TT Result: East Anglian VTTA 10m TT


Junior rider Patrick Casey (18.35) fastest in the East Anglian VTTA 10 mile time trial on June 12 nr Cambridge; Anastasia Bowler fastest woman

TT Result: East Anglian VTTA 10m TT

1. Patrick Casey, (Junior) Team Grenke Auto Eder 00:18:35
2. Sam Mcdonald, St Neots CC 00:19:10
3. David Halliday, Team Bottrill 00:19:25
4. Sean O’Sullivan, Hart Performance Coaching 00:19:50
5. Kevin Tye, VeloRefined Rule 5 00:19:59
6. Nic Pillinger, St Neots CC 00:20:14
7. Simon Butteriss, Ely & District CC/B&T Motor Repairs 00:20:20
8. Mark Jones, Drag2Zero 00:20:32
9. Terry Garlinge, Easterley Road Club 00:20:39
10. Paul Jay, Drag2Zero 00:20:45
11. Richard Evans, Shaftesbury CC 00:20:51
12. Ian Short, CC Sudbury 00:20:52
13. Martin Reynolds, Cambridge CC 00:21:02
14. Mattis Prince, Cambridge University CC 00:21:23
14. Issy Zimmerman, Regents Park Rouleurs 00:21:23
16. Duncan Gilbert, North Essex Velo 00:21:26
17. Stu Wright, API/Anglia Sport 00:21:28
18. Robert Watson, Cambridge CC 00:21:34
19. James Conolly, Stevenage CC 00:21:35
20. Anastasia Bowler, Female Saint Piran 00:21:36
21. Ian Cardy, Chelmer CC 00:21:39
22. Nick James, Aerologic RT 00:21:46
22. Michael Martin, CC Ashwell 00:21:46
24. Paul Williamson, St Neots CC 00:22:00
25. Simon Hunt, VĂ©loElite RC 00:22:03
26. David Bennett, Team Bottrill 00:22:13
27. Chris Symonds, North Road CC 00:22:20
28. John Calvert, Walden Velo 00:22:28
29. John Watson, Hitchin Nomads CC 00:22:41
30. Matthew Cook, Bedfordshire Road RT 00:22:44
30. Adrian Gower, Hitchin Nomads CC 00:22:44
32. David Prom, Abellio – SFA Racing Team 00:22:49
33. Philip Jones, Peterborough CC 00:22:53
34. Chris Dyason, Cambridge CC 00:22:59
35. Mark Welch, Oxted Cycle Club 00:23:09
36. Claire Hall, Female Parenesis-TougHuman Cycling 00:23:11
37. Paul Birkin, Buxton CC/Sett Valley Cycles 00:23:17
38. Michael Allen, Team Enable – M.I. Racing 00:23:49
39. Richard Mellor, Team Bottrill 00:23:52
40. John Golder, Chelmer CC 00:23:53
41. Nick Hickman, Bedfordshire Road CC 00:23:59
42. Susan Triplow, Female CC Sudbury 00:24:08
43. Andrew Vaughan, City RC (Hull) 00:24:19
44. Jymmy Trevor, City RC (Hull) 00:24:26
45. Paul White, Welland Valley CC 00:24:29
46. Benjamin Proctor, Cambridge University CC 00:25:05
47. Mark Bartley, Cambridge CC 00:25:34
48. Ann Shuttleworth, Female Cambridge CC 00:25:37
49. Kully Ubhi, Sikh Cycling Club 00:25:50
50. Dominic Whitehead, Cambridge CC 00:25:51
51. Peter Walton, Hertfordshire Whs 00:26:18
52. Phil Bailey, Loose Cannon’s Conditioning 00:26:34
53. Brian Martin, Ciclos Uno 00:27:39
54. Andrew Porter, Welwyn Whs 00:28:06

 



Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK