Archive | Website Archive RSS feed for this section

Result: Kent Valley RC 10m TT

James Gullen fastest in the Kent Valley RC 10 mile time trial on June 16 on the L1015; Charlotte Boothman fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Kent Valley RC 10m TT Continue Reading →

Result: A3crg 25m TT

Pat Wright fastest in the A3crg 25 mile time trial on June 20 (Wednesday)  on the P884B course; Laura Bartlett fastest woman (more…)

Comments Off on Result: A3crg 25m TT Continue Reading →

Result: Litherland Circuit Race League 11

Matt Hacker winner of the 3/4 race at week 11 of the Litherland Circuit Race League in Liverpool on Wednesday night (more…)

Comments Off on Result: Litherland Circuit Race League 11 Continue Reading →

Result: Salt Ayre Tuesday League

Ben Greenwood winner at the Salt Ayre Tuesday League in Lancaster on June 19 (more…)

Comments Off on Result: Salt Ayre Tuesday League Continue Reading →

Result: Full Gas Tuesday Circuit Races

Douglas Leask winner of the cat 4 event at the Full Gas Tuesday Circuit Races on June 20 (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Tuesday Circuit Races Continue Reading →

Result: Plymouth Corinthiam 50m TT

Tim McEvoy fastest in the Plymouth Corinthiam 50 mile Time Trial on June 17, Ruth Burrows fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Plymouth Corinthiam 50m TT Continue Reading →

Result: Somerset Road Club 2-Up TTT

Will Bjergfelt and Graham Collins fastest in the Somerset Road Club two-up team time trial on June 20 (more…)

Comments Off on Result: Somerset Road Club 2-Up TTT Continue Reading →

Tour de France: Yates to lead Mitchelton Scott

Australian team Mitchelton Scott has named Adam Yates as team leader for the 2018 Tour de France (more…)

Comments Off on Tour de France: Yates to lead Mitchelton Scott Continue Reading →
DanBigham_feature

Video Interview: Dan Bigham

Prior to doing a 17.38 in the Hemel Hempstead 10 on June 16, VeloUK spoke to TT legend in Britain Dan Bigham about racing drag strips and hilly courses, his new Ribble Cycles Ultra TT bike, new Boardman Bikes Performance Centre & the British TT Champs course (more…)

Comments Off on Video Interview: Dan Bigham Continue Reading →

Result: Suffolk Cycle Race Series 2

Charlie Wright, Rebecca Johnson and Lewis Pendle winners at round 2 of the Suffolk Cycle Race Series at Trinity Park, Ipswich (more…)

Comments Off on Result: Suffolk Cycle Race Series 2 Continue Reading →

This Weekend: Tour of the Reservoir (Men & Women)

This weekend sees the annual Tour of Reservoir for Men and Women in an important shakedown for the riders before the British champs in the same region the week after (more…)

Comments Off on This Weekend: Tour of the Reservoir (Men & Women) Continue Reading →

Result: Spring in the Park 7

Jamie Pullen, Iona Moir, Caelan Miller and Anoushka Minale winners at week 7 of Spring in the Park Youth Races (Friday, 15 June) (more…)

Comments Off on Result: Spring in the Park 7 Continue Reading →

Team News: Quickstep TTT Win in Adriatica Ionica

Quickstep win team time trial in Lido di Jesolo and Elia Viviani leads the general classification (more…)

Comments Off on Team News: Quickstep TTT Win in Adriatica Ionica Continue Reading →

Result: Royal Albert CC 10-mile TT

Douglas Watson fastest in the Royal Albert CC 10-mile time trial at Stirling in Scotland on June 17 (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: Royal Albert CC 10-mile TT Continue Reading →

Result: Hog Hill League Round 7

James Jenkins and Philip Palmer winners at round 7 of the Hog Hill League at Redbridge Cycle Centre in NE London on June 14 (more…)

Comments Off on Result: Hog Hill League Round 7 Continue Reading →

Result: Odd Down Summer Series 7

Stuart Hardy and Tom Sharp winners at round 7 of the Odd Down Summer Series on Tuesday, June 12 (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Summer Series 7 Continue Reading →

Result: Emerson Grand Prix

Ben Granger and Cameron Jeffers of Saint Piran winners at the Emerson Grand Prix on Saturday, June 16 (more…)

Comments Off on Result: Emerson Grand Prix Continue Reading →

Result: Bovingdon Bomber Criterium Series 5

Joshua Crow-Stewart and Olivia Bentley winners at week 5 of the Bovingdon Bomber Criterium Series (more…)

Comments Off on Result: Bovingdon Bomber Criterium Series 5 Continue Reading →

Result: Stourport Summer Series 6

Steve Ambrose, Philip Hinch, and Charles Walker winners at week 6 of the Stourport Summer Series in Worcestershire (more…)

Comments Off on Result: Stourport Summer Series 6 Continue Reading →

Result: Cwmcarn Paragon Crits 1

David Bees and Samuel Beckett winners at round 1 of the Cwmcarn Paragon Crits at the Llandow Motor Racing Circuit (more…)

Comments Off on Result: Cwmcarn Paragon Crits 1 Continue Reading →

Startlists: British Road Championships

The riders racing the 2018 Edition of the British Road Championships in Northumberland on June 28 & July 1st has been released (more…)

Comments Off on Startlists: British Road Championships Continue Reading →

Result: Cyclopark Women’s Grand Prix

Eeva Sarlin winner of the Cyclopark Women’s Grand Prix; Megan Panton winner of the 3/4 support race in Kent (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Women’s Grand Prix Continue Reading →

Result: Darley Moor Circuit Races 3

Alicia Lisle and Jordan Hill winners at week 3 of the Darley Moor Circuit Races (more…)

Comments Off on Result: Darley Moor Circuit Races 3 Continue Reading →

Result:Dave Hitchen 2-Day

Ben Joughin wins the overall, Aidan Quinn and Michael Ashurst of Onimpex Bio Racer RT stage winners at the Dave Hitchen 2-Day in the North West (more…)

Comments Off on Result:Dave Hitchen 2-Day Continue Reading →

Result: Team MK Midweek Youth Racing 9

James Lloyd and Jamie Maxen two of the winners at week 9 of the Team MK Midweek Youth Racing on June 13 (Wednesday) (more…)

Comments Off on Result: Team MK Midweek Youth Racing 9 Continue Reading →

Result: Cyclopark Summer Race Series 9

Matt Holmes and Stephen Gibson winners at week 9 of the Cyclopark Summer Race Series on June 14 in Kent (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Summer Race Series 9 Continue Reading →

Result: CDPP Crit Series 9

Robert Watson and Thomas Denwood winners at week 9 of the CDPP Crit Series at Nelson in Lancashire on June 14 (Thursday) (more…)

Comments Off on Result: CDPP Crit Series 9 Continue Reading →

Result: Balblair Road Race

Michael Gordon winner of the 3/4 Balblair Road Race in Scotland (Dingwall) on Sunday, June 17 (more…)

Comments Off on Result: Balblair Road Race Continue Reading →

Result: Neish/Low 25m TT

Jamie Davidson fastest in the Neish/Low 25 mile Time Trial at Laurencekirk in Scotland on June 17 (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: Neish/Low 25m TT Continue Reading →

Result: Peter Sandy Memorial Road Race

Michael Mottram winner of the National B Peter Sandy Memorial Road Race at Uffculme (Devon) on Sunday, June 17 (more…)

Comments Off on Result: Peter Sandy Memorial Road Race Continue Reading →

Result: Fareham Wheelers 25m TT

James Rix fastest in the Fareham Wheelers 25 mile time trial on June 17 (Sunday) on the P884B/25; Julie Chasin fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Fareham Wheelers 25m TT Continue Reading →

Result: Team Chronomaster B2D Road Race

Matthew Dudman winner of the Team Chronomaster B2D Road Race for category 2/3/4 riders (June 17, Sunday) (more…)

Comments Off on Result: Team Chronomaster B2D Road Race Continue Reading →

Result: David Campbell Memorial Circuit Races

Alfred George, Anna Fairweather, Oscar Onley and Eva Young some of the winners at the David Campbell Memorial Circuit Races (more…)

Comments Off on Result: David Campbell Memorial Circuit Races Continue Reading →

Result: WCTTCA 50m TT

Phil Williams fastest in the WCTTCA 50 mile time trial on June 17; Kate Giddings fastest woman (more…)

Comments Off on Result: WCTTCA 50m TT Continue Reading →

Result: Tameside Tuesday Circuit Race League

Robert Donaldson and Tony Bowler winners at the Tameside Tuesday Circuit Race League on June 19 in Greater Manchester (more…)

Comments Off on Result: Tameside Tuesday Circuit Race League Continue Reading →

Result: Cleveland Whs Sporting 25

Jack Rees of Ribble Pro Cycling fastest in the Cleveland Whs Sporting 25 mile time trial on June 17 on the T255 course; Patricia Bell fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Cleveland Whs Sporting 25 Continue Reading →

Result: Synergy Cycles Summer Crit Series 1

Joanne Thom, Charlie Aldridge and Ciaran Mc Sherry winners at round 1 of the Synergy Cycles Summer Crit Series (more…)

Comments Off on Result: Synergy Cycles Summer Crit Series 1 Continue Reading →

Result: Yorkshire RC 50m TT

Ross Walton fastest in the Yorkshire RC 50 mile time trial On June 17 on the V251; Kirsty Bramley fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire RC 50m TT Continue Reading →

Result: Lotus Circuit Race League 7

James Millson and Harley Matthews winners at week 7 of the Lotus Circuit Race League on the 19th of June (more…)

Comments Off on Result: Lotus Circuit Race League 7 Continue Reading →

Result: Yorkshire RC 25m TT

Richard Dean fastest in the Yorkshire RC 25 mile time trial on June 17 on the V233, Sarah Lewthwaite fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire RC 25m TT Continue Reading →
BethCrumpton_feature

Feature: Beth Crumpton – Two Paths to Follow

VeloUK chatted with Storey Racing’s Beth Crumpton during stages 3 and 4 of this year’s OVO Energy Women’s Tour as the race made its way around many of the roads familiar to the Redditch born rider. (more…)

Comments Off on Feature: Beth Crumpton – Two Paths to Follow Continue Reading →

News: JLT Condor in Canada

Fresh from a win at the London Nocturne and following a stage win and promising performances at the Tour of Japan, JLT Condor travelled to Canada to make their first ever appearance at the Tour de Beauce, North America’s longest-running stage race. (more…)

Comments Off on News: JLT Condor in Canada Continue Reading →

Result: Reifen Racing Road Race

Christopher Croxford winner of the 3/4 Reifen Racing Road Race at Morpeth in the North East on Sunday (June 17) (more…)

Comments Off on Result: Reifen Racing Road Race Continue Reading →

Result: Velopreda 9.5m TT

David Griffiths of Bioracer-Project GO fastest in theVelopreda 9.5 mile time trial on June 17 (Sunday); Catherine Logan fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Velopreda 9.5m TT Continue Reading →

Result: VTTA Kent 25m TT

Christopher Fennell fastest in the VTTA Kent 25 mile time trial on Sunday (June 17); Tracy Wilkinson-Begg fastest woman (more…)

Comments Off on Result: VTTA Kent 25m TT Continue Reading →

Result: Manchester & District TTA 50m TT

Mat Ivings fastest in the Manchester & District TTA 50 mile Time Trial on Saturday (June 16); Claire Harrison fastest female (more…)

Comments Off on Result: Manchester & District TTA 50m TT Continue Reading →

Result: Sunderland Clarion 25m TT

Adam Wild is fastest in the Sunderland Clarion 25 mile time trial on June 17 (Sunday); Gemma Frost fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Sunderland Clarion 25m TT Continue Reading →

Result: Spalding CC 25m TT

Connor Swift of Madison Genesis wins the Spalding CC 25 mile time trial, Harry Tanfield second after a two minute penalty, Sophie Lankford is fastest female (more…)

Comments Off on Result: Spalding CC 25m TT Continue Reading →

Result: Velopreda Hill Climb

Aidan Quinn winner of the Velopreda Hill Climb on Sunday (June 17); Deirdre O’Reilly fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Velopreda Hill Climb Continue Reading →

Result: Beacon RCC 10m TT

David Kiernan fastest in the Beacon RCC 10 mile Time Trial on Sunday (June 17); Jessica Rhodes-Jones fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Beacon RCC 10m TT Continue Reading →

Result: Glendene Road Race

Jim Bradford winner of the National B Glendene Road Race (Essex Road Race League) at Great Saling on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Glendene Road Race Continue Reading →

Result: Hemel Hempstead 10m TT

Course record for Harry Tanfield of Canyon Eisberg who gets the better of track teammate Dan Bigham (Ribble Pro Cycling) in the Hemel Hempstead 10 mile time trial on Saturday, Stephanie Post fastest woman; Junior Comp record for Joshua Sandman (more…)

Comments Off on Result: Hemel Hempstead 10m TT Continue Reading →

Result: Newbury RC 10m TT

Tim Cartwright fastest in the Newbury RC 10 mile time trial on Saturday (June 16) on the H10/17R course; Deborah Davidson fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Newbury RC 10m TT Continue Reading →

Result: West Wales Cyclists’ League 100m TT

Christopher Gibbard fastest in the West Wales Cyclists’ League 100 mile time trial on Sunday, Rebecca Bennett fastest woman (more…)

Comments Off on Result: West Wales Cyclists’ League 100m TT Continue Reading →

Result: Crawley Wheelers Summer RR

Dan Tulett wins the National B Crawley Wheelers Summer Road Race in Surrey on Saturday, June 16 over 82 miles (more…)

Comments Off on Result: Crawley Wheelers Summer RR Continue Reading →

Result: East District CA 25m TT Champs

Matthew Senter fastest in the East District CA 25 mile time trial championship on Sunday (June 13); Rebecca Johnson fastest woman in 16th overall (more…)

Comments Off on Result: East District CA 25m TT Champs Continue Reading →

Result: Team MK Central League Road Race

Christopher Dredge of Spirit Tifosi Racing Team  and Anneleen Bosma winners at the Team MK Central League Road Races at Towcester on Sunday, 17 June (more…)

Comments Off on Result: Team MK Central League Road Race Continue Reading →

Result: Chelmer CC Sporting 25

Paul Hart fastest in the Chelmer CC sporting 25 mile time trial on June 17, Lauren Kirchel fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Chelmer CC Sporting 25 Continue Reading →

Result: Sotonia Summer Criterium

Richard Windsor, Nathan Leaves and Rhys Hidrio winners at the Sotonia Summer Criteriums in Hampshire – Sunday, 17 June (more…)

Comments Off on Result: Sotonia Summer Criterium Continue Reading →

Team News: Double for BMC at Suisse

The final day of the Tour de Suisse saw BMC do the double with Stefan Kung winning the time trial and Richie Porte the overall (more…)

Comments Off on Team News: Double for BMC at Suisse Continue Reading →

Result: Gillingham Wheelers Summer RR

James Bevan winner of the category 3/4 Gillingham Wheelers Summer Road Race at Templecombe on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Gillingham Wheelers Summer RR Continue Reading →

Top 10: East Sussex CA 50m TT

Mark Smith fastest in the East Sussex CA 50 mile time trial on June 17; Lisa Davis was fastest woman (more…)

Comments Off on Top 10: East Sussex CA 50m TT Continue Reading →

Result: Kent Valley RC Charity 25

Stephen Irwin fastest in the Kent Valley RC Charity 25 mile time trial on June 17, Erica Booth fastest woman (L2524 course) (more…)

Comments Off on Result: Kent Valley RC Charity 25 Continue Reading →

Result: Mike Jones Trophy Road Race

Oliver Hayward won the Mike Jones Trophy Road Race for 2/3/4 at Minsterley, Shropshire on Sunday (June 17) (more…)

Comments Off on Result: Mike Jones Trophy Road Race Continue Reading →

Women’s Tour: Final Stage

Lotta Lepisto wins the final stage of the 2018 Edition of the Women’s Tour; Coryn Rivera wins the overall with Dani King third overall (more…)

Comments Off on Women’s Tour: Final Stage Continue Reading →

Result: Crits at the Park 5

Lillian Choy, Stuart Taplin, Bradley Shenton & Richmond Rogers winners at round 5 of the Crits at the Park on June 16 (more…)

Comments Off on Result: Crits at the Park 5 Continue Reading →

Top 10: Sussex CA 15m TT

Simon McNamara winner of the Sussex CA 15 mile time trial on the G15/93 on June 16; Angela Radden-Rutt fastest woman (more…)

Comments Off on Top 10: Sussex CA 15m TT Continue Reading →

Result: VC Glasgow South 10m TT

John Archibald of Ribble Pro Cycling fastest in the VC Glasgow 10 mile time trial on June 16; Catherine Logan fastest woman (more…)

Comments Off on Result: VC Glasgow South 10m TT Continue Reading →

Result: Mid Shropshire Wheelers 10m TT

George Evans fastest in the Mid Shropshire Wheelers 10 mile Time Trial on June 16; Hetty Niblett fastest woman in 10th! (more…)

Comments Off on Result: Mid Shropshire Wheelers 10m TT Continue Reading →

Tour de Suisse: Porte Keeps Lead Ahead of TT

Richie Porte (BMC) survived the hectic circuit race on stage 8 of the Tour de Suisse to maintain his overall lead ahead of the final time trial today (Sunday) (more…)

Comments Off on Tour de Suisse: Porte Keeps Lead Ahead of TT Continue Reading →

International News: Pedersen wins Tour of Fyun

Danish champion Mads Pedersen sprinted to the win in the Fyun Rundt (Tour of Fyun) Saturday after his Trek-Segafredo teammates controlled the latter part of the 201-kilometer race (more…)

Comments Off on International News: Pedersen wins Tour of Fyun Continue Reading →

Report/Results: Brooks Cycles Track League

Despite the overnight storm the wind dropped and the sun came out for week 7 of the Brooks Cycles Track League, Lyme Valley Velodrome, Newcastle under Lyme on June 14 (more…)

Comments Off on Report/Results: Brooks Cycles Track League Continue Reading →

Women’s Tour: Mini Interviews

Gordon Wiseman has been mingling with riders, managers and ViPs at the Women’s Tour to get some mini interviews on the race (more…)

Comments Off on Women’s Tour: Mini Interviews Continue Reading →

Women’s Tour: Stage 4

Coryn Rivera retains race lead in Women’s Tour as Amalie Dideriksen wins stage 4 into Worcester, Best Brit Dani Rowe crashes in finale (more…)

Comments Off on Women’s Tour: Stage 4 Continue Reading →

Result: Hafren CC/MSW Thursday Night Circuit Races 3

Nicholas James, James Satoor, Ben Askey and Cerys Greaves winners at week 3 of the Hafren CC/MSW Thursday Night Circuit Races at Shrewsbury Sports Village (more…)

Comments Off on Result: Hafren CC/MSW Thursday Night Circuit Races 3 Continue Reading →

Result: MK Bowl Thursday League

Connie Hayes, Ian Rives, Enrico Cacciatori and Jordan Peacock of Spirit Tifosi Racing Team winners at the Milton Keynes Bowl Thursday League on June 14 (more…)

Comments Off on Result: MK Bowl Thursday League Continue Reading →

Report: South Staffordshire & Shropshire RR League

James Ireson sprinted to victory in the sixth round of the South Staffordshire and Shropshire Road Race League (more…)

Comments Off on Report: South Staffordshire & Shropshire RR League Continue Reading →

Result: Litherland Circuit Race League 10

Luke Jackson, George Elliott and Madeleine Scott of Kuota – Spinergy – GSG winners at week 10 of the Litherland Circuit Race League in Liverpool on Wednesday, June 13 (more…)

Comments Off on Result: Litherland Circuit Race League 10 Continue Reading →

Result: Hillingdon Youth Summer Series 6

Alexander Bosley and Edward Charles two of the winners at the Hillingdon Youth Summer Series (week 6) on Monday (June 11) (more…)

Comments Off on Result: Hillingdon Youth Summer Series 6 Continue Reading →

Result: Corrieri’s Classic 10m TT

Robert Friel and Anna Fairweather winners at the Corrieri’s Classic 10 mile time trial at Stirling in Scotland on June 10 (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: Corrieri’s Classic 10m TT Continue Reading →

Result: London Nocturne

Ed Clancy, Louise Heywood-Mahé, Lee Brown and Marcel Six winners at the London Nocturne on Saturday (June 9) (more…)

Comments Off on Result: London Nocturne Continue Reading →

Result: Tuesday Hillingdon Circuit Race League

Alexandar Richardson, Karl Alexander and Artur Cheremisinov winners at round 10 of the Tuesday Hillingdon Circuit Race League (June 12) (more…)

Comments Off on Result: Tuesday Hillingdon Circuit Race League Continue Reading →

Result: Crystal Palace Tuesday Circuit League

Daniel Tulett, Delia Beddis, and Oscar Nilsson-Julien winners at week 6 of the Crystal Palace Tuesday Circuit League on June 12 (more…)

Comments Off on Result: Crystal Palace Tuesday Circuit League Continue Reading →

Tour de Suisse: Quintana wins the stage

Race leader Richie Porte (BMC) digs deep on Stage 7 to retain Yellow jersey as Nairo Quintana shows his pre Tour de France form with stage win (more…)

Comments Off on Tour de Suisse: Quintana wins the stage Continue Reading →

Women’s Tour: Stage 3

Sarah Roy sprinted to victory in Royal Leamington Spa at the end of the Women’s Tour’s longest stage, heading home Giorgia Bronzini and Marianne Vos at the finish of the third stage of the race. (more…)

Comments Off on Women’s Tour: Stage 3 Continue Reading →

Result: Portsmouth Evening Circuits 11

Justin Hoy, Sam Stewart and Sam Short winners at week 11 of the Portsmouth Evening Circuits on Wednesday, June 13 at the Mountbatten Centre (more…)

Comments Off on Result: Portsmouth Evening Circuits 11 Continue Reading →

Result: HSW Evening Road Race

Michael Harris winner of the category 3/4 HSW Evening Road Race at Holmfirth on Wednesday (June 13) (more…)

Comments Off on Result: HSW Evening Road Race Continue Reading →

Result: Blyton Crit Series 5

Alex Dalton and Ben Lambert winners at week 5 of the Blyton Crit Series on June 13 at Gainsborough (more…)

Comments Off on Result: Blyton Crit Series 5 Continue Reading →

Result: TeamSpy 10m TT

Adam Holleyman fastest in the TeamSpy 10 mile time trial on June 14; Hollie Dowling fastest female (more…)

Comments Off on Result: TeamSpy 10m TT Continue Reading →

Result: RC Ravenna Goodwood Crits 1

Gareth Smith, Rebecca Waters and Steve Calland winners at the RC Ravenna Goodwood Crits on Tuesday (June 12) (more…)

Comments Off on Result: RC Ravenna Goodwood Crits 1 Continue Reading →

Result: Fife Midweek TT Series Week 10

Joseph McMillan fastest at week 10 of the Fife Midweek Time Trial Series, a 10 mile time trial on Wednesday, June 13 (Scotland) (more…)

Comments Off on Result: Fife Midweek TT Series Week 10 Continue Reading →

Top 10: Rockingham Raceway Thursday Series 6

Matthew Ellis winner of round 6 of the Rockingham Raceway Thursday Series on June 14 at Corby (more…)

Comments Off on Top 10: Rockingham Raceway Thursday Series 6 Continue Reading →

Results: Common Lane Occasionals 12m TT

Sam Walsham fastest in the Common Lane Occasionals 12 mile time trial on June 13; Alex Deck fastest woman (more…)

Comments Off on Results: Common Lane Occasionals 12m TT Continue Reading →

Result: A3crg 15m TT

Liam Maybank fastest in A3crg’s 15 mile time trial on June 13; Alice Lethbridge fastest women in 10th (more…)

Comments Off on Result: A3crg 15m TT Continue Reading →

Result: Croft 10 Mile TT Series

Jack Rees (Ribble Pro Cycling) fastest in the Croft 10 Mile TT Series (2) on June 13 over 10 miles; Sarah Foulds fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Croft 10 Mile TT Series Continue Reading →

Report/Result: Isle of Man Youth League 8

The tropical weather that the Island enjoyed during the two weeks of TT motorcycling racing lasted just long enough for last Tuesday night’s eighth round of Team RL360 Isle of Man’s Youth League to be staged in near perfect conditions. (more…)

Comments Off on Report/Result: Isle of Man Youth League 8 Continue Reading →

Tour de Suisse: Porte Extends Lead

Richie Porte extended his lead by 12 seconds on the queen stage of the Tour de Suisse with an impressive late attack on the short, steep final climb to cross the line in sixth place. (more…)

Comments Off on Tour de Suisse: Porte Extends Lead Continue Reading →

Women’s Tour: Stage 2

The USA’s Coryn Rivera edged out legend Marianne Vos to win stage 2 of the Women’s Tour; Rivera leads overall from Dani Rowe (more…)

Comments Off on Women’s Tour: Stage 2 Continue Reading →
_BoardmanCyclingCentre_feature_

Feature: Boardman Performance Centre

On a visit to the now fully open Boardman Performance Centre, not only does it have state of the art performance experts and facilities but also the latest range of Boardman Bikes (more…)

Comments Off on Feature: Boardman Performance Centre Continue Reading →

News: Circuit for Crit Champs

The course for the forthcoming British Circuit Championships in Stockton-on-Tees has been revealed. (more…)

Comments Off on News: Circuit for Crit Champs Continue Reading →

Result: Suffolk Cycle Race Series 1

Matthew Webster, Francesca Hall and Andrew Taylor winners at week 1 of the Suffolk Cycle Race Series at Trinity Park, Ipswich – 13th June (more…)

Comments Off on Result: Suffolk Cycle Race Series 1 Continue Reading →

Result: Thursday Circuit Races Hull

Lee Coulson and Luke Mackinder winners at the circuit races at the Hull Ennerdale circuit on Thursday, June 7 (more…)

Comments Off on Result: Thursday Circuit Races Hull Continue Reading →

Result: Friday Youth Circuit Races Cyclopark 6

Max Bolton, Benjamin Tuchner, Iona Moir and Anoushka Minale winners at week 6 of the Friday Youth Circuit Races at Kent Cyclopark on June 8 (more…)

Comments Off on Result: Friday Youth Circuit Races Cyclopark 6 Continue Reading →

Result: Redbridge Saturday Circuit Races

Llewellyn Kinch, Arun Koetsier, and Michelle Arthurs-Brennan winners at the Redbridge Saturday Circuit Races on June 9 (NE London) (more…)

Comments Off on Result: Redbridge Saturday Circuit Races Continue Reading →

Result: Scottish Masters Road Race Championships

David Lines and Dominic Hines winners at the 2018 Scottish Masters Road Race Championships at Alford on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Scottish Masters Road Race Championships Continue Reading →

Result: Cwmcarn Paragon 10m TT

Christopher Gibbard fastest in the Cwmcarn Paragon 10 mile Time Trial on Saturday (June 9); Stephanie Post fastest woman in 11th overall (more…)

Comments Off on Result: Cwmcarn Paragon 10m TT Continue Reading →

Result: Sam Walton Memorial RR

John Archibald leads a 1-2 for Ribble Pro Cycling with Alex Luhrs second in the Sam Walton Memorial RR on Sunday, June 10 (more…)

Comments Off on Result: Sam Walton Memorial RR Continue Reading →

Result: Allen Valley Velo Sporting 24.8m TT

Jamie Johnson fastest in the Allen Valley Velo Sporting 24.8 mile time trial on June 10 on the M24.8 course, Fiona Burnie first woman in 19th overall (more…)

Comments Off on Result: Allen Valley Velo Sporting 24.8m TT Continue Reading →

Tour de Suisse: Porte Leads The GC

The Tour de Suisse leader’s jersey changed from the shoulders of one BMC rider to another when Richie Porte took the overall lead from Stefan Küng after the summit finish on stage 5. (more…)

Comments Off on Tour de Suisse: Porte Leads The GC Continue Reading →

Women’s Tour: Stage 1

Jolien D’hoore opened up her 2018 Women’s Tour just as she left off in London in 2017 by sprinting to victory at the head of a world-class field in Southwold, Suffolk on Wednesday (more…)

Comments Off on Women’s Tour: Stage 1 Continue Reading →

Result: Tameside Tuesday League

Matt Hallam and Corinne Side winners at the Tameside Tuesday Circuit Race League in Greater Manchester on June 12 (more…)

Comments Off on Result: Tameside Tuesday League Continue Reading →

Result: Lotus Circuit Race League

Zachary Herrod and Morris Bacon two of the winners at the Lotus Circuit Race League (round 6) on June 12 (more…)

Comments Off on Result: Lotus Circuit Race League Continue Reading →

Result: Salt Ayre Tuesday Crits

Simon Wilson of Ribble Pro Cycling and Chris Pickles winners at week 3 of the Kent Valley RC’s Salt Ayre Tuesday Night circuit races (June 12) (more…)

Comments Off on Result: Salt Ayre Tuesday Crits Continue Reading →

Tour de Suisse: Chris Juul-Jensen wins stage 4

The success for Mitchelton-Scott continues as Chris Juul-Jensen solos to victory on the fourth stage of Tour de Suisse (more…)

Comments Off on Tour de Suisse: Chris Juul-Jensen wins stage 4 Continue Reading →

Result: Middlesbrough Thursday Night Crits

William Corbett of Ribble Pro Cycling, Richard King, Richard Lewis and Hannah Farran winners at the Middlesbrough Thursday Night Crits on June 7 (more…)

Comments Off on Result: Middlesbrough Thursday Night Crits Continue Reading →

Top 10: Ballantyne Memorial RR

Alan Nixon winner of the category 3/4 Ballantyne Memorial Road Race at Morpeth in the North East on Saturday (June 9) (more…)

Comments Off on Top 10: Ballantyne Memorial RR Continue Reading →

News: Women’s Tour Starts Wednesday

Excitement is building ahead of the start of the fifth edition of the Women’s Tour as competitors begin to arrive in Suffolk for Stage One on Wednesday 13 June. (more…)

Comments Off on News: Women’s Tour Starts Wednesday Continue Reading →

Result: Surrey League Masters Series

Gary Brind and Gianluca Cappello winners at the Surrey League Masters Series on June 6th (more…)

Comments Off on Result: Surrey League Masters Series Continue Reading →

Result: Surrey League Handicap 7

Paul Pickup winner of week 7 of the Surrey League Handicap series at Kitsmead Lane on the 8th of June (more…)

Comments Off on Result: Surrey League Handicap 7 Continue Reading →