HC Result: Sheffrec CC Woodfall Lane Hill Climb


Andy Nichols winner of the Sheffrec CC Woodfall Lane Hill Climb on Friday, June 14 in Sheffield; Joanna Brewis fastest woman; Finley Hudson winner of the Youth event

HC Result: Sheffrec CC Woodfall Lane Hill Climb

1. Andy Nichols, Team Lifting Gear Products 02:05.3
2. Isaac Oliver, Harrogate Nova Race Team 02:06.8
3. Nicholas Latimer, Team Lifting Gear Products 02:23.4
4. Jon Bray, Rapha Cycling Club 02:36.1
5. Alan Royle, 7 Hills Cycling Club 02:37.5
6. Mark Proctor, Matlock CC 02:41.4
7. Bradley Dawson, Sheffrec CC 02:43.9
8. Andrew Laidler, Sitwell Cycling Club 02:43.1
9. Gavin Alcock, 7 Hills Cycling Club 02:47.4
10. Benjamin Rawsthorne, Waldy Wheelers 02:48.0
11. Stephen Greenway, 7 Hills Cycling Club 02:48.7
12. Oliver Humphreys, National Clarion CC 02:49.6
13. Callum Spencer, 7 Hills Cycling Club 02:53.3
14. Christopher Howden, Sitwell Cycling Club 02:59.0
15. Daniel Tisdall , Sheffrec CC 03:01.7
16. Darren Miller, Fusion Cycling Club Dronfield 03:02.0
17. Joanna Brewis, Female Sheffrec CC 03:02.7
18. Stuart Bolton, Sheffrec CC 03:03.4
19. Paul Faulkner, Common Lane Occasionals 03:05.2
20. Charlie Openshaw, Team Lifting Gear Products 03:07.8
21. Tobias Edwards, Team Lifting Gear Products 03:07.4
22. Simon Warren, Norwood Paragon CC 03:08.7
23. Simon Bennett, Sheffield Triathlon Club 03:09.7
24. Ben Smith, Verulam CC 03:12.3
25. Ryan Adamson, Sheffield Triathlon Club 03:14.7
26. Sebastian Sturges, 7 Hills Cycling Club 03:20.0
27. Daniel Farrand, myhillcycling.co.uk 03:21.0
28. Noah Zaman, myhillcycling.co.uk 03:27.8
29. Sam Hiley, Chapeltown Cycling Club 03:30.9
30. John Hind, Bolsover and District CC 03:32.7
31. Jamie Chester, Chapeltown Cycling Club 03:35.2
32. Nick Bury, 7 Hills Cycling Club 03:35.7
33. Max Revitt, Chapeltown Cycling Club 03:53.3
34. Nick Hails, Sheffield Triathlon Club 04:13.3
35. Richard Knowles, Stafford RC 05:36.0
36. Ellie Wildbore, Female Yorkshire Rose Cycling Club 05:36.4
37. Harriet Eisner, Female Sheffield Triathlon Club 06:24.6

YOUTH
1. Finley Hudson, Harrogate Nova Race Team 02:30.4
2. Ezra Bateman, Clifton CC York 02:35.3
3. Alfie Nott, Sheffield Youth Cycling Club 02:38.1
4. Jamie Brough, Matlock CC 03:05.9
5. Jasper Mumby, Sheffield Youth Cycling Club 03:06.4
6. Jude Alcock, Sheffield Youth Cycling Club 03:10.9
7. Seraphina Green, 360cycling 03:50.5
8. Finn Miller, Matlock CC 03:58.5
9. Phoebe Langlands, Female Matlock CC 04:03.4
10. Lukas Barton, Sheffield Youth Cycling Club 04:38.2

 



Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK