Archive | Website Archive RSS feed for this section
SamWatson feature

Q & A: Sam Watson (GB Under 23 Academy)

After spending January & February winning events in the Manchester Premier Track League, Sam Watson upped a gear for the road season in 2019 and won the Belgium Junior classic, Guido Reybrouck Classic, was 3rd in the Junior Gent Wevelgem, won the Junior CiCLE Classic & there was much more! (more…)

Comments Off on Q & A: Sam Watson (GB Under 23 Academy) Continue Reading →
Emma Lewis TT Sprint feature

Q & A: Emma Lewis (The Independent Pedaler)

A winning rider in time trials and a key member of The Independent Pedaler, we quiz Emma Lewis who mixes working full time with going very fast on a bike…  (more…)

Comments Off on Q & A: Emma Lewis (The Independent Pedaler) Continue Reading →
Ollie Wood 60

Q&A: Ollie Wood (Canyon DHB)

Fourth in the Under 23 Road Worlds (2017) and second in the Team Pursuit at the Track Worlds (2019), Ollie Wood of Canyon DHB is a high achiever aiming to get himself to the Olympics in 2020 (more…)

Comments Off on Q&A: Ollie Wood (Canyon DHB) Continue Reading →

News: Brenton Jones Starts 2020 at Bay Crits

Australian circuit race champion Brenton Jones (Canyon DHB) begins 2020 at Bay Crits in Victoria (Australia) (more…)

Comments Off on News: Brenton Jones Starts 2020 at Bay Crits Continue Reading →

Team News: Movistar Team

Britain’s Gabriel Cullaigh among fourteen new names in in the 2020 teams for the Movistar Team (more…)

Comments Off on Team News: Movistar Team Continue Reading →

British CycloCross Championships – Podiums

A look back at the podiums for the British CycloCross Championships over the years going back many a decade … (more…)

Comments Off on British CycloCross Championships – Podiums Continue Reading →

Result: Dunrobin Castle CX

Kyle Beattie, Gordon Mackenzie and David Menzies winners at the Dunrobin Castle CX on December 14 (more…)

Comments Off on Result: Dunrobin Castle CX Continue Reading →

Result: FasKally Frenzie CX (Scotland)

Kyle Beattie and Gordon Mackenzie two of the winners at the FasKally Frenzie CX (Scotland) on December 15 (more…)

Comments Off on Result: FasKally Frenzie CX (Scotland) Continue Reading →
Dan Tulett feature2

Q & A: Dan Tulett (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK)

An exciting signing for Vitus Pro Cycling p/b Brother UK is Dan Tulett, a World Championship medallist in cyclocross who also podiumed in a prem (Lancaster GP) in 2019 (more…)

Comments Off on Q & A: Dan Tulett (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK) Continue Reading →

News: Emily Meakin to Join Drops

25 mile time trial champion Emily Meakin will be racing for the Women’s UCI Drops cycling team in 2020 – well done Doris! (more…)

Comments Off on News: Emily Meakin to Join Drops Continue Reading →

Result: Cyclopark Chill Factor 5

Robert Durnford winner of the E/1/2/3/4 race at week 5 of the Cyclopark Chill Factor series in Kent on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Chill Factor 5 Continue Reading →
Debbie2 from Rick feature

Q & A: Debbie Moss (Merlin Cycles)

A former swimmer, Debbie Moss who works and rides for Merlin Cycles had a good year in time trials, getting a PB in the 25 (55.39) on her very aero Ridley Dean Fast TT weapon and  her big milestone in 2020 is to continue enjoying the racing and doing her best (more…)

Comments Off on Q & A: Debbie Moss (Merlin Cycles) Continue Reading →
_RobScott_feature

Q & A: Rob Scott

Wiggins rider Rob Scott races for Canyon DHB in 2020 and we chat to a rider who was 4th in the U23 Gent Wevelgem and is a former British Under 23 champion (more…)

Comments Off on Q & A: Rob Scott Continue Reading →

National Trophy CX 2019 Final Standings

Gosse van der Meer, Toby Barnes, Ffion James, Sophie Thackray, Josie Nelson, and Daniel Barnes just some of the winners in the 2019 National Trophy CX Series (more…)

Comments Off on National Trophy CX 2019 Final Standings Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Circuit Series 8

Nicholas Richards, Peter Smith, and Maddie Heywood winners at round 8 of the Full Gas Winter Circuit Series on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Circuit Series 8 Continue Reading →

Result: Odd Down Winter Series 2

James Ashcroft, Amy Dunwell, Matthew Clayton and Rachel Breslin winners at week 2 of the Odd Down Winter Series in Bath on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Winter Series 2 Continue Reading →
JRC Hannah 60

Q&A: Hannah Patton Harris (JRC Shutt Ridley)

Question and Answer with junior track rider Hannah Patton Harris who will ride for the new JRC Shutt Ridley racing team in 2020 (more…)

Comments Off on Q&A: Hannah Patton Harris (JRC Shutt Ridley) Continue Reading →
Rebecca Dawes feature

Q & A: Rebecca Dawes (RFDA)

A question and answer interview with second year junior Rebecca Dawes from Yorkshire who will be racing for the RFDA cycling team, a female only Under 14 to Under 23 team based in Yorkshire.  (more…)

Comments Off on Q & A: Rebecca Dawes (RFDA) Continue Reading →

Result: Farnborough & Camberley

Neil Mackley fastest in the Farnborough & Camberley 10 mile time trial on December 14 near Farnham; Kirsty Mcseveney fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Farnborough & Camberley Continue Reading →

Result: Parentini Wessex CX League 12

Alex Forrester, Philip Boarer, Sam Allen and Lindy Brazier-Larkin winners at round 12 of the Parentini Wessex CX League in Oxford (more…)

Comments Off on Result: Parentini Wessex CX League 12 Continue Reading →

Result: Lincolnshire Cyclo-Cross Rd 10

Sam Burman, Gareth Whittall and Mark Preston winners at round 10 of the Lincolnshire Cyclocross League at Benniworth (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire Cyclo-Cross Rd 10 Continue Reading →

Result: Central CX League Round 12

Caroline Reuter, Richard Jones, Neil Ellison, and Phil Roach winners at round 12 of the Central CX League at Corby on Sunday (Dec 15) (more…)

Comments Off on Result: Central CX League Round 12 Continue Reading →

Team News: Astana for 2020

Miguel Angel Lopez, Jakob Fuglsang and Alexey Lutsenko head up the 2020 roster for the Astana world tour team (more…)

Comments Off on Team News: Astana for 2020 Continue Reading →

National Trophy CX Series – Rd 6

Gianni Siebens, Harriet Harnden, Rory McGuire, Sebastian Grindley, Zoe Backstedt, Florence Greenhalgh, Dave McMullen, Nick Craig, Lewis Craven, Oliver Akers  and Kate Eedy winners so far at the final round of the National Trophy CycloCross Series at York. (more…)

Comments Off on National Trophy CX Series – Rd 6 Continue Reading →
JoeSutton 60

Q & A: Joe Sutton (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK)

The latest signing for Vitus Pro Cycling p/b Brother UK is Joe Sutton who says taking a step up into a UCI team 2020 was a big goal for him (more…)

Comments Off on Q & A: Joe Sutton (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK) Continue Reading →

News: Primal Europe

Primal Europe will donate 20% off all turnover for one day to local charity on 14th December 2019 (more…)

Comments Off on News: Primal Europe Continue Reading →

Team News: Mora & Torres Join Movistar

Two former stars of British domestic racing for Cherie Pridham Racing, Albert Torres and Elite Circuit Series winner  Sebastián Mora, join the Movistar Team (more…)

Comments Off on Team News: Mora & Torres Join Movistar Continue Reading →

Team News: Trek-Segafredo

Trek-Segafredo announces the key races for its top riders Mads Pedersen, Vincenzo Nibali, Bauke Mollema and Richie Porte (more…)

Comments Off on Team News: Trek-Segafredo Continue Reading →

Startlist: National Trophy (Final Round)

It’s the final round of the National Trophy CycloCross this weekend in York and there are some big battles ahead to win various categories – good luck everyone! (more…)

Comments Off on Startlist: National Trophy (Final Round) Continue Reading →
Ian Field 2019 feature

Q & A: Ian Field (Neon Velo)

Five times a British cyclo-cross champion, Ian Field has a ‘habit’ of winning the National Trophy and in the 2019 series with one round to go, he leads! We quiz the country’s legend in cyclo-cross (more…)

Comments Off on Q & A: Ian Field (Neon Velo) Continue Reading →
Bex Rimmngton Lancs feature

Q & A: Bex Rimmington (Merlin Cycles)

A Bronze at the World Paracycling champs (tandem), bronze in the 10 champs and 5th on a stage of the Tour of Reservoir, Bex Rimmington has been a big achiever in cycling before focusing on triathlon with some cycle races along the way ;-)  (more…)

Comments Off on Q & A: Bex Rimmington (Merlin Cycles) Continue Reading →
Darnell Moore 0 feature

Q&A: Darnell Moore (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK)

A new name to many followers of the sport in Britain, Darnell Moore was 4th, finishing with Jacob Scott, on that epic stage 4 of the Manx International – he’s another of the new signings for Vitus Pro Cycling p/b Brother UK (more…)

Comments Off on Q&A: Darnell Moore (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK) Continue Reading →
FfionJames feature

Q & A: Ffion James (Hope Factory Racing)

Final National Trophy this weekend and Ffion James is second in the Women’s series – we quiz the Welsh rider about her ‘cross season – super Answers from Ffion! Thank you …  (more…)

Comments Off on Q & A: Ffion James (Hope Factory Racing) Continue Reading →

News: HuubWattbike Down Under

The guys from Huub/Wattbike representing Derbados are competing in Brisbane World Track Cup this week in Australia (more…)

Comments Off on News: HuubWattbike Down Under Continue Reading →

Result: Welsh CX Championships

Ruby Miller, Fran Whyte, Steven James, Ben Bright, Nicholas Whitley and Timothy Davies among the winners at the Welsh CX Championships on Sunday (December 8) (more…)

Comments Off on Result: Welsh CX Championships Continue Reading →

Result: First Division Manchester Track League

Oliver Cassidy, Timothy Lane, George Wood (all team JRC) and Grace Lister of RST Cycle Division among the winners at the final round of the First Division Manchester Track League in 2019 (more…)

Comments Off on Result: First Division Manchester Track League Continue Reading →
James Jenkins 9 featurea

Q & A: James Jenkins (Richardson Trek)

Winning four races in eight days in August; James Jenkins of Richardsons Trek had a good 2019 including 7th at Ryedale GP – we quiz him on the season and much more. Thank you James! (more…)

Comments Off on Q & A: James Jenkins (Richardson Trek) Continue Reading →
Nathan Smith 60

Q & A: Nathan Smith (Cycling Sheffield)

Question and answer with Nathan Smith of Cycling Sheffield who completed his second proper road season in 2019 (more…)

Comments Off on Q & A: Nathan Smith (Cycling Sheffield) Continue Reading →

Result: Odd Down Winter Series 1

Lauren Johnston, Robert Pears, Keisha Michael and Matthew Clayton winners at week 1 of the Odd Down Winter Series on Saturday, December 7 (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Winter Series 1 Continue Reading →

Result: Cyclopark Chill Factor 4

Neil Harrigan and Robert Blair winners at week 4 of the Cyclopark Chill Factor series on Saturday (December 7) in Kent (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Chill Factor 4 Continue Reading →

Team News: Dennis Signs for two years at Ineos

Reigning World individual time trial champion, Rohan Dennis has completed his ‘dream move’ to Team INEOS, signing a two-year deal. (more…)

Comments Off on Team News: Dennis Signs for two years at Ineos Continue Reading →

Result: Santa Cross (Scotland)

Ewan Thorburn, James Melville, Alan Horsburgh, and Rhona Callander winners at the Santa Cross on the Isle of Mull on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Santa Cross (Scotland) Continue Reading →

Results: North of England CX Championships

Giles Drake, Nichola Jackson, Rob Jebb and Lucy Siddle among the many winners at the North of England CX Championships on December 8 (more…)

Comments Off on Results: North of England CX Championships Continue Reading →

Result: West Midlands Regional CX Championships

Former world champion Evie Richards, Toby Barnes (RST/Cycle Division), Darren Atkins & Ben Aaskey (RST/Cycle Division) some of the winners at the West Midlands Regional CX Championships on Dec 8  (more…)

Comments Off on Result: West Midlands Regional CX Championships Continue Reading →

Result: South East CX Championships

Emily Ashwood, Caroline Reuter, Michael Butler & Joe Blackmore of Rotor Race Team some of the winners at the South East CycloCross Championships on December 8 (more…)

Comments Off on Result: South East CX Championships Continue Reading →

Result: Southern Regional CX Championship

Amy Perryman, Sam Allen, Adrian Lansley and Jennifer Forrester some of the winners at the Southern Regional CX Championship on December 8 (more…)

Comments Off on Result: Southern Regional CX Championship Continue Reading →
TomMazzone feature

Q & A: Tom Mazzone (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK)

Another of the new signings for Vitus Pro Cycling p/b Brother UK is Tom Mazzone from the Isle of Man who’s second on a stage of the Manx International was one of the highlights this year (more…)

Comments Off on Q & A: Tom Mazzone (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK) Continue Reading →

Result: South West CX Championships

Steve Lampier, Oliver Yates and Natasha Reddy some of the winners at the South West CX Championships on December 8 in Somerset (more…)

Comments Off on Result: South West CX Championships Continue Reading →

Result: Eastern & Central Regional CX Champs

Maddie Wadsworth, Callum Macleod, Oliver Stockwell, Paul Lloyd and Lewis King (Rotor Race Team) winners at the 2019 Eastern & Central Regional CX Champs at Welwyn Garden City on Dec 8 (more…)

Comments Off on Result: Eastern & Central Regional CX Champs Continue Reading →
TobyBarnes feature

Q&A: Toby Barnes (RST/Cycle Division)

Rocking his Cero wheels around the country, Toby Barnes of RST/Cycle Division is leading the Under 23 National Trophy CX Series after five rounds (one to go) – we quiz him on his season (more…)

Comments Off on Q&A: Toby Barnes (RST/Cycle Division) Continue Reading →

Result: Scotttish CX League 7

On the windy and very wet Isle of Mull, Joanne Thom, Gary MacDonald, Chris Buchan and Roslynn Newman among the winners at round 7 of the Scottish CX League (more…)

Comments Off on Result: Scotttish CX League 7 Continue Reading →
ShuttVR_JRC 04 feature

Q&A: JRC Shutt Ridley Team’s James Roberts

Team JRC and Shutt Ridley Racing Team are merging for 2020 and we quiz James Roberts on the new team for next season (more…)

Comments Off on Q&A: JRC Shutt Ridley Team’s James Roberts Continue Reading →
2013_TourSeries_Aylsham_Opie_feature2

Q&A: Chris Opie (Saint Piran)

One of the country’s best domestic based riders, Chris Opie is back from retirement next season racing for his native Saint Piran team – we grill him on his comeback LoL! (more…)

Comments Off on Q&A: Chris Opie (Saint Piran) Continue Reading →

Big News! Canyon DBH for 2020

Five new riders for Canyon DHB including a very fast Aussie and winning Belgian as Tim Elverson prepares for the UCI Continental team’s fourth season. (more…)

Comments Off on Big News! Canyon DBH for 2020 Continue Reading →

News: Canyon DHB Sponsor News

Soreen join Canyon and DHB as sponsors of Tim Elverson’s UCi Continental team for 2020 (more…)

Comments Off on News: Canyon DHB Sponsor News Continue Reading →
JossLowden 02 feature

Q & A: Joscelin Lowden

Star Interview! An Independent Pedaler in 2019 as well as racing for Brother UK/Fusion & Drops, Joss Lowden had an outstanding year with big wins in road races and time trials – we quizzed her recently (more…)

Comments Off on Q & A: Joscelin Lowden Continue Reading →

Result: East Midland Regional Championship

Kate Eedy, Alec Gregory, and Simon Hale some of the winners at the 2019 East Midland Regional Championship on December 8 (more…)

Comments Off on Result: East Midland Regional Championship Continue Reading →

Transfer News: Sam Bennett to Quickstep

Quite probably the worst kept secret in Winter transfers, Irish Champion Sam Bennett signs for Deceuninck – Quick-Step along with Kiwi Shane Archbold (more…)

Comments Off on Transfer News: Sam Bennett to Quickstep Continue Reading →

Result: Hillingdon Circuit Races (Nov 30)

Elliot Ward, James Ashcroft and Brendan Barnes winners at the Hillingdon Circuit Races on Saturday, November 30 in West London (more…)

Comments Off on Result: Hillingdon Circuit Races (Nov 30) Continue Reading →

Result: Cyclopark Chill Factor 3

Neil Harrigan winner of the Category 3/4 event at round 3 of the Cyclopark Chill Factor series on Saturday (November 30) in Kent (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Chill Factor 3 Continue Reading →

Result: Team LDN Womens Crit Series 3

Meg Pugh and Jayne Paine winners at round 3 of the Team LDN Womens Crit Series 3 at Redbridge Cycling Centre on Sat (Nov 30) (more…)

Comments Off on Result: Team LDN Womens Crit Series 3 Continue Reading →

Result: London/SE & Sussex CX League

Charlotte Heywood-Mahe, Caroline Reuter, Jez Parsons, and Joshua Jones some of the many winners at the London/SE & Sussex CX League in East Sussex on December 1st (more…)

Comments Off on Result: London/SE & Sussex CX League Continue Reading →

Result: South West CX League 8

Tristan Davies and Sharn Hooper two of the winners at round 8 of the South West CX League at Redruth on December 1st (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: South West CX League 8 Continue Reading →

Result: CXNE Round 9 (Richmond)

Marie Lynn, Rob Jebb, Tony Fawcett, and Bill Kay among the winners at round 9 of the CXNE at Richmond on December 1st (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: CXNE Round 9 (Richmond) Continue Reading →

Result: Scottish CX Championships

Chris Buchan, Murray Swanson, Phil Lacoux,Anna Flynn, Roslynn Newman, Anne Murray, Corran Carrick-Anderson and Gary MacDonald (more…)

Comments Off on Result: Scottish CX Championships Continue Reading →

Result: Parentini Wessex CX League Rd 11

Amy Perryman, Sam Allen, Paul Lloyd and Phil Roach some of the winners at round 11 of the Parentini Wessex cyclocross league on Sunday, December 11 (more…)

Comments Off on Result: Parentini Wessex CX League Rd 11 Continue Reading →

Result: Yorkshire Points Round 6

 Jenson Young, Chloe Hinchliffe, Andy Peace, and Oliver Akers winners at round 6 of the Yorkshire Points CX Series at Pontefracte on Sunday (December 1st) (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points Round 6 Continue Reading →
JoeNally feature

Interview: Joe Nally (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK)

Q & A with new signing for Vitus Pro Cycling p/b Brother UK, Joe Nally from Scotland who was on the GB Academy (more…)

Comments Off on Interview: Joe Nally (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK) Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League

George Thompson, Mark Preston, Carl Jackson, and Molly Pacey winners at round 9 of the Lincolnshire CX League on December 1st (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League Continue Reading →

Result: Western CX League

Former World CX Champion Evie Richards, Peter Kench, Steven James and Ian Jeremiah winners at round 9 of the Western CX League at Oldbury Court on December 1st (more…)

Comments Off on Result: Western CX League Continue Reading →

Result: Eastern CX Region Round 9

Joe Kiely, James Madgwick, Gemma Melton, Benjamin Lewis, and Jimmy Piper winners at round 9 of the Eastern Region CX League at Hillyfields on December 1st (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: Eastern CX Region Round 9 Continue Reading →

Report: Day 3 Paracycling International

Dame Sarah Storey was among the winners while Jaco van Gass won his third and fourth gold medals of the weekend on the final day of competition at the Manchester Para-cycling International. (more…)

Comments Off on Report: Day 3 Paracycling International Continue Reading →
AprilTacey 3 feature

Q & A: April Tacey

Second in the Curlew Cup race at Stamfordham for Brother UK/Fusion RT, and winner of two Women’s Team series races in 2019, April Tacey will be racing abroad in 2020 after signing for Drops Cycling. Here’s April’s Q & A (more…)

Comments Off on Q & A: April Tacey Continue Reading →

Report: Day 2 – Paracycling International

Tandem pairings Steve Bate and Adam Duggleby and Lora Fachie and Corrine Hall both recorded their fastest pursuit times since the Rio Paralympics on day 2 of the Manchester Para-cycling International. (more…)

Comments Off on Report: Day 2 – Paracycling International Continue Reading →

Results: World CX Masters (Belgium)

Dave McMullen, Vic Barnett, Kate Eedy, Nicola Davies, and Julie Lockhart winners of their categories at the World CycloCross Masters in Belgium on Friday (more…)

Comments Off on Results: World CX Masters (Belgium) Continue Reading →

Result: Central CX League 11

Lewis King, Imogen Chastell, Joshua Jones, and Mike Simpson winners at round 11 of the Central CX League at Milton Keynes Bowl on Satuday, Nov 30 (more…)

Comments Off on Result: Central CX League 11 Continue Reading →

Result: Notts & Derby CX League 9

Xan Crees, Andrew Brindle & Dan Barnes winners at round 9 of the Notts and Derby CX League on Saturday (Nov 30) (more…)

Comments Off on Result: Notts & Derby CX League 9 Continue Reading →

Report: Paracycling Manchester International

James Ball and Matt Rotherham recorded one of the fastest tandem kilos in history as they won the men’s title on day 1 of the Manchester Para-cycling International. (more…)

Comments Off on Report: Paracycling Manchester International Continue Reading →

News: New look for Saint Piran in 2020

A new look to Saint Piran for 2020 as Chris Opie returns after a year out of the sport to lead Saint Piran in 2020 – the sprinter’s 20 years race experience will be invaluable for the team … (more…)

Comments Off on News: New look for Saint Piran in 2020 Continue Reading →

Transfer News: Lampier Signs for Ribble Weldtite

Ribble Weldtite Pro Cycling are pleased to announce the addition of Steve Lampier to the team for 2020. (more…)

Comments Off on Transfer News: Lampier Signs for Ribble Weldtite Continue Reading →
trainSharp_feature

Coaching: Five essential elements to rest and recovery

trainSharp are here to help you recover from training/racing with five essential elements to rest and recovery (more…)

Comments Off on Coaching: Five essential elements to rest and recovery Continue Reading →

News: Bursary’s for CX Riders

Seven riders have been showing the rest of Europe the skills they learnt in their local league with the help of a bursary from the Lazer Shimano West Midlands Cyclo-Cross League (more…)

Comments Off on News: Bursary’s for CX Riders Continue Reading →
Dot Tilbury Will-Draper feature

Q&A: Dot Tilbury (Isle of Man)

The winner of Cycling Weekly’s 2019 Local Hero Award in association with Freewheel UK  was Dot Tilbury for her ceaseless work supporting young Manx riders – we have a Q&A with Dot! (more…)

Comments Off on Q&A: Dot Tilbury (Isle of Man) Continue Reading →

Q & A: Conor Kissane

Q&A with Conor Kissane from Ireland, second in the Irish Hill Champs, Conor who rode for Ireland in the Ras Mumhan, tells us about his Estrella bike, the advantages of having a coach and his 2019 hightlights … (more…)

Comments Off on Q & A: Conor Kissane Continue Reading →
DaveCoulson 60 sq

Q&A: Team Boss Dave Coulson

A rider who rode Prems before becoming a team boss, we quiz Cycling Sheffields’ Dave Coulson on his team (more…)

Comments Off on Q&A: Team Boss Dave Coulson Continue Reading →

News: Worlds Coming to Ipswich

Following on from the Euros there, Ipswich (Trinity Park) now has the Worlds coming; the Masters World CX Championships in December of 2021 & 2022 (more…)

Comments Off on News: Worlds Coming to Ipswich Continue Reading →

Result: Premier Manchester Track League

Ethan Vernon in winning form with three wins with series winner Adam Duggleby winning the other event on the night, Tuesday, November 26th (more…)

Comments Off on Result: Premier Manchester Track League Continue Reading →

Team News: Hayter Signs for Ineos

One of the brightest young talents in British cycling, Ethan Hayter, has signed for Team INEOS on a three-year contract. (more…)

Comments Off on Team News: Hayter Signs for Ineos Continue Reading →
AdamKenway feature

Q&A: Adam Kenway (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK)

The longest serving rider racing for Cherie Pridham at Vitus Pro Cycling p/b Brother UK is Adam Kenway who will be in the team’s colours again in 2020 (more…)

Comments Off on Q&A: Adam Kenway (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK) Continue Reading →

National Trophy Cyclo-Cross – The Series Standings

After five rounds of the National Trophy Cyclo-Cross, with one to go in York, Sophie Thackray and Ian Field lead the way but there are plenty of close battles to win the various categories (more…)

Comments Off on National Trophy Cyclo-Cross – The Series Standings Continue Reading →

Result: First Division Manchester Track League

Adam Aylwin, Daniel Yates, Josh Charlton and Grace Lister of RST Cycle Division some of the winners at the First Division of the Manchester Regional Track League on 22nd of November (more…)

Comments Off on Result: First Division Manchester Track League Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series 6

Brett Baker and Harry Macfarlane winners at week 6 of the Full Gas Winter Series on November 23 at London’s Velopark (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series 6 Continue Reading →

Result: Cyclopark Chill Factor 2

Neil Harrigan winner of the 3/4 race at the second of the Cyclopark Chill Factor circuit races on November 23 (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Chill Factor 2 Continue Reading →

Result: Team LDN Womens Crit Series 2

Kate Palmer and Fiona Sander winners at week 2 of the Team LDN Womens Crit Series at Redbridge in NE London (November 23) (more…)

Comments Off on Result: Team LDN Womens Crit Series 2 Continue Reading →

Result: South West (Scotland) CX Winter Series 2

Results from round 2 of the South West (Scotland) Winter CycloCross Series at Annan, Dumfries And Galloway on November 24 (more…)

Comments Off on Result: South West (Scotland) CX Winter Series 2 Continue Reading →
Lizzie Holden 2 feature

Q&A: Elizabeth Holden

Star Interview! Third in the British Women’s Road Race Championships & second in the Under 23 TT Championship, Lizzie Holden has a new team for 2020, Bizkaia Durango and is looking forward to a different and challenging race programme (more…)

Comments Off on Q&A: Elizabeth Holden Continue Reading →

Result: London & SE & Sussex CX League

Results from the London and South East Cyclo Cross League Round 9 and Sussex League Round 3 on Sunday, November 24 at Brighton (more…)

Comments Off on Result: London & SE & Sussex CX League Continue Reading →

Result: WMCCL Round 10

World star Evie Richards, Tom Payton, and Stephen Knight winners at round 10 of the West Midlands CX League at Boardman Bikes on Sunday (Nov 24) (more…)

Comments Off on Result: WMCCL Round 10 Continue Reading →

Result: CXNE Round 8

Melanie Annable, Joe Curran, Tony Fawcett and Ian Knights winners at round 8 of the North East CycloCross league at South Shields on Nov 24 (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: CXNE Round 8 Continue Reading →

Result: Central CX League Round 10

Caroline Reuter, Nathan Blackmore, Mike Simpson and Richard John winners at round 10 of the Central CycloCross League at Swanbourne (nr Milton Keynes) (more…)

Comments Off on Result: Central CX League Round 10 Continue Reading →

Result: Scottish CX League 5

Isla Short, David Duggan, Chris Buchan, Roslynn Newman, Gary McCrae and Brenda Callander winners at round 5 of the Scottish CX League on Sunday (Nov 24) in Dunfermline (more…)

Comments Off on Result: Scottish CX League 5 Continue Reading →

Result: Parentini Wessex League Round 10

Carly Ibbitson, Sam Allen, Paul Lloyd and Kevin Holloway winners at round 10 of the Wessex League at Witney (Oxfordhshire) on Nov 24 (more…)

Comments Off on Result: Parentini Wessex League Round 10 Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League 8

Adeline Moreau, David Earth, James Sharp, Jensen Windsor, Aaron Cocker & Toby Carpenter winners at round 8 of the Lincolnshire CycloCross League at Winterton Show Ground at Scunthorpe (Sunday, Nov 24) (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League 8 Continue Reading →
ChrisMcGlinchey 1 feature

Q&A: Chris McGlinchey (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK)

Returning to the Vitus Pro Cycling Team p/b Brother UK in 2020 is Irish rider Chris McGlinchey who says it feels great to get a second season with the UCI team (more…)

Comments Off on Q&A: Chris McGlinchey (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK) Continue Reading →

Result: Eastern Cyclo-Cross League Round 8

Liam Manser, Martha Lebentz, Benjamin Lewis, and Philip Roach winners at round 8 of the Eastern Cyclo-Cross League in Suffolk on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Eastern Cyclo-Cross League Round 8 Continue Reading →

National Trophy Round 5

The fifth round of the National Trophy is being held in Wales this weekend – results as we have starting with Nick Craig winning the 50 plus race (more…)

Comments Off on National Trophy Round 5 Continue Reading →

News: Tour de Yorkshire 2020

The eight host locations for 2020 Tour de Yorkshire have been unveiled by organisers Welcome to Yorkshire and the Amaury Sport Organisation (A.S.O). (more…)

Comments Off on News: Tour de Yorkshire 2020 Continue Reading →

Result: North West Cyclo-Cross League

Giles Drake, Adam Bent, Rob Jebb, Rob Watson, Rebecca Preece and Helen Jackson some of the winners at the Ulverston round of the North West Cyclo-Cross League last Sunday (more…)

Comments Off on Result: North West Cyclo-Cross League Continue Reading →

Startlist: National Trophy Round 5

The penultimate round of the 2019 National Trophy CycloCross series at Pembrey Country Park this weekend sees the likes of Nick Craig, Kate Eedy, Adrian Lansley, Sophie Thackray, Zoe Backstedt and Ian Field among the favourites. (more…)

Comments Off on Startlist: National Trophy Round 5 Continue Reading →

Result: East Kent CX League 3

Michael Butler beats the rider the event was name after, Alex Paton at round 3 of the East Kent CX League, Emily Ashwood winner of the womens (more…)

Comments Off on Result: East Kent CX League 3 Continue Reading →

Result: Premier Manchester Track League

Adam Duggleby and Alistair Rutherford dominate the Premier Division of the Manchester Regional Track League on November 19 (more…)

Comments Off on Result: Premier Manchester Track League Continue Reading →
AmyMonkhouse_feature

Q & A: Amy Monkhouse (Bizkaia-Durango)

One of the many team transfers for 2020 is first year senior Amy Monkhouse who will be riding for Spanish UCI team Bizkaia-Durango – we quiz her on 2019 and 2020 … (thnx Amy) (more…)

Comments Off on Q & A: Amy Monkhouse (Bizkaia-Durango) Continue Reading →
ChrisFennell_Feature

Q&A: Chris Fennell (Independent Pedaler)

Winner of the blue ribbon 25 mile championship, Chris had a great season on the TT bike – here’s a Q&A with him … (more…)

Comments Off on Q&A: Chris Fennell (Independent Pedaler) Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Circuit Series 5

Charles Kennedy-Scott and Paul Burton winners at round 5 of the Full Gas Winter Circuit Series at London’s Velopark on November 16 (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Circuit Series 5 Continue Reading →

Result: Cyclopark Chill Factor 1

Neil Harrigan winner of the 3/4 race at the first of the Cyclopark Chill Factor circuit races on November 16 in Kent (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Chill Factor 1 Continue Reading →
2019 MikeyMottram feature

Q&A: Mikey Mottram (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK)

After a great start to the season and getting in the break at the British Road Race Championships, a crash in that race cut short Mikey’s season but he’ll be back for the team in 2020 (more…)

Comments Off on Q&A: Mikey Mottram (Vitus Pro Cycling p/b Brother UK) Continue Reading →

Result: First Division Manchester Track League

John Bardsley, Cai Davies, Christopher Walkinshaw, and Alex Barker of RST/ Cycle Division some of the winners at the First Division of the Manchester Regional Track League on November 15 (more…)

Comments Off on Result: First Division Manchester Track League Continue Reading →

Result: Team LDN Womens Crit Series 1

Alice Smith and Lauren Higham winners at week 1 of the Team LDN Womens Crit Series on November 16 at the Redbridge Cycling Centre in NE London (more…)

Comments Off on Result: Team LDN Womens Crit Series 1 Continue Reading →

Result: South West CX League 7

Neil Phillips, Oliver Yates, Catriona Ross and Tim Carpenter some of the winners at round 7 of the South West cyclocross league at Falmouth on November 17 (more…)

Comments Off on Result: South West CX League 7 Continue Reading →