: West Midlands Youth Circuit Series 5
U16 Girls
1 Zoe Parker Solihull CC
U16 Boys
1 Samuel Abbott Cystic Fibrosis Race
2 James Saunders
3 Joseph Egan Halesowen A & CC
4 Sam Budd Magspeed Racing
5 George Bromley Lichfield City CC
6 Samuel Brownsword Solihull CC
7 Peter Mitchell Solihull CC
U14 Boys
1 James Saunders Wyre Forest CRC
2 Malakhi Bailey Halesowen A & CC
3 Benjamin Whitehouse Wolverhampton Wheelers
4 Charlie Shalders Stratford CC
5 Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC
6 Alex Wilkes Wolverhampton Wheelers
7 Tom Oxley Mid Shropshire Wheelers
8 George Gregory Wyre Forest CRC
U14 Girls
1 Rose Lewis Halesowen A & CC
2 Jaime Downing Wolverhampton Wheelers
3 Lara Elias Velo Myrddin CC powered by Y B…
4 Scarlett Ford Stratford CC
U12 Boys
1 Aidan Sherriff Stratford CC
2 Micah Johnson Hayward Wolverhampton Wheelers
3 George Haines VC Londres
4 Sennen Brown Mid Shropshire Wheelers
5 Freddie Roberts Hafren CC
6 Matthew Russell
7 Osian Phillips Maindy Flyers CC
8 Rueben Abbotts Solihull CC
9 Theodore Moseley Cycle Stars
10 Jacob Lattimer Solihull CC
11 Ruben Delbeke Stratford CC
12 Jack Holtom Stratford CC
13 Gethin Griffiths Maindy Flyers CC
14 Oscar Delbeke Stratford CC
15 Reuben Hayward Wolverhampton Wheelers
16 Lewis Marks Stratford CC
17 Tom Forrest Cycle Stars
18 Oliver Owen Stratford CC
19 James Phillips Solihull CC
U12 Girls
1 Isabella Jones Cycle Stars
2 Jorgie Gillett Stratford CC
3 Emilia Marks Stratford CC
4 Francesca Gill Cycle Stars
… Continued after the advert …
U10 Boys
1 Edward Peters Cheltenham Town Wheelers
2 Blake Knight Cycle Stars
3 Andrew Mannings Halesowen A & CC
4 Benedict Sherriff Stratford CC
5 Joshua Arthur Cycle Stars
6 Sebastian Salmon Cycle Stars
7 Jake Beaumont Maindy Flyers CC
8 Blake Richmond-Russell Stratford CC
9 Nathan Edmunds Stratford CC
11 Noah Warne Wyre Forest CRC
12 Toby Scott CC Luton
13 William Burrage-Jones Newport Shropshire CC
14 Oliver White Cycle Stars
15 Dylan Griffiths Maindy Flyers CC
16 Harvey Jarman Wyre Forest CRC
17 Bradley Betts Wyre Forest CRC
18 Harrison Jeffery Stratford CC
19 Joshua Tranter
20 Axel Gordon Newport Shropshire CC
21 Joseph Gill Cycle Stars
22 William Jones Cycle Stars
23 Caleb Smith Banbury Star CC
24 Max Thornton Lichfield City CC
U10 Girls
1 Isla Furniss Newport Shropshire CC
2 Evelyn Charles Mid Shropshire Wheelers
3 Annabelle Whitehouse Wolverhampton Wheelers
4 Annie Oxley Mid Shropshire Wheelers
5 Martha Roper Newport Shropshire CC
6 Kate Furniss Newport Shropshire CC
7 Florence Parkinson Mid Shropshire Wheelers
U8 Boys
1 Edward Nicholls Hillingdon Slipstreamers
2 Thomas Richards Maindy Flyers CC
3 Benjamin Stephens Wolverhampton Wheelers
4 Jack Weisberg Cycle Stars
5 Tyler Raybould Newport Shropshire CC
6 Jensen Walker Newport Shropshire CC
7 Henry Wood
8 Rocco Hayward Wolverhampton Wheelers
9 Maxton Brookes Stratford CC
10 Blake Braddish Solihull CC
U8 Girls
1 Charlotte Furniss Newport Shropshire CC
2 Chloe Coton Stafford Road Club
3 Persephone Emuss Stafford Road Club
4 Tara Richmond-Russell Stratford CC
U6 Boys
1 Scott Cary Cycle Stars
2 Bradley Walker
3 Jude Thornton Lichfield City CC
U6 Girls
1 Daisy Roper Newport Shropshire CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands