TT Result: Hemel Hempstead CC 10m TT


15 year old Leon Atkins wins the Men’s Hemel Hempstead CC 10 mile time trial with 33.4mph record breaking ride, Kate Allan wins the Women’s event

TT Result: Hemel Hempstead CC 10m TT

1. Leon Atkins, Youth 258 Protege 00:17:56 33.457 Mph
2. Will Lowden, Cambridge University CC 00:18:01
3. James Jenkins, Hart Performance Coaching 00:18:03
4. Nicholas Trbovic, Elysium Kalas Race Team 00:18:10
5. Rob Francis, Team Bottrill 00:18:39
6. Matthew Cox, FTP ( Fulfil The Potential ) Race Team 00:18:44
7. Hadyn James, BPC Flowbio race team 00:18:55
8. Richard Oakes, Team Ohten Aveas 00:18:58
9. Ryan Witchell, Royal Leamington Spa Cycling Club 00:18:59
10. Matt Rizzo-Naudi, Cambridge University CC 00:19:12
11. David Parkin, Velotik Racing Team 00:19:14
12. Lee Watson, Army Cycling 00:19:23
13. Sam Brown, 6AM Cycling 00:19:27
14. Daniel Chambers, Bicester Millennium CC 00:19:36
15. Aaron Borrill, Farnborough & Camberley CC 00:19:41
16. Colin McDermott, Festival Road Club 00:19:44
17. Tony Chapman, Frome and District Wheelers 00:19:45
18. Simon Bowler, AS Test Team 00:19:49
19. James Pearcy, Mid Devon Cycling Club 00:19:54
20. Steven Cottington, Bath Cycling Club 00:19:55
20. Peter Main, 34 Nomads CC 00:19:55
22. Dean Callister, Aerologic RT 00:19:59
23. Tim Butler, Gloucester City Cycling Club 00:20:01
24. Joe Adlam-Cook, Cambridge University CC 00:20:02
25. Toby Williams, Velotik Racing Team 00:20:07
26. Keith Lea, Paceline RT 00:20:09
27. Tim Radley, Gloucester City Cycling Club 00:20:13
28. Richard Llewellyn, Imperial Racing Team 00:20:15
29. Alastair Luxford, Wightlink Wight Mountain Race Team 00:20:16
30. Oliver Baylin, giant-helston 00:20:17
30. Stuart Hourigan, VeloRefined Rule 5 00:20:17
32. Robert Willcocks, Royal Air Force Cycling Association 00:20:19
33. Matthew Reader, Verulam CC 00:20:21
34. Daryl Maffey , CC London 00:20:22
35. Paul Lawton, Addform Vive Le Velo 00:20:23
36. Dan Whitehouse-Smith, Army Cycling 00:20:26
37. Mark Ellis, Mercedes AMG Petronas CC 00:20:27
37. Tom Quinlan, FTP ( Fulfil The Potential ) Race Team 00:20:27
39. Jonathan Allen, Cowley Road Condors CC 00:20:29
40. Adam Fisher, Cambridge CC 00:20:31
41. Jonathan Mills-Keeling, Aerologic RT 00:20:34
42. Keith Dorling , Team Bottrill 00:20:44
42. Steven Hughes , Thames Turbo Triathlon Club 00:20:44
44. Niel Dunnage, PDQ Cycle Coaching 00:20:45
45. Ady Dench, Team Sheffield 00:20:47
46. Mark Pritchard, Aerologic RT 00:20:49
47. John Lacey, Hemel Hempstead CC 00:20:50
48. Andrew Miller, ADDFORM Vive Le Velo 00:20:51
48. Matthew Smith, Gemini BC 00:20:51
50. Neal Beauchamp, Kingston Wheelers CC 00:20:53
50. Kyle Jones, trainSharp 00:20:53
52. Martin Hailstone, Addform Vive Le Velo 00:20:57
53. Chris Fowler, Ride Revolution Coaching 00:20:58
54. David Clark, Eastbourne Rovers CC 00:20:59
54. John Jones, Verulam Really Moving 00:20:59
56. Paul Smith, VeloRefined Rule 5 00:21:02
57. Paul Walshe, Plymouth Corinthian CC 00:21:05
58. Charles Langford, Youth Southend Wheelers 00:21:11
59. Adrian Talley, Velo Club St Raphael 00:21:13
60. Joseph Shaw, Ipswich BC 00:21:14
61. Glenn Taylor, Shorter Rochford RT 00:21:15
62. Alexander Luisi, Bath Cycling Club 00:21:21
63. Peter Cottington, Bath Cycling Club 00:21:22
64. Issy Zimmerman, Regents Park Rouleurs 00:21:34
65. Adam Wells, Rockingham Forest Wheelers 00:21:36
65. Rob Fletcher, Equipe Velo 00:21:36
67. Asher Gray, Youth Welwyn Whs 00:21:40
68. Danny Metherell, VĂ©loElite RC 00:21:41
69. Philip Wilkinson, Rockingham Forest Wheelers 00:21:46
70. Nick James, Aerologic RT 00:21:47
71. James Wooldridge, Team Milton Keynes 00:21:48
71. James Conolly, Stevenage CC 00:21:48
73. Simon Hunt, VĂ©loElite RC 00:21:54
74. Gavin Draper, North Hampshire RC 00:21:59
75. Jack Eastman-Nye, George Fox Cycling Solutions 00:22:11
76. Lee Turner, VeloRefined Rule 5 00:22:14
77. David Prom, Abellio – SFA Racing Team 00:22:17
78. Andrew Halliday, Westerley Cycling Club 00:22:19
79. James Hunt, Oxonian CC 00:22:21
80. Adrian Gower, Hitchin Nomads CC 00:22:24
81. Thomas Pfeiffer, Dulwich Paragon CC 00:22:36
82. Daniel Ramsbottom, Royal Air Force Cycling Association 00:22:39
83. Stu Carver, North Hampshire RC 00:22:42
84. Roger Porter, Verulam CC 00:24:06

WOMEN
1. Kate Allan, Team Bottrill 00:20:03
2. Laura Davies, Jadan Vive Le Velo 00:20:26
3. Lauren Creamer, Velo Fixers 00:21:07
4. Lucy Benezet Minns, Junior Tofauti Everyone Active 00:21:15
5. Louise Robinson, Shaftesbury CC 00:21:17
6. Linda Dewhurst, Ride Revolution Coaching 00:22:01
7. Iris Gray, Youth Welwyn Whs 00:22:17
8. Deb Hutson-Lumb, Wrekinsport CC 00:22:26
9. Chris Murray, Army Cycling 00:22:39
10. Jo Spencer, Swindon Wheelers 00:22:58
11. Frances Lammyman, Ride Revolution Coaching 00:23:09
12. Jayne Paine, Willesden CC 00:23:19
13. Liffey Daniels, FTP ( Fulfil The Potential ) Race Team 00:23:22
14. Elaine Simpson , Nottingham Clarion CC 00:23:44
15. Claire Hall, Parenesis-TougHuman Cycling 00:24:24
16. Susan Oldham, Cowley Road Condors CC 00:26:05
17. Joy Payne, VTTA (London & Home Counties) 00:26:07
18. Jill Bartlett, Hounslow & District Whs 00:26:56
19. Gina Brown, VTTA (London & Home Counties) 00:27:26
20. Lynne Scofield, Rockingham Forest Wheelers 00:27:58
21. Rosie Wingate, Youth Liv CC Halo Films 00:27:59
22. Samantha Messenger, Bicester Millennium CC 00:28:01
23. Rachel Green, Cheltenham & County Cycling Club 00:28:18
24. Hannah Makins, Mickey Cranks Cycling Club 00:29:03

 



Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK