John Bardsley and Gareth Kerr two of the winners at week 8 of the SACA Salt Ayre Tuesday Series by Barrow Central Wheelers on June 6
Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 8
Good numbers for both races on a lovely sunny evening at Salt Ayre Circuit. There was some good safe racing in both events with Gareth Kerr (Lakes RC) taking the overall win and 40+ group 1st place in a very tight sprint finish with Mark Laidlaw (Kendal Cycle Club) who won the 50+ category. In a separate battle behind, the 60+ riders were seeing who could hang on to the youngsters with Andy Barlow (Kent Valley RC) coming out best, to win the category, in 16th overall. The Open 2/3/4 race was a fast and aggressive race with many attacks but it was John Bardsley (Innovation Racing) and Sean Dawson (Inflite) who eventually established a good lead and sprinted to finish in that order whilst Harvey Stroh (TAAP) lead in the rest.
RESULT
2/3/4
1 John Bardsley Innovation Racing
2 Sean Dawson Inflite
3 Harvey Stroh TAAP racing
4 Christopher Booth Giant Kendal-Sidas Uk
5 Richard Nesfield Giant Kendal-Sidas Uk
6 Ben Harrison Spectrum Racing
7 Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing RT
8 James Claydon Tactic Sport UK Race Team
9 Julian Pearson
10 Simon Deplitch Tactic Sport UK Race Team
11 Tim Worthington PMRR
12 Hal Saner-Haigh Cog Set Papyrus Racing Club
13 Jack Shanley Cog Set Papyrus Racing Club
14 Stephen Abbott Hoppers Rollers
15 Archie Honeysett Cog Set Papyrus Racing Club
16 James Reed
17 Robert Bagot Warrington RC
18 Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC
19 Jeff Wood Weaver Valley CC
20 Matthew Jones Spectrum Racing
21 Robert Patchett
22 Paolo Brucciani Lune Racing Cycling Club
23 Shaun Pearson Hoppers Rollers
24 Julian Vescovi Hoppers Rollers
25 Jack Horsfall Cog Set Papyrus Racing Club
… Continued after the advert …
Masters over 40 3/4 cat scratch
1 Gareth Kerr Lakes RC 40+
2 Mark Laidlaw Kendal Cycle Club 50+
3 Stephen Abbott Hoppers Rollers 40+
4 Robert Bagot Warrington RC 40+
5 Paul McAllister Element Cycling Team 50+
6 Gareth Johnson The Green Jersey CC 40+
7 Jeff Wood Weaver Valley CC 40+
8 Robert Patchett 40+
9 Shaun Pearson Hoppers Rollers 50+
10 Paolo Brucciani Lune Racing Cycling Club 50+
11 Mark Snape Fietsen Tempo 50+
12 Andy Porter Horwich CC 50+
13 Kevin Chadwick Lakes RC 50+
14 Andrew Carnall Lune Racing Cycling Club 40+
15 Thomas Maher Horwich CC 40+
16 Andrew Barlow Kent Valley RC 60+
17 Paul Verrall Lune Racing Cycling Club 40+
18 John Gore Chorley Cycling Club 50+
19 Tony Jones Ystwyth Cycling Club 60+
20 David Leslie Lune Racing Cycling Club 40+
21 Ian Kendall Liverpool Century RC 50+
21 Duncan Orme Kent Valley RC 50+
22 Julian Vescovi Hoppers Rollers 50+
24 Philip Hargreaves VC Norwich 60+
25 Brian Cookson OBE 60+
26 Paul Andrews Lancaster CC 60+
By category
40+
1 Gareth Kerr Lakes RC 40+
2 Stephen Abbott Hoppers Rollers 40+
3 Robert Bagot Warrington RC 40+
4 Gareth Johnson The Green Jersey CC 40+
5 Jeff Wood Weaver Valley CC 40+
6 Robert Patchett 40+
7 Andrew Carnall Lune Racing Cycling Club 40+
8 Thomas Maher Horwich CC 40+
9 Paul Verrall Lune Racing Cycling Club 40+
10 David Leslie Lune Racing Cycling Club 40+
50+
1 Mark Laidlaw Kendal Cycle Club 50+
2 Paul McAllister Element Cycling Team 50+
3 Shaun Pearson Hoppers Rollers 50+
4 Paolo Brucciani Lune Racing Cycling Club 50+
5 Mark Snape Fietsen Tempo 50+
6 Andy Porter Horwich CC 50+
7 Kevin Chadwick Lakes RC 50+
8 John Gore Chorley Cycling Club 50+
9 Ian Kendall Liverpool Century RC 50+
10 Julian Vescovi Hoppers Rollers 50+
11 Duncan Orme Kent Valley RC 50+
60+
1 Andrew Barlow Kent Valley RC 60+
2 Tony Jones Ystwyth Cycling Club 60+
3 Philip Hargreaves VC Norwich 60+
4 Brian Cookson OBE 60+
5 Paul Andrews Lancaster CC 60+
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique