George Skinner, Katie-Anne Calton, Alexander Stanley & Jimi Noyce winners at round 6 of the Goodwood Summer Series on June 6
Crit Result: Goodwood Summer Series 6
E/1/2/3 race
1 George Skinner TeamJobs
2 Samuel Clark trainSharp Elite
3 James Bonham Laka Pedal Mafia RT
4 Peter Drabble Flanders Color Defever Team
5 Jon Mitchell Brighton Mitre CC
6 Chris McNamara Sigma Sports – Cannondale RT
7 Matthew Downie TAAP racing
8 Barnabas Purbrook Sigma Sports – Cannondale RT
9 Simon McNamara Sigma Sports – Cannondale RT
10 Matthew Gilmour Backstedt Bike Performance JRT
11 Bryce Matthewson Sigma Sports – Cannondale RT
12 Gareth Turner VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu…
13 Craig McLean Sigma Sports – Cannondale RT
14 Alexander Murphy Velo Club Venta
15 Frank Kilsby TAAP racing
Women only race – all categories
1 Katie-Anne Calton JRC-interflon Race Team
2 Caitlin Bower Laka Pedal Mafia RT
3 Eline Smit Laka Pedal Mafia RT
4 Grace Davies Project 51
5 Elise Sherwell Look Mum No Hands!
6 Emma Kuusela Worthing Excelsior CC
7 Laura Starmer Laka Pedal Mafia RT
8 Fran Blake Southdown Velo
9 Rosie Geaves
10 Anna Roe East Grinstead CC
… Continued after the advert …
3rd cat only
1 Alexander Stanley Hart Veloce
2 Benjamin Tappenden Precise Performance RT
3 Christopher Jenkinson Precise Performance RT
4 Ryan Durrant Testa Dura Race Team
5 Louis Davis Southdown Velo
6 Christopher Peden Assos UK Racing Team
7 Alex Booker Farnborough & Camberley CC
8 Tobias Hunter Hart Evolution Racing Team
9 Jason Edwards
10 Nick Fenmor Collins Southdown Velo
11 David Bolton Testa Dura Race Team
12 Phillip Brown New Forest CC
13 Austen Laing Horsham Cycling
14 Jamie Mackenzie Dorking Cycling Club
15 Ben Wilkinson Surrey Hills Cycleworks
4th Cat only
1 Jimi Noyce SO Velo
2 Thomas Eastman
3 Gavin Page SO Velo
4 Kevin Plummer Team TMC – Strada Wheels
5 Simon Rowe Team TMC – Strada Wheels
6 Dave Richards San Fairy Ann CC
7 James Green Army Cycling Union
8 Jonathan Ley Chichester City Riders (CCR)
9 Andrew McIntosh VCGH
10 Benjamin Phillips
11 Spencer Havers GS Avanti
12 James McCready Brighton Excelsior CC
13 Daniel Hambidge SO Velo
14 Darren King Rapha Cycling Club
15 Paul Dyer
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT