Archive | RibbleCycles RSS feed for this section

Result: TLI Cycling East Yorkshire RR League

Alex Dalton(Event 1)  and Max Poole  (Event 2) winners in the TLI Cycling East Yorkshire RR League  on Mat 3rd and 17th respectively  (more…)

Comments Off on Result: TLI Cycling East Yorkshire RR League Continue Reading →

Result: Cleveland Whs Hilly 25m TT

Steven Guymer fastest in the Cleveland Whs Hilly 25 mile Time Trial on Sunday (May 20); Gemma Pearson fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Cleveland Whs Hilly 25m TT Continue Reading →

Result: Sheffrec CC 25m TT

Liam Bromiley leads a 1-2 for the host club Sheffrec CC in their 25 mile time trial; Kirsty Bramley fastest woman in 11th overall (more…)

Comments Off on Result: Sheffrec CC 25m TT Continue Reading →

Result: Hitchin Nomads 25m TT

Ashley Cox fastest in the Hitchin Nomads 25 mile Time Trial on Saturday (May 19); Christine Bertram fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Hitchin Nomads 25m TT Continue Reading →

Result: Richmond CC Sporting 24m TT

Commonwealth Games silver medalist in the TT, Harry Tanfield of Canyon Eisberg, wins the Richmond CC Sporting 24 mile time trial; Fiona Burnie is fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Richmond CC Sporting 24m TT Continue Reading →

Result: VTTA Nottm & East Mids 25m TT

A ’46’ for Adam Duggleby in the VTTA Nottm & East Mids 25 mile time trial on the A25/34 (Saturday, May 19); Karen Ledger fastest woman (more…)

Comments Off on Result: VTTA Nottm & East Mids 25m TT Continue Reading →

Result: VTTA Nottm & East Mids 25m TT

A ’46’ for Adam Duggleby in the VTTA Nottm & East Mids 25 mile time trial on the A25/34 (Saturday, May 19); Karen Ledger fastest woman (more…)

Comments Off on Result: VTTA Nottm & East Mids 25m TT Continue Reading →

Result: Carlisle CA Evening Series 5

Matthew Atkinson, Darryl Tait and Matti Egglestone winners at week 5 of the Carlisle CA Evening Series on Thursday, May 17 (more…)

Comments Off on Result: Carlisle CA Evening Series 5 Continue Reading →

Result: MK Bowl Thursday Circuit League (May 17)

William Scott, James Garrett, Scott Morris and Francesca Hall winners at the Milton Keynes Bowl Circuit Race League on May 17 (more…)

Comments Off on Result: MK Bowl Thursday Circuit League (May 17) Continue Reading →

Result: Sussex Circuit Series Week 6

Amelia Roberts, Rory Barrett and Sam Horwill winners at week 6 of the Sussex Circuit Race League on Friday (May 18) in Brighton (more…)

Comments Off on Result: Sussex Circuit Series Week 6 Continue Reading →

Result: Marsh Tracks Summer Series 2

William Mapus-Smith winner at week 2 of the Marsh Tracks Summer Series in North Wales on Wednesday (May 16) (more…)

Comments Off on Result: Marsh Tracks Summer Series 2 Continue Reading →

Result: Primavera Circuit Races 4

Gavin Howell, Nicholas Holland, Honor Elliott and Oscar Nilsson-Julien winners at week 4 of the Primavera Circuit Races at London’s Velopark on Saturday (May 19) (more…)

Comments Off on Result: Primavera Circuit Races 4 Continue Reading →

Result: Castle Combe Circuit Races Week 3

Mark Perry, Matt Steel and Rhys Thomas winners at wee 3 of the Castle Combe Circuit Races on Thursday, May 17 (more…)

Comments Off on Result: Castle Combe Circuit Races Week 3 Continue Reading →

Result: GCRT Isobel Smith Memorial 25

James Cusick fastest in the GCRT Isobel Smith Memorial 25 mile time trial at Laurencekirk in Scotland on Sunday (May 20) (more…)

Comments Off on Result: GCRT Isobel Smith Memorial 25 Continue Reading →

Result: Aberdeen Support Races

Lucy Ritchie, Zak Loney and Alan Smith winners at the Tour Series support races in Aberdeen on Thursday (May 17) (more…)

Comments Off on Result: Aberdeen Support Races Continue Reading →

Result: Hillingdon Saturday Crits (May 19)

Ieuan Woods, Tony Gibb and Robin Parker winners at the circuit racing at Hillingdon on Saturday (May 19) in West London (more…)

Comments Off on Result: Hillingdon Saturday Crits (May 19) Continue Reading →

Result: Hugh Dornan Memorial Race

Alex Luhrs and William Corbett in a 1-2 for Ribble Cycling in the National B Hugh Dornan Memorial Race in Scotland on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Hugh Dornan Memorial Race Continue Reading →

Result: Tom Hawkins Road Race

Samuel Beckett winner of the 2/3/4 Tom Hawkins Road Race in Devon on Sunday (May 20) (more…)

Comments Off on Result: Tom Hawkins Road Race Continue Reading →

Result: TLI Cycling Circuit Championships

Thomas Mitchell, Daniel Bigham, Ed Hopper, Dave Griffiths, Andrew Turner, Simon Deplitch, Mal Gill, Roy Holmes, Stephen Wilkinson, Alan Forrester and Richard Booth winners at the TLI Cycling Circuit Championships at Oulton Park on a sunny day in Cheshire (Sunday, May 20) (more…)

Comments Off on Result: TLI Cycling Circuit Championships Continue Reading →

Report & Results: Ilkley 2 day 2018

Freddie Jagger was an impressive winner of the Ilkley 2 day held in Nidderdale, North Yorkshire. (more…)

Comments Off on Report & Results: Ilkley 2 day 2018 Continue Reading →

Result: Northover Vets Team 10 & 25m TTs

Gary Chambers a double winner in the 10 and 25 mile Northover Vets Team time trials on Sunday; Emma Angove fastest woman in both events (more…)

Comments Off on Result: Northover Vets Team 10 & 25m TTs Continue Reading →

Result: Selby CC 10m TT

Simon Beldon the only rider under 20 minutes in the Selby CC 10 mile time trial on Sunday (May 20); Fiona Sharp fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Selby CC 10m TT Continue Reading →

Result: Penzance Whs 19m TT

Tim McEvoy fastest in the Penzance Wheelers 19 mile Time Trial on Sunday (May 20); Stacey Ginieres fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Penzance Whs 19m TT Continue Reading →

Result: Verulam reallymoving Road Races

Marcel Six and Helen Ralston winners at the Verulam reallmoving.com Road Races on Sunday (May 20) (more…)

Comments Off on Result: Verulam reallymoving Road Races Continue Reading →

TLI Cycling Circuit Championships: Youth

Kieran Smith, Finley Douglas, Joshua Jackson, Fraser Cummings and Frank White winners at the TLI Cycling Circuit Championships (Oulton Park) on Sunday (more…)

Comments Off on TLI Cycling Circuit Championships: Youth Continue Reading →

Result: Cramlington CC 10m TT

Adam Wild (18.59) breaks the course record to win the Cramlington CC 10 mile Time Trial, Kerry Gowland was fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Cramlington CC 10m TT Continue Reading →

Result: De Laune CC 25m TT

Nic Fennell fastest in the De Laune CC 25 mile Time Trial on Sunday (May 20); Charmaine Pullen first woman (more…)

Comments Off on Result: De Laune CC 25m TT Continue Reading →

Result: Acme Whs 25m TT

Marcin Bialoblocki fastest with 43.21 on the R25/3H; Alice Lethbridge fastest woman whilst Pfeiffer Georgi breaks junior women’s competition record (more…)

Comments Off on Result: Acme Whs 25m TT Continue Reading →

Result: Westbury Wheelers Hardriders TT

David Janes fastest in the Westbury Wheelers Hardriders Time Trial on Saturday (May 19); Joanne Jago fastest women (more…)

Comments Off on Result: Westbury Wheelers Hardriders TT Continue Reading →

Result: Southern Counties CU 10m TT

Pat Wright fastest in the Southern Counties CU 10 mile Time Trial on May 19 (Saturday); Jackie Dodd fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Southern Counties CU 10m TT Continue Reading →

Result: Farnham Road Club 10m TT

James Boyman is fastest with the only time under 20 minutes (19.23) in the Farnham Road Club 10 mile time trial on Saturday; Elise Sherwell was the fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Farnham Road Club 10m TT Continue Reading →

Result: Racing Chance 25m TT

Darren Maironis fastest in the The Racing Chance Foundation 25 mile time trial on Saturay (May 19); Hetty Niblett fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Racing Chance 25m TT Continue Reading →

Result: Medway Velo Club 10m TT

Kevin Tye fastest in the Medway Velo Club 10 mile Time Trial on Saturday; Joanna Smith fastest female (more…)

Comments Off on Result: Medway Velo Club 10m TT Continue Reading →

Result: Crossroads Care CT 10m TT

David Allonby winner of the Ribble Valley Crossroads Care Cycling Team 10 mile time trial; Charlotte Boothman fastest woman (May 19) (more…)

Comments Off on Result: Crossroads Care CT 10m TT Continue Reading →

Result: Maldon & Dist Sporting 50

Richard Price fastest in the Maldon & Dist Sporting 50 mile time trial, Lisa Hurrell fastest women (May 20) (more…)

Comments Off on Result: Maldon & Dist Sporting 50 Continue Reading →

Result: East Lancs Road Club Spring Road Race

Hayden Allen leads a 1-2 with Ryan Ellis for their team in the East Lancs Road Club Spring Road Race on Sunday, May 20 on the Bashall Eaves Long Circuit (more…)

Comments Off on Result: East Lancs Road Club Spring Road Race Continue Reading →

Results: Paracycling National Series

Gabriella Homer, Elroy Laud, Ronnie Tse, Ryan Greaves and Alice Towers winners at the Circuit Racing at the Shrewsbury Sports Village (more…)

Comments Off on Results: Paracycling National Series Continue Reading →
Yates Giro_s15_feature

Third stage win for Yates in Giro

Mitchelton-Scott rider Simon Yates rides to a stunning third stage win to further extend his overall lead at the Giro d’Italia today (more…)

Comments Off on Third stage win for Yates in Giro Continue Reading →

California: Third stage win for Gaviria

Fernando Gaviria (Quickstep Floors) leaves the Tour of California with three stage wins and the Green jersey (more…)

Comments Off on California: Third stage win for Gaviria Continue Reading →

Giro d’Italia: Froome wins from Yates

Stage 14 up the iconic Monte Zoncolan saw Chris Froome win the stage chased by Simon Yates who increased his lead in the Pink jersey (more…)

Comments Off on Giro d’Italia: Froome wins from Yates Continue Reading →

Result: Saddleworth Clarion Mountain Time Trial

Matt Moorhouse fastest in the Saddleworth Clarion Mountain Time Trial over 18 miles on May 16, Karen Poole fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Saddleworth Clarion Mountain Time Trial Continue Reading →

Result: A3crg Road Bike 10m TT

Thomas Whatley fastest in the A3crg Road Bike 10 mile Time Trial on May 16 near Petersfield; Jacintha Hamilton-Love fastest woman in 19th (more…)

Comments Off on Result: A3crg Road Bike 10m TT Continue Reading →

Result: Alltrax 10m TT

Conrad Moss fastest in the Alltrax 10 mile Time Trial on May 16 in Devon, Ruth Burrows fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Alltrax 10m TT Continue Reading →

Result: TeamSpy 10m TT

Adam Holleyman fastest in the TeamSpy 10 mile time trial on May 17; Hollie Dowling fastest woman (more…)

Comments Off on Result: TeamSpy 10m TT Continue Reading →

TLI Cycling National Circuit Championships

450 entries for the TLI Cycling National Circuit Championships at Oulton Park, Cheshire on Sunday May 20 (more…)

Comments Off on TLI Cycling National Circuit Championships Continue Reading →

Result: Blyton Crit Series 3

Olly Hunt and Christopher Dredge of the Spirit Tifosi Racing Team winners at week 3 of the Blyton Crit Series on Wednesday, May 16 (more…)

Comments Off on Result: Blyton Crit Series 3 Continue Reading →

Top 10: Solihull No Frills Circuit 3

James Chapman winner of the 2/3/4 round 3 of the Solihull No Frills Circuit Series on Wednesday (May 16) (more…)

Comments Off on Top 10: Solihull No Frills Circuit 3 Continue Reading →

Result: Hart’s Cyclery Spring Crits Series 2

Chris Buchan, Zak Loney, Lorna Ferguson and Colin Dunlop winners at the second of the Hart’s Cyclery Spring Crits Series in Scotland on Wedensday (May 16) (more…)

Comments Off on Result: Hart’s Cyclery Spring Crits Series 2 Continue Reading →

Top 10: SSSCCRRL Round 2

Matthew Garthwaite winner of round 2 of the SSSCC road race league in Shropshire on Thursday, May 17 (more…)

Comments Off on Top 10: SSSCCRRL Round 2 Continue Reading →

Result: Middlesbrough Thursday Circuit Races

Richard Lewis, Joshua Guest and William Corbett of Ribble Cycling winners on Thursday night at the Middlesbrough Circuit Races (May 17) (more…)

Comments Off on Result: Middlesbrough Thursday Circuit Races Continue Reading →

Result: Cyclopark Summer Race Series 5

Isaac Pucci and Karl Strugnell winners at week 5 of the Cyclopark Summer Race Series on Thursday, May 17 (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Summer Race Series 5 Continue Reading →

Result: Full Gas Summer Circuit Series 3

Stewart McMahon and Danielle Shrosbree winners at wee 3 of the Full Gas Summer Circuit Series at London’s Velopark on Wednesday, May 16 (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Summer Circuit Series 3 Continue Reading →

Result: Portsmouth Evening Circuits 7

Simon Brooks, Edward Pottrill and Gary Chambers winners at week 7 of the Portsmouth Evening Circuits at the Mountbatten Centre on Wednesday (May 16) (more…)

Comments Off on Result: Portsmouth Evening Circuits 7 Continue Reading →

Result: BEC CC Road Race

Matthew Downie winner of the BEC CC Road Race on Sunday (May 13) at Tunbridge Wells (more…)

Comments Off on Result: BEC CC Road Race Continue Reading →

Result: Angie MacDonald Memorial 25m TT

Kyle Gordon fastest in the Angie MacDonald Memorial 25 mile Time Trial at Invergordon last Sunday (May 13) (more…)

Comments Off on Result: Angie MacDonald Memorial 25m TT Continue Reading →

Result: Rockingham Raceway Circuit Series 3

Rhodri Owen winner of the 2/3/4 third round of the Rockingham Raceway Circuit Series on Thursday night (more…)

Comments Off on Result: Rockingham Raceway Circuit Series 3 Continue Reading →

Result: Litherland Wednesday League 6

Stephen Stoneman and Maddy Scott (Kuota – Spinergy – GSG) winners at week 6 of the Litherland Wednesday Circuit Race League in Liverpool (May 16) (more…)

Comments Off on Result: Litherland Wednesday League 6 Continue Reading →

Report: RL360 Youth League Round 6

Despite the cold, windy and damp conditions, there was a good turnout of 231 riders at the NSC last Tuesday night for round six of Team RL360 Isle of Man’s youth league. (more…)

Comments Off on Report: RL360 Youth League Round 6 Continue Reading →

Results – Lewis Balyckyi Crit Series Round 8

Chris Booth & Thomas Warren winners at round 8 of the Lewis Balyckyi Glasdon Crit Series on Thursday (more…)

Comments Off on Results – Lewis Balyckyi Crit Series Round 8 Continue Reading →

Result: Mid Shropshire Wheelers Thursday Circuit Races 2

Kristian Bond, Ryan Greaves, Aaron Mansell and Cerys Greaves some of the winners at the second of the Mid Shropshire Wheelers Thursday Circuit Races in Shrewsbury (Hafren CC) (more…)

Comments Off on Result: Mid Shropshire Wheelers Thursday Circuit Races 2 Continue Reading →

Tour of California: Stage win for Gaviria

Sparkling Gaviria powers to second Tour of California stage win – Colombian claimes his sixth success of the season in Elk Grove (more…)

Comments Off on Tour of California: Stage win for Gaviria Continue Reading →
_Aberdeen_TS_Fetaure

Tour Series: Aberdeen Report & Results

Winners in Motherwell, Megan Barker and Matt Gibson on the start lists for the racing on Thursday night in Aberdeen (more…)

Comments Off on Tour Series: Aberdeen Report & Results Continue Reading →

Result: Crystal Palace Crits 2

Alec Briggs, Ashley Nunn, and Christine Robson winners at week 2 of the Crystal Palace Crits (more…)

Comments Off on Result: Crystal Palace Crits 2 Continue Reading →

Result: Muckle CC Road Races

Christina Wiejak and Niall Paterson winners at the Muckle CC Road Races at Ponteland on Sunday (May 13) (more…)

Comments Off on Result: Muckle CC Road Races Continue Reading →

Result: Chevin Cycles Evening RR Series 3

Christophe Demoulin winner of the cat 3/4 Chevin Cycles Evening RR Series, round 3 at Boroughbridge on Tuesday, May 15 (more…)

Comments Off on Result: Chevin Cycles Evening RR Series 3 Continue Reading →

Result: Odd Down Summer Series 3

Kieran Blay and Will Crudgington winner at week 3 of the Odd Down Summer Series on Tuesday, May 15 (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Summer Series 3 Continue Reading →

Result: Goodwood Summer Series 4

Camilla King, Henry Bond, Mark Herbert, Kirsty McSeveney and Justin Hoy winners at week 4 of the Goodwood Summer Series on Tuesday, May 15 (more…)

Comments Off on Result: Goodwood Summer Series 4 Continue Reading →

Result: Hillingdon Tuesday Night League

Stephen Bradbury, David Barnes and Benjamin Kitchin winners at the Hillingdon Tuesday Night league on May 15 (more…)

Comments Off on Result: Hillingdon Tuesday Night League Continue Reading →
SimonYates3_feature

Giro d’Italia: Another stage for Yates

Wednesday saw Simon Yates claim a second emphatic victory in the pink leader’s jersey on stage 11 of the Giro d’Italia. (more…)

Comments Off on Giro d’Italia: Another stage for Yates Continue Reading →

Result: Tameside Tuesday League 7

Lee Brown and Wai Lee Cheshire winners at week 7 of the Tameside Tuesday League in Greater Manchester (more…)

Comments Off on Result: Tameside Tuesday League 7 Continue Reading →

Result: WTTA Hardriders

David Janes fastest in the 31 mile WTTA Hardriders time trial on Sunday (May 13); Joanne Jago fastest woman (more…)

Comments Off on Result: WTTA Hardriders Continue Reading →

Result: Hartlepool CC VTTA North 10m TT

Keith Murray (20.06) fastest in the Hartlepool CC VTTA North 10 mile Time Trial on Sunday (May 13); Alex Smethurst fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Hartlepool CC VTTA North 10m TT Continue Reading →

Result: Miltonduff Road Race

Kyle Gordon winner of the category 3/4 Miltonduff Road Race at Elgin in Scotland (more…)

Comments Off on Result: Miltonduff Road Race Continue Reading →

Result: Darley Moor Circuit Races 5

Daniel Bigham leads Ed Hopper over the line for a Ribble Cycling 1-2 at week 5 of the Darley Moor Circuit Races, Matthew Kingston and Felicity Gledhill also winners on the day (more…)

Comments Off on Result: Darley Moor Circuit Races 5 Continue Reading →

Result: Bournemouth Jubilee Wh 2Day

Luke Barfoot a stage and overall winner of the Bournemouth Jubilee Wh Two Day, George Skinner and Tom Temple of Primera-TeamJobs stage winners (more…)

Comments Off on Result: Bournemouth Jubilee Wh 2Day Continue Reading →

Result: Scottish Womens Series 2

Sarah Walker winner of round 2 of the Scottish Women’s Road Series at Lanark on Sunday (May 13) (more…)

Comments Off on Result: Scottish Womens Series 2 Continue Reading →

Result: Wold Top Actif Road Race

Billy Robinson winner of the category 2/3/4 Wold Top Actif Road Race at Walkington, East Yorkshire on Sunday (May 13) (more…)

Comments Off on Result: Wold Top Actif Road Race Continue Reading →

Result: Dave Astles Cheshire Series 4

Will Corden, Raymond Bell and Steve Davies of Onimpex Bioracer winners at the final round of the Dave Astles Cheshire Series (TLI Cycling) (more…)

Comments Off on Result: Dave Astles Cheshire Series 4 Continue Reading →

Result: Salt Ayre Tuesday Night Crits

Jack Barton of Ribble Pro Cycling winner at the Salt Ayre Tuesday Night Crits on May 15 in Lancaster (more…)

Comments Off on Result: Salt Ayre Tuesday Night Crits Continue Reading →

Giro Stage 10: Simon Yates extends lead

Simon Yates extends lead as Mitchelton-SCOTT redirect focus following stage 10 of the Giro d’Italia (more…)

Comments Off on Giro Stage 10: Simon Yates extends lead Continue Reading →
Motherwell_MattGibson_feature

Tour Series: Round 2 (Motherwell)

Megan Barker solos to second in series whilst Matt Gibson sprints to victory in the Mens Tour Series at Motherwell (Scotland) (more…)

Comments Off on Tour Series: Round 2 (Motherwell) Continue Reading →

Result: Birmingham Business Park Crits

Ed Hopper of Ribble Cycling, Gregg Booker, Michael Davis and Lucy Davies winners at the Birmingham Business Park Crits on Sunday, May 13 (more…)

Comments Off on Result: Birmingham Business Park Crits Continue Reading →

Result: Redbridge Saturday Circuit Races (May 12)

Benedict Thompson, George Vousden and Josie Griffin winners at the Redbridge Saturday Circuit Races (May 12) (more…)

Comments Off on Result: Redbridge Saturday Circuit Races (May 12) Continue Reading →

Result: Halesowen A&CC Road Race

Cameron Biddle winner of his clubs Halesowen A&CC Road Race for category 2/3/4 riders on Sunday (May 13) (more…)

Comments Off on Result: Halesowen A&CC Road Race Continue Reading →

Result: Eddie Morgan Memorial Road Race

Alastair Fowler winner of the 2/3/4 Eddie Morgan Memorial Road Race in Perth (Scotland) on Sunday (May 13) (more…)

Comments Off on Result: Eddie Morgan Memorial Road Race Continue Reading →

Result: John Gordon Memorial

Micheal Storer (Sunweb) winner of the National B John Gordon Memorial in Lanark South on Sunday, May 13 (more…)

Comments Off on Result: John Gordon Memorial Continue Reading →

Result: Ridgeway Spring Classic

Paul Elcock winner of the category 2/3/4 Ridgeway Spring Classic at Hungerford on May 12 (more…)

Comments Off on Result: Ridgeway Spring Classic Continue Reading →

Result: Rowe & King Series 5

Milo Girardet, Steve Ambrose and Frazer White winners at week 5 of the Rowe & King Series in Wales on Friday, May 11 (more…)

Comments Off on Result: Rowe & King Series 5 Continue Reading →

Result: Dunsfold Park 4ths Series 2

Horatio Holloway winner at week 2 of the Dunsfold Park 4ths Series on Friday May 11 (more…)

Comments Off on Result: Dunsfold Park 4ths Series 2 Continue Reading →

Result: Rockingham Raceway Event 2

Joshua Wallis and Bradley Dawson winners at week 2 of the Rockingham Raceway Series on Thursday (May 10) (more…)

Comments Off on Result: Rockingham Raceway Event 2 Continue Reading →

Result: Middlesbrough Thursday Crits

Jack Rees of Ribble Cycling, Christopher Croxford and Damon Devine winners at the Middlesbrough Thursday Crits on May 10 (more…)

Comments Off on Result: Middlesbrough Thursday Crits Continue Reading →

Result: PCH Spring Classic

Felix Barker wins the category 3/4 PCH Spring Classic Road Race at Saffron Walden on Sunday (May 13) (more…)

Comments Off on Result: PCH Spring Classic Continue Reading →
2018_Lincoln_Men_Feature

Report: Lincoln Grand Prix

After being out front in the day’s break, Alex Richardson still had the legs at the end to solo to a stunning victory in the very prestigious Lincoln Grand Prix 2018 ahead of Andy Tennant  and Ali Slater. (more…)

Comments Off on Report: Lincoln Grand Prix Continue Reading →

Result: Peterborough CC 10m TT

Brett Harwood fastest in the Peterborough CC 10 mile Time Trial on May 12 (Sat); Wendy Gooding fastest woman in 17th overall (more…)

Comments Off on Result: Peterborough CC 10m TT Continue Reading →

Result: Andover Wheelers 25m TT

Tim Cartwright fastest in the Andover Wheelers 25 mile Time Trial on Sunday, May 13; Angela Carpenter first woman in 16th overall (more…)

Comments Off on Result: Andover Wheelers 25m TT Continue Reading →

Result: St Austell Whs 25m TT

Conrad Moss fastest in the St Austell Whs 25 mile Time Trial on Sunday (May 13); Rose Willis first woman (more…)

Comments Off on Result: St Austell Whs 25m TT Continue Reading →

Result: West Pennine RC 10m TT

Sam Anderton beats Gethin Butler to the fastest prize in the West Pennine RC 10 mile Time Trial on May 12; (more…)

Comments Off on Result: West Pennine RC 10m TT Continue Reading →

Result: Crewe Clarion Wheelers 16.5m TT

Ben Norbury fastest in the Crewe Clarion Wheelers 16.5 mile Time Trial on Sunday (May 13); Emma Serjeant fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Crewe Clarion Wheelers 16.5m TT Continue Reading →

Result: Tyneside Vagabonds 40.3m TT

Adam Wild fastest in the Tyneside Vagabonds sporting 40.3 mile Time Trial on Sunday (May 13); Fiona Burnie fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Tyneside Vagabonds 40.3m TT Continue Reading →

Result: Border City Whs 29m TT

Richard Bideau fastest in the Border City Whs 29 mile Time Trial on Sunday (May 13); Katie Lukas first woman (more…)

Comments Off on Result: Border City Whs 29m TT Continue Reading →

Result: Royal Sutton 10m TT

David Mead and Stuart Travis dead heat with 19.04 in the Royal Sutton 10 mile Time Trial on Sunday (May 13) K11/10T course. Christine Bertram fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Royal Sutton 10m TT Continue Reading →

Result: Thursday Night Hull Circuit Races 1

Thomas Ramsay and Philip McCormick winners at week 1 of the circuit races at the Ennerdale circuit in Hull on May 10 (more…)

Comments Off on Result: Thursday Night Hull Circuit Races 1 Continue Reading →

Result: Odd Down Women’s Series 2

India Lee of Hargroves-Ridley-Montezuma’s, Frances Bromley and Miriam Whitehurst winners at the second of the Odd Down Women’s Series in Bath on May 10 (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Women’s Series 2 Continue Reading →

Result: Mallory Park Senior League 4

Toby Barnes and April Tacey winners at week 4 of the Mallory Park Senior League on May 10 (more…)

Comments Off on Result: Mallory Park Senior League 4 Continue Reading →

Result: CDPP Crit Series 4

Matthew Dudman and Scott Wolfenden winners at week 4 of the CDPP Series in Nelson (Lancashire) on May 10 (more…)

Comments Off on Result: CDPP Crit Series 4 Continue Reading →

Result: Castle Combe Thursday Night League 2

Justin Hoy and Luke Craddock winners at the second of the Castle Combe Thursday Night League events on May 10 (more…)

Comments Off on Result: Castle Combe Thursday Night League 2 Continue Reading →

Result: Cyclopark Summer Race Series 4

Matt Holmes and Thomas Lowther winners at Cyclopark Summer Race Series (week 4) on May 10 (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Summer Race Series 4 Continue Reading →

Result: Hog Hill League Round 2

Isaac Mundy of Madison Genesis, Liam Fenner and Karla Boddy winners at round 2 of the Hog Hill League on Thuersday (May 10) (more…)

Comments Off on Result: Hog Hill League Round 2 Continue Reading →

Result: MK Bowl Wednesday Crits

Steve Young and Nathaniel Rosa winners at the Milton Keynes Bowl Wednesday Night Crits (May 9) (more…)

Comments Off on Result: MK Bowl Wednesday Crits Continue Reading →

Result: MK Bowl Thursday League (May 10)

Ethan Vernon, Riley Searle, Oliver Bentley and Julia Chatterton winners at the Milton Keynes Bowl Thursday League (May 10) (more…)

Comments Off on Result: MK Bowl Thursday League (May 10) Continue Reading →

Result: Bristol South CC 10m TT

Matt Burden fastest in the Bristol South CC 10 mile time trial on May 12; Meg Dickerson fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Bristol South CC 10m TT Continue Reading →

Result: Newbury RC 25m TT

Hadyn James fastest in the Newbury RC 25 mile Time Trial on May 12, Steph Mottram fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Newbury RC 25m TT Continue Reading →

Result: West Pennine Road Race

Matthew Dudmen won the West Pennine Road Race by 4 seconds from Hayden Allen in second and Tom Rigby third. (more…)

Comments Off on Result: West Pennine Road Race Continue Reading →

News: Gaviria wins in California

Fernando Gaviria (Quickstep) enjoys perfect Tour of California debut with victory on stage 1 (more…)

Comments Off on News: Gaviria wins in California Continue Reading →
SimonYates3_feature

Giro 101: Yates wins in Pink

With the Maglia Rosa (Pink jersey) on his back, the North West rider Simon Yates has won stage nine of the Giro d’Italia to extend his overall lead. (more…)

Comments Off on Giro 101: Yates wins in Pink Continue Reading →

Result: Angie MacDonald Memorial 25

Kyle Gordon fastest in the Angie MacDonald Memorial 25 mile time trial at Invergordon on Sunday (May 13) in Scotland) (more…)

Comments Off on Result: Angie MacDonald Memorial 25 Continue Reading →

Result: North Road CC 25m TT

Simon Norman fastest in the North Road CC 25 mile time trial on May 12; Helen Reynolds fastest woman (more…)

Comments Off on Result: North Road CC 25m TT Continue Reading →

Result: Southborough & Dist Whs 10m TT

Neil Lauder fastest in the Southborough & Dist Whs 10 mile Time Trial on May 12; Sarah-Anne Lucas fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Southborough & Dist Whs 10m TT Continue Reading →

Result: VC Norwich 25m TT

Matthew Senter fastest in the VC Norwich 25 mile time trial on May 12; Denise Hurren fastest woman (more…)

Comments Off on Result: VC Norwich 25m TT Continue Reading →